Chcem investovať
Euro atakuje 13-ročné minimá z marca
18. 11. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Parížske útoky zostali bez vplyvu na svetové finančné trhy.

  • Do nové týždňa akcie vstúpili konštruktívne.
  • Divergencia je najživšia od začiatku roka.
  • Útoky zvýšili špekulácie o rozšírení stimulov ECB.
  • Očakávania zvýšenia sadzieb v USA sa nemenia.
  • Euro na 7-mesačnom minime voči doláru.
  • FED dnes zverejňuje zápisnicu z októbrového zasadania.
  • Početné sú prejavy centrálnych bankárov na oboch brehoch Atlantiku.
  • Európa rieši hlavne hrozbu terorizmu a utečeneckú krízu.

Prvé dva dni nového týždňa priniesli konštruktívnu náladu napriek piatkovým teroristickým útokom v Paríži, ktorých negatívny dopad na rizikové aktíva vydržal len pondelkové dopoludnie. Jednoznačné pozitívne správy, ktoré by podporili silnú pondelkovú rely chýbali. Podľa nášho názoru išlo preto hlavne o korekciu strát z predchádzajúceho týždňa podporenú rastom cien ropy. Rovnako toto dianie nemení nič ani na našom výhľade.

Pozitívne mohli vplývať rastúce očakávania dodatočných opatrení ECB po víkendových udalostiach v hlavnom meste Francúzska. Divergencia vývoja ekonomík a menových politík na dvoch brehoch Atlantiku skloňovaná začiatkom roka je tak v plnej sile späť. Zverejňované dáta, ani vývoj trhov v USA nemali vplyv na pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb na decembrovom zasadaní FEDu. Aj z tohto titulu euro oba dni oslabovalo voči doláru a padlo na nové 7-mesačné minimum.

USA naďalej ponúkli slabé dáta priemyslu v podobe poklesu produkcie druhý mesiac v rade a silnej kontrakcie priemyselnej aktivity v okolí New Yorku tretí mesiac v rade (prvýkrát od roku 2009 zostala hodnota pod -10 tri razy za sebou). Priemyselná produkcia medziročne zaznamenala v októbri najslabší medziročný rast od decembra roka 2009 (0,3%). V novembri poklesla z 10-ročného maxima dôvera staviteľov. Silnejším reportom bol len spotrebiteľská inflácia, ktorá rástla v októbri 0,2% medziročne a jadrová 1,9%. Práve inflačné dáta spotreby podporili očakávania zvýšenia sadzieb, ktorému kreditné trhy aktuálne priraďujú 66%-nú pravdepodobnosť.

Ropa prešla volatilnými dvoma dňami. V pondelok sa odrazila od trojmesačných miním na správy, že produkcia OPECu klesla tretí mesiac v rade. Včera však zisky zmazala na pokračujúce obavy z jej prebytku v USA. Súkromný American Petroleum Institute však odhadol pokles zásob ropy v minulom týždni o necelých 500 tis. barelov. Išlo by tak o prvé zníženie za ostatných osem týždňov.

Štart do nového dňa je dnes zmiešaný nasledujúc zvrátenie ziskov v priebehu včerajšieho obchodovania na Wall Streete. Ázijské trhy sú prevažne červené, ale nájdeme medzi indexmi aj zelené šípky. Európske akcie púšťajú včerajšie silné zisky a nachádzajú sa v stratách medzi pol percentom až percentom. Euro naopak mieri do zisku a ťahá so sebou i väčšinu komodít.

Kalendár dnes obsahuje v prvom rade zverejnenie zápisnice z októbrového zasadania FEDu, kde celý investičný svet bude hľadať potvrdenia utesnenia menovej politiky o mesiac. Minútkam sekundujú prejavy viacerých členov menovej komisie. Vôbec prvý prejav od nástupu na post šéfa dallaského FEDu ponúkne Robert Kaplan.

Európske politické dianie je bohaté, jednak na pozadí pokračujúcich diskusií o boji proti terorizmu a dopadoch na utečeneckú krízu, pohyb osôb apod., ale aj na menovú politiku. Vo Frankfurte pokračuje Euro Finance Week, kde priestor na prejav dostanú opäť viacerí členovia ECB. Brusel by mal vydať predbežné vyjadrenie k národným rozpočtom jednotlivých členských krajín pre budúci rok. Koná sa aj stretnutie ministrov vnútra Európskej únie.

Na poli dát USA zverejnia začaté stavby domov a vydané stavebné povolenia. Eurozóna ponúka stavebnú produkciu.