Chcem investovať
Euro po siedmych mesiacoch pod 1,06 dolára
26. 11. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Obchodníci sa so skráteným týždňom rozlúčili pokojne.

  • Streda bola pokojným dňom na svetových finančných trhoch.
  • Objemy boli veľmi nízke pred dnešným sviatkom Dňa vďakyvzdania.
  • Európske akcie si pripísali slušné zisky, americké zostali bez zmeny.
  • Reuters priniesol správy o príprave nových opatrení ECB, ktoré pomohli akciám.
  • Informácie zrazili euro hlbšie pod 1,06 dolára, prvýkrát od apríla.
  • Komodity sa vrátili k poklesu, výnimkou bola ropa.
  • USA zverejnili širokú plejádu dát, ktoré neovplyvnili očakávania zvýšenia sadzieb.
  • Dnes bude netradične prázdnejší štvrtok s nízkymi objemami, čo môže ale viesť k volatilite.
  • Americké trhy sú dnes zatvorené.

Posledný deň amerických trhov pred Dňom vďakyvzdania a maloobchodným sviatkom Čierny piatok zostal pokojný. Väčšina obchodníkov už absentovala na parketoch, čo sa podpísalo pod veľmi nízke objemy. Streda bola kumulatívne piatym najslabším dňom v tomto roku v počte zobchodovaných akcií. Indexy symbolicky ukončili deň s minimálnymi zmenami. Darilo sa sektorom zdravotníctva, spotrebiteľských tovarov a služieb. Na opačnom konci stáli producenti ropy a komodít. Akcie Hewlett Packard padli 14% po zverejnení výsledkov. Naopak hospodárenie výrobcu poľnohospodárskych strojov Deere bolo prijaté pozitívne, ziskom 4,8%.

Európske akcie dobiehali utorňajšie zlepšenie sentimentu na Wall Streete v dôsledku otrasenia správ o zostrelení ruského bojového lietadla tureckými zložkami i prudkej reakcie východnej veľmoci. Na starom kontinente navyše opäť rezonovali správy o pripravovaných opatreniach ECB, ktoré priniesla agentúra Reuters citujúc zdroje priamo z prostredia menovej autority. Tá podľa reportu potenciálne zvažuje rozšírenie nákupov cenných papierov o regionálne dlhopisy a aj rizikové úvery, kde dokonca hrozí ich nesplatenie. Kroky by mohli obsahovať penalizáciu bánk za držanie hotovosti. Istota však nie je stopercentná, naštrbovaná vyjadreniami viacerých členov Rady guvernérov, ktorí považujú rozšírenie za nepotrebné, keďže ostatné ekonomické indikátory poukazujú na pevnejúcu expanziu, úročenie je rekordne nízke a euro dostatočne slabé. Na druhej strane sa však inflácia vôbec neoživuje a záväzok Maria Draghiho je enormný. Ustúpenie od neho môže viesť k veľkej nevôli finančných trhov.

Správy sa i tak v dostatočnej miere prejavovali na trhoch. Pomáhali akciovým indexom k ziskom nad percentom. K rekordným minimám padli výnosy európskych dlhopisov. Dlh drvivej väčšiny krajín eurozóny so splatnosťou do dvoch rokov sa aktuálne obchoduje so záporným výnosom. Nemcom dokonca investori „platia“ za možnosť požičať im až do 7-ročných splatností. Euro sa včera prvýkrát od polovice apríla pozrelo pod 1,06 dolára. Do záveru obchodovania však tieto úrovne neudržalo. Trh a jeho očakávania tak do veľkej miery vykonávajú robotu ECB, ktorej pomáha aj výhľad menovej politiky USA. Ťažko si predstaviť, čo by ešte viac chcela ECB dosiahnuť a ako by mohla prinútiť banky tlačiť viac peňazí do reálnej ekonomiky.

Obrovskú nádielku dát včera ponúkli USA. Tie opäť neboli jednoznačné, no postačujúce pre zvýšenie sadzieb, aspoň podľa trhového konsenzu. Jeho pravdepodobnosť nedokázali včera ovplyvniť.

Dáta pracovného trhu boli lepšie, kde osobný príjem rástol v októbri oproti predchádzajúcemu mesiacu o slušných 0,4% a nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti zostali blízko niekoľko dekádových miním (260 tis.). Robustnejšie údaje zamestnanosti a nízke ceny komodít však stále nevedia nakopnúť spotrebu. Tá rástla v októbri len o 0,1% a finalizácia dôvery spotrebiteľov od Michiganskej univerzity bola nižšia ako pôvodné odhady. Ani ceny osobných výdavkov nerástli, ako trh predpokladal. V októbri bola táto inflácia medziročne o 1,3% vyššia (jadrová), rovnako ako v septembri. Celková rastie len o 0,2%. FED sa však jasne vyjadril, že ceny sú meškajúcim indikátorom, ktorý sa dostaví v neskoršej fáze expanzie. Trochu máme o tomto tvrdení pochybnosti, keď nie je inflácia prítomná ani po takmer siedmych rokoch ozdravenia.

Oživenie konečne zaznamenali objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktorých detaily boli v októbri povzbudzujúce. Netreba ale zabúdať, že k rastu prichádza po veľmi slabých predchádzajúcich mesiacoch a v medziročnom porovnaní sú objednávky naďalej v poklese. Predaje nových domov v októbri vzrástli z takmer ročného minima, no ich počet bol nižší, ako predpokladal trhový konsenzus. Zlepšenie zaznamenal výhľad aktivity v službách podľa odhadu PMI indexu od Markitu.

Aktívna bola včera ropa. Tá najskôr v súlade s otrasením správ z Blízkeho Východu a v dôsledku očakávaní pokračujúceho rastu zásob vo svete korigovala zisky z prvých dvoch dní týždňa. Obrat nakoniec prinieslo vypúšťanie profitu dolárom a oficiálne zverejnenie vývoja zásob v USA. Tie podľa reportu rástli deviaty týždeň v rade. Vyšší rast zásob zaznamenali aj ropné produkty. No implikovaný dopyt po energetických surovinách rástol, vyššie bolo aj využitie rafinérskych kapacít a produkcia v USA klesla v minulom týždni o 0,2%. Neskôr Baker Hughes zverejnil odhad vrtov hľadajúcich ropu a pripravujúcich trvalé vrty, podľa ktorého ich počet poklesol pomerne výrazne druhý týždeň v rade na 555, čo je najmenej od polovice roka 2010. Ropa tak nakoniec ukončila stredu so ziskom tretí deň v rade.

Dnes očakávame pokojnejší deň kvôli spomínanému sviatku Dňa vďakyvzdania, kedy zostanú americké trhy zatvorené. Väčšina ázijských trhov ukončuje štvrtkové obchodovanie zelená. Výnimku tvorí Čína a Thajsko. Európa ráno zažíva rovnako opatrne konštruktívnu náladu so ziskami do pol percenta. Komodity sú prevažne v stratách, rovnako spoločná mena.

Za zmienku dnes stojí len zverejnenie peňažnej masy od ECB, ktoré obsahuje aj vývoj poskytovania úverov bankami ako kľúčový indikátor budúceho výhľadu ekonomiky pre rozhodovanie centrálnej banky. Sekundovať mu bude nemecká spotrebiteľská dôvera a zmena počtu nezamestnaných vo Francúzsku.