Chcem investovať
FED chce viac dôkazov o sile ekonomiky pred zvýšením sadzieb
09. 07. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

V posledných dňoch a týždňoch možno badať na trhoch zvýšenú volatilitu, ktorá je prejavom nervozity a neistoty investorov. Včerajšie obchodovanie v Európe bolo vzhľadom na posledné dni výnimočne pokojné, čo bolo spôsobené absenciou významných správ a vyhlásení politikov ku Grécku počas celého dňa. Aj vďaka nádeji, že vo štvrtok predložia Gréci očakávaný návrh reforiem a dohody sa nervozita na trhoch, šíriaca sa z Ázie, výrazne neprejavila a indexy zakončili v mierne zelených číslach.

V zámorí sa však nervozita na trhoch prejavila už pri zahájení obchodovania, kedy indexy otvorili o pol percenta nižšie. V priebehu dňa vyčkávali investori na zverejnenie zápisnice FEDu z júnového zasadania. Predstavitelia FEDu sú názoru, že americká ekonomika stabilne rastie a preto zvyšovanie úrokových sadzieb prichádza do úvahy ešte v tomto roku. Je ale potrebné potvrdenie sily ekonomického rastu americkej ekonomiky aj z trhu práce prostredníctvom znižovania nezamestnanosti a rastu reálnych miezd. Hoci ešte predstavitelia FEDu pri rokovaniach v júni nemohli brať do úvahy vplyv eskalácie gréckej krízy alebo 30%-ného prepadu čínskych trhov na americkú ekonomiku, trhy zareagovali na zverejnenie ďalším oslabením. Rovnako americkým trhom neprospel skoro trojhodinový výpadok newyorskej burzy NYSE, ktorý bol podľa oficiálnych informácií spôsobený technickými problémami. Jednalo sa iba o tretí výpadok za posledných 15 rokov. Silný efekt má aj nervozita šíriaca sa z Číny. V konečnom dôsledku aj s nadchádzajúcou výsledkovou sezónou, ktorej očakávania sú neisté, americké indexy uzatvárali deň so stratou viac ako 1,5%.

Ako sme už včera avizovali, po uzavretí trhov zahájila výsledkovú sezónu ako zvyčajne Alcoa, ktorá zverejnila zmiešané výsledky, kedy zverejnené zisky boli nižšie ako očakávania, avšak výhľad na zvyšok roku bol vylepšený.

Komoditné trhy boli v stredu viac mene pokojné, zvýšený pohyb bol iba na rope, ktorá oslabila o viac ako percento v dôsledku neočakávaného nárastu zásob čierneho zlata, ropných produktov i produkcie.

V noci zo stredy na dnes trhy v Ázii, najmä v Číne výrazne posilnili. Šlo o reakciu investorov na mnohé opatrenia tamojšieho regulátora a vlády, medzi ktoré patrí napr. pozastavenie obchodovania s viac ako 1400 akciami firiem (polovica všetkých akcií!), 6-mesačný zákaz majoritným akcionárov predávať svoje podiely, priame nákupy akcií regulátorom (vlastniacim viac ako 5% akcií firiem), vyzvanie poisťovní a bánk k nákupom väčšieho množstva akcií do svojich portfólií a pod. Hlavný čínsky index Shanghai Composite vďaka týmto opatreniam posilnil o 5,76% a japonský hlavný index Nikkei 225 sa zviezol na pozitívnej vlne a zakončil o 0,6% vyššie.

Európske trhy otvárajú vo výrazne zelených číslach, avšak dnes možno po pokojnejšej strede opäť očakávať zvýšenú volatilitu z dôvodu plánovaného predloženia nových návrhov reforiem a dohody od gréckych predstaviteľov. V zámorí dnes zverejňujú svoje finančné výsledky za posledný kvartál giganti ako Pepsi alebo Walgreens Boots Alliance a okrem zverejnených výsledkov firiem sú tiež očakávané zverejnenia počtu nových a pokračujúcich žiadostí o dávku v nezamestnanosti.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 046,68 -1,67%
 Stoxx 600 372,88 +0,04%
 Euro/dollar 1,1077 +0,60%
 Zlato 1 158,33 +0,27%
 Ropa WTI 51,65 -1,30%