Chcem investovať
George Soros prirovnal Brexit k finančnej kríze v rokoch 2007 a 2008
30. 06. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Konštruktívna nálada sa drží tretí deň v rade.

  • Akcie včera pokračovali v silných ziskoch po opadnutí stresu z Brexitu.
  • Ropa sa opäť priblížila 50 dolárom po býčom reporte zásob v USA.
  • Zaujímavý a netradičný prejav mal George Soros V Európskom parlamente.
  • Stres testy amerických bánk dopadli dobre podľa FEDu a môžu zvýšiť výplatu akcionárov.
  • Prvé lastovičky výsledkovej sezóny ponúkajú zmiešané reporty, no reagujú pozitívne.

V stredu pokračoval návrat trhov z prepadov vyvolaných Brexitom druhý deň v rade. Zisky indexov vôkol sveta boli silné. Akcie tak za dva dni vymazali polovicu takmer 4-biliónovej straty vyvolanej panikou z odchodu Británie z Európskej únie. Trhom do veľkej miery pomohli vyššie ceny ropy. No zisky zaznamenali všetky základné sektory indexov.

Na poli Brexitu, ako najviac skloňovanej udalosti uplynulých dní, sa neudialo nič nové. Neistota tak zostáva vysoká, no to investorom nebránilo v nákupoch rizikových aktív. Ospravedlnenie trhy nachádzajú hlavne v pokračujúcej extrémne uvoľnenej menovej politiky svetových centrálnych bánk a vo výhľade dlhodobo nízkeho úročenia na kreditných trhoch.

Nezvyčajné vystúpenie mala dnes ráno v Európskom parlamente investičná legenda, George Soros. Dôvodom návštevy bolo vyjadrenie sa k Brexitu, ktorý obrátil Brusel hore nohami. Soros uviedol, že Brexit uvoľnil krízu na finančných trhoch porovnateľnú s finančnou krízou rokov 2007 a 2008. Tá sa podľa jeho slov už pomaly odvíjala vo svete, no hlasovanie ju len urýchli. Brexit umocní dlhšiu dobu prítomné deflačné trendy. George Soros už nejaký čas proklamuje, že čínska ekonomika sa nevyhne tvrdému pristátiu. Dlhom ťahaný rast tamojšieho hospodárstva legende pripomína USA pred finančnou krízou. Podľa jeho ďalších slov sa bankový systém v Európe nezotavil z turbulencií a dlhovej krízy v uplynulej dekáde, či po prísnejších regulačných opatreniach a po Brexite bude veľmi ťažko skúšaný.

V opačnom duchu včera americká centrálna banka zverejnila výsledky stresového testovania tamojších bánk. Takmer všetky inštitúcie skúškou prešli a môžu zvýšiť výplatu akcionárov, či už v podobe dividend alebo spätného nákupu vlastných akcií z trhu. Dnes preto možno predpokladať pozitívny vývoj akcií bánk. Viaceré z nich už v reakcii sa stres testy v noci zvyšovali dividendy a objemy nákupov svojich akcií. V testoch zlyhali len pobočky európskych bánk Deutsche Bank a Santander, ktorých akcie dnes v Európe padajú.

Druhý deň silných ziskov zaznamenala ropa, ktorá sa opäť priblížila úrovni 50 dolárov za barel, čím zmazala takmer celú brexitovú stratu. Dôvodom bol povzbudzujúci týždenný report zásob a produkcie v USA od Energetickej informačnej administratívy ministerstva energetiky. Zásoby poklesli o viac ako 4 milióny barelov, takmer dvojnásobne oproti odhadom analytikov. Produkcia padla o 0,63 % na 8,6 mil. barelov denne. Výraznejšie poklesy zaznamenali i zásoby destilátov a dovoz ropy. Jediným slabým miestom reportu bol vyšší rast rezerv benzínu a malý pokles dopytu po ňom.

Dnes ropa doobeda časť ziskov púšťa, kedy sa nachádza v strate okolo percenta. Dôvodom sú slová investičnej banky Goldman Sachs, ktorá pripustila, že ropa môže rok ukončiť pod jej cieľovou cenou 50 dolárov kvôli návratu vypadnutej produkcie. Konkrétne banka zmieňuje kanadské ropné piesky ovplyvnené lesnými požiarmi a nigérijskú produkciu po začatí mierových rozhovorov medzi vládou a rebelmi.

Aktívne včera boli jednotlivé tituly. Nike si po zverejnení výsledkov pripísal 3,8 % napriek spomaľovaniu rastu príjmov, miernemu medziročnému poklesu zisku a nezmeneným predajom v USA, kde pociťuje silnú konkurenciu od Adidasu a Under Armour.

Darilo sa i farmaceutickým firmám po tom, ako viaceré lieky boli schválené regulátorom. Lídrom však boli finančné a energetické spoločnosti. Po zverejnení výsledkov rástol výrobca semien Monsanto a producent jedla General Mills.

Štvrtok spravidla patrí medzi na správy najbohatšie dni týždňa a inak tomu nebude ani dnes. Investori pozorne očakávajú prejavy centrálnych bankárov, keďže ich reakcie po referende doposiaľ na západe chýbali.

Najväčšiu pozornosť bude určite pútať netradičná tlačová konferencia guvernéra britskej centrálnej banky Marka Carneyho. Jej cieľom určite bude upokojiť trhy a predstaviť opatrenia pre prípadné pokračovanie trhovej neistoty a zmätku. Analytici tento krok oceňujú, keďže aspoň centrálna banka vyplní politické poreferendové vákuum v Británii, kde sa stroskotaná vláda dištancuje od spustenia Brexitu, opozícia je v rozklade a politici tábora za odchod sa po hlasovaní vytratili z médií.

Zaujímavý bude aj prejav populárneho centristu FEDu Jamesa Bullarda, ktorý môže vniesť viac svetla do očakávaní najbližšej menovej politiky najdôležitejšej centrálnej banky vo svete.

Bohatý je i ekonomický kalendár. USA zverejnia vývoj týždenných žiadostí o podporu a chicagské PMI. Včera sa krajina prezentovala solídnym rastom osobne spotreby druhý mesiac v rade (0,4 % v máji po aprílovom raste o 1,1 %). Osobný príjem rástol o 0,2 %, čo bolo mierne pod očakávaniami. V máji poklesli neukončené rozrobené predaje domov.

Európa má dnes na programe plejádu dát. Nemecko zverejnilo májové maloobchodné predaje a nezamestnanosť, Francúzsko odhad júnovej inflácie a májovú spotrebu, Taliani a eurozóna rovnako odhad inflácie.