Chcem investovať
Euro s najväčším denným posilnením od roku 2009
04. 12. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Mario Draghi v súlade s našimi očakávaniami trhy sklamal.

  • Euro s 3% denným prírastkom skáče na mesačné maximum.
  • ECB nebola schopná dodať stimuly očakávané trhom.
  • Investori tak dostali včera nepríjemný budíček z letargie.
  • Akcie a dlhopisy v prudkých stratách.
  • Komodity profitovali zo slabnúceho dolára.
  • Yellenová v Kongrese zopakovala plán zvýšiť sadzby.
  • Dnes americká nezamestnanosť a zasadanie OPECu.

Náš scenár sa včera naplnil do bodky. Jedna z troch kritických udalostí tohto týždňa priniesla sklamanie investorov, prudké pohyby trhov a zvýšenie volatility. Mario Draghi v súlade s našimi predpokladmi nebol schopný dodať to, čo plošne trh očakával. Opäť sa potvrdilo pravidlo, keď si je trh až príliš niečím istý a drvivá väčšina jeho účastníkov sa prikláňa na jednu stranu lode k jednému obchodu, stačí malá zmena sentimentu alebo prekvapenie, aby došlo k prudkým pohybom a nakloneniu lode na druhú stranu. Aktíva následne behom dňa vymazali to, čo budovali mesiac.

Najočakávanejšou udalosťou štvrtka bolo zasadanie Európskej centrálnej banky. Investori sa na toto stretnutie chystali a doslova tešili už niekoľko mesiacov od leta, kedy jej šéf Mario Draghi začal veľmi intenzívne signalizovať značnú ochotu ďalej uvoľniť menovú politiku. Ani viacerí jeho kolegovia nevylučovali túto myšlienku a vyzdvihovali jej potrebu. Európske akcie a dlhopisy v týchto vyjadreniach nachádzali silnú podporu a najmä európsky dlh lámal rekordy, kedy sa až dve pätiny všetkých vládnych dlhopisov eurozóny výnosmi dostali do záporných hodnôt. Ale azda najmarkantnejší vplyv mali očakávania na spoločnej mene, ktorá sa voči doláru pred zasadaním priblížila k minimám z marca a apríla tohto roka.

ECB nakoniec znížila depozitné sadzby o desať percentuálnych bodov na -0,3%. Komerčné banky musia ECB platiť 0,3% ročne za uloženie prebytočnej hotovosti. Mesačné nákupy cenných papierov na trhu neboli zväčšené. Zostávajú na 60 mld. eur mesačne. Kvantitatívne uvoľňovanie však neskončí septembrom budúceho roka, ale bolo predĺžené minimálne do marca roka 2017. ECB navyše do nákupov zahrnula i lokálne dlhopisy regiónov, samospráv apod. Celkovo tak QE bolo rozšírené. ECB v rámci neho dodá väčšiu likviditu na trh až o 360 mld. eur. Zároveň si rozšírila potenciálne dlhopisy, ktoré môže nakupovať, jednak zaradením regionálnych dlhopisov a jednak znížením sadzieb, keďže jednou z podmienok QE je možnosť nakupovať dlhopisy len s výnosom vyšším ako depozitná sadzba.

Je to však málo proti trhovým očakávaniam, v rámci ktorých banky predpokladali zníženie sadzieb o 0,2% a rozšírenie nákupov o 20 mld. eur mesačne. Zaujímavý je aj značný počet nesúhlasiacich členov Rady guvernérov. Až piati centrálni bankári hlasovali proti týmto opatreniam.

Reakcia logicky nebola vágna. Euro pocítilo masívny short squeeze (zatváranie shortových pozícií) a poskočilo o 3% na 1,094 dolára. Išlo o najväčší denný pohyb od roku 2009, ktorým vymazalo prakticky celú novembrovú stratu. Výrazné poklesy knihovali dlhopisy i akcie. Všetky aktíva z ocenenia odstraňovali väčšie QE.

Komodity si pripísali vcelku slušné zisky na slabší dolár. Ropa navyše profitovala zo špekulácií ohľadom možného zníženia produkčných kvót OPECom na dnešnom zasadaní. Zemný plyn rástol na výraznejší pokles zásob v minulom týždni, prvý na začiatku vykurovacej sezóny.

Výnosy dlhu väčšiny krajín eurozóny rástli medzi 10 a 30 bodmi. Odhaduje sa, že až 300 mld. eur európskeho dlhu otočilo výnos z negatívneho do kladného. Na kreditných trhoch sa tak plne včera prejavilo jedno z najväčších rizík finančných trhov v súčasnosti – nízka likvidita a malé objemy držané bankami v knihách, ktoré umocnili pohyby.

Akcie na starom kontinente padali v priemere okolo 3%. Rezistentnými neostali ani americké aktíva. Indexy v New Yorku stratili okolo 1,5%. Paradoxne jedným z najhorším sektorov bol energetický napriek ziskom ropy. Najväčšie straty zaznamenalo už zdravotníctvo. Dlhopisové trhy opäť nesklamali a dlhšiu dobu signalizovali korekciu akcií, ako sme často spomínali v denných komentároch v predchádzajúcich dňoch. Stále platí základné pravidlo: Kredit vedie akcie.

Výraznejšie poklesy knihovali vládne dlhopisy Treasuries. Investori sa zbavovali dolárových aktív v súlade s jeho prudkým oslabením voči euru. Trhy včera všeobecne dostali nepríjemný budíček a investori mali možnosť opäť sa utvrdiť vo svojej prehnanej závislosti na centrálnych bankách. Zrazu už ani utesnenie menovej politiky v USA nie je natoľko pozitívne, keď ECB neposkytla podporu, v akú trh dúfal.

Janet Yellenová v Kongrese zopakovala intencie a opodstatnenie skorého zvýšenia sadzieb. Vzhľadom na jej rovnaký prejav v stredu a na pozadí negatívneho prekvapenia zo strany ECB už jej slová zostali bez vplyvu na trhy. Každopádne výpoveď bola veľmi zaujímavou a musíme pochváliť kongresmanov za vynikajúce otázky a poznámky na šéfku FEDu, ktoré jej spôsobili ťažké dve hodinky.

PMI indexy služieb boli v Európe mierne slabšie oproti odhadom spred dvoch týždňov. Úroveň 54,2 však poukazuje na pokračujúcu solídnu expanziu. Americký index bol silnejší, no zaznamenal výraznejšie zbrzdenie tempa rastu na 55,9 z 59,1.

Dnes patrične sfinalizujeme tento veľký týždeň. Na programe sú dve významné udalosti, a to zverejnenie novembrovej americkej nezamestnanosti a zasadanie OPECu vo Viedni. V prvom prípade význam tohto ekonomického údaju mierne poklesol. Yellenová včera naznačila, že FEDu bude postačovať tvorba miest nad 100 tis. mesačne, aby nezamestnanosť a slabé miesta trhu práce ďalej mizli a postupne sa vynárali inflačné tlaky. Zvýšenie sadzieb o necelé dva týždne pôsobí ako hotová vec, i keď stále nie je malá pravdepodobnosť opačného prekvapenia podľa nášho názoru. Dnešný údaj nebude natoľko slabý, aby zásadne ovplyvnil myslenie centrálnych bankárov.

Zaujímavejší môže byť OPEC. V ostatných dňoch sa objavujú správy naznačujúce silný tlak na Saudskú Arábiu, ktorá sama pripúšťa potrebu znížiť produkciu a stabilizovať ceny ropy. Doposiaľ sa zdá, že prepady cien spôsobujú väčšie vrásky arabským krajinám ako samotným bridlicovým producentom v USA. Napriek už viac ako roku cien ropy pod 50 USD produkcia v USA poklesla len na 9,2 mil. barelov denne z maxima 9,6 mil. v apríli tohto roka. Pripravené materiály pre zasadanie naznačujú, že prebytok ropy na svetových trhoch môže trvať dlhšie, ako pôvodne predpokladali. Práve tu nevylučujeme preto možné prekvapenie podobne ako včera a ako veľmi špekulatívny trade dnes odporúčame hrať na rast cien ropy.

Prejav má dnes i Mario Draghi, ktorý sa určite poučený zo včera pokúsi zmierniť následky sklamania investorov. Nemci zverejňujú továrenské objednávky a eurozóna PMI indexy v maloobchode. USA okrem nezamestnanosti ponúknu obchodnú bilanciu.

Ázia dnes ráno nasleduje včerajšie zavretie vyspelých trhov. Nedodanie očakávaného v Európe a výhľad vyšších sadzieb v USA vedie tamojšie indexy do strát. Červené sú i európske akcie, no dochádza už k miernej stabilizácii. Futuresy na americké indexy sú v ziskoch okolo pol percenta. Štvrtkové prírastky koriguje euro a naopak straty dlhopisy. Zelená je opäť i ropa.