Chcem investovať
Euro ťaží z jastrabích signálov ECB
08. 06. 2018 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy
  • Záujem o Bitcoin klesá, najznámejšia kryptomena neprekonala 173 dní historické maximum, vyhľadávanie na internete pokleslo od začiatku roka o 75 %
  • Warren Buffett a šéf americkej banky JP Morgan vyzývajú na nezverejňovanie odhadov kvartálnych výsledkov, krátkodobé ciele údajne oslabujú dlhodobé smerovanie korporácií.
  • Sťahovanie dolárovej likvidity z globálnych trhov dopadá na meny rozvíjajúcich sa trhov, po argentínskom pese a tureckej líre poklesol aj brazílsky real o viac než o 6 %.

Počas štvrtkového obchodovania posilnili bezpečne vnímané aktíva, akciám sa naopak nedarilo. Zámorské akciové trhy zakončili obchodovanie zmiešane. Najviac poklesol technologický index Nasdaq, podpísali sa na tom najmä akcie Microsoftu a Facebooku. Na americké obchodovanie nadviazal negatívne ázijský región a  blízko nuly otvorila aj Európa. Na starom kontinente sa darí euru, ktoré aj napriek horším ekonomickým dátam eurozóny, najmä Nemecka, posilňuje. Spoločná európska mena ťaží z očakávaní, že ECB na zasadnutí budúci týždeň ukončí štedrý program kvantitatívneho uvoľňovania. Potvrdili to jej viacerí predstavitelia, vrátane hlavného ekonóma. Pod výpredajový tlak sa opäť dostali talianske dlhopisy. Ich výnosový rozdiel v porovnaní s nemeckými dlhopismi s 10-ročnou splatnosťou vzrástol na úrovne z konca mája.

Investori vyčkávajú na udalosti v budúcom týždni a do otvárania nových pozícií sa príliš neženú. Okrem ECB zasadá aj Bank of Japan a americký FED, ktorý pravdepodobne pristúpi k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb. Naplánované je stretnutie USA a Severnej Kórey. Dnes sa pozornosť upriami na zasadnutie skupiny G7, ktoré naznačí ďalšie smerovanie americkej politiky v medzinárodnom obchode.

Autor: