Vo finančnom sektore sa objavujú ako huby po daždi inovatívne finančno-technologické firmy nazývané fintechy. Ich aktivity si všíma venture kapitál, ale aj banky. Kým rizikový kapitál v nich vidí dobrú príležitosť na zhodnotenie investícií, banky sa na tieto startupy pozerajú ako na konkurentov, alebo ako na akvizičné ciele.
Európa stráca dych
Ak niekto predpokladá, že najviac investícií do fintechov je na Západe, tak sa mýli. Keď sa pozrieme na podiel rizikového kapitálu vo fintechoch, tak svetovým lídrom je Čína, ktorá v minulom roku predbehla už aj USA. Kým v Čine dosiahol podiel tohto kapitálu 46 %, v Spojených štátoch to bolo len 41 %. Ukazuje to štúdia Citi Group, ktorá opisuje globálne trendy v investovaní do fintechov. Aj medzi svetovými lídrami fintechov – podľa kapitálovej hodnoty – sú na prvých troch miestach čínske firmy, ako napríklad Ant Financial, ktorý poskytuje služby pre Alipay či JD Finance, pôžičková online spoločnosť.
Európa je v tejto aktivite až na treťom mieste s 10-percentým podielom rizikového kapitálu na fintechoch. Podľa autorov štúdie zaostáva starý kontinent aj preto, lebo z 10 najväčších IT firiem ani jedna nesídli v Európe. Nachádzajú sa v USA a v Ázii. Ďalšie príčiny zaostávania sú v tom, že európske firmy sú menej inovatívne a nepriťahujú natoľko rizikový kapitál. Čísla to potvrdzujú. Z 24 miliárd investícií venture kapitálu vo svete smerovalo za tri štvrťroky minulého roka len 10 % do Európy. Až 60 % pritom skončilo v USA a 30 % v Ázii.
V kurze sú porovnávače, banky a poisťovne
V rámci starého kontinentu sú zatiaľ najaktívnejší nemeckí investori. Päť najväčších investícií do fintechov bolo v roku 2016 v Nemecku. Do kúpy či do financovania inovatívnych firiem z oblasti financií naliali investori desiatky miliónov dolárov. To ale nie je až tak veľa. V Číne a USA sa totiž do fintechov naliali až stovky miliónov dolárov.
Zaujímavé je sledovať do čoho Nemci investujú, pretože to určuje na starom kontinente trendy v tomto odvetví. Najviac kapitálu dostala spoločnosť Finanzcheck, ktorá ponúka online porovnávanie finančných produktov s možnosťou ich ďalšieho predaja. Od piatich rizikových fondov dostala v minulom roku injekciu na ďalší rozvoj v sume 46 miliónov dolárov. Berlínsky startup N26 dostal v minulom roku bankovú licenciu a expandoval z Nemecka do ďalších európskych krajín. Táto online banka s vychytenými aplikáciami dostala od investorov 40 miliónov dolárov. Napokon rizikový kapitál v sume 28 miliónov dolárov sa dostal aj do firmy Financefox, ktorá ponúka online poistenie.
Podľa prieskumu CitiGroup patria aj naďalej medzi top lákavé firmy vo svete najmä pôžičkové online weby (napríklad aj peer-to-peer). V minulom roku do tohto segmentu smerovalo až až 60 percent rizikového kapitálu. Obľúbené u investorov sú aj porovnávače produktov či platobné brány v online obchodoch.
Do popredia sa derú aj startupy v poisťovníctve. Stále atraktívnejšie pre investorov sú začínajúce firmy, ktoré riešia wealth management, ďalej regtechy, ktoré bankám pomáhajú s reguláciou a tiež aj tzv. cybertech, ktorý sa zameriava na bankovú bezpečnosť.
Smery prúdenia rizikového kapitálu sa odlišujú aj podľa regiónov. Pôžičkové firmy sú stále populárne najmä v rozvíjajúcich sa krajinách. V USA zasa narastá obľúbenosť poistných startupov. Investori vidia v týchto spoločnostiach potenciál najmä kvôli využitiu big dát, ktoré sú schopné tieto spoločnosti získať o svojich klientoch. Tieto dáta možno ďalej analyzovať a využívať ich v budúcom predaji iných produktov.
Švédsko je liaheň fintechov
V rámci Európy sa za najproduktívnejšiu liaheň fintechov považuje Švédsko. Má na to viacero predpokladov. Vládu, ktorá podporuje online platby, veľkú popularitu mobilov medzi ľuďmi a kvalitné univerzity. Napokon sú tu aj iné úspešné firmy, ako napríklad Spotify, ktorá ponúka online streamovanie hudby či Mojang, ktorý vytvára populárne online hry. Obe tieto spoločnosti slúžia ako magnet úspechu pre ostatných. Vo finančnom sektore už prerazil aj mimo Švédska fintech iZettle s platobnými aplikáciami pre malé firmy. O jeho úspechu svedčí, že spolupracuje s najväčšou európskou bankou Santander a aj s kartovou spoločnosťou Visa. Práve v spolupráci fintechov a bánk vidia analytici možnosti ďalšieho progresívneho rozvoja v oblasti finančníctva.
Mário Skyba