Chcem investovať
Gréci výsledkom referenda nepotešili investičný svet
06. 07. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Piatkové obchodovanie bolo poznačené rovnako ako v celom predchádzajúcom týždni nervozitou z nadchádzajúceho nedeľného referenda v Grécku. Trhy reagovali iba v obmedzenom rozsahu na každú správu a zverejnený odhad výsledkov referenda, ktoré by im mohli viac napovedať o výsledku a nasledujúcich krokoch v pondelok, nakoľko predbežné odhady ukazovali na veľmi tesný výsledok.

Olej do ohňa priliala tiež zverejnená analýza MMF, v ktorej analytici fondu pripravili tri scenáre pre Grécko – optimistický, realistický a pesimistický, pričom odhadli predpokladané náklady potrebného tretieho balíčka finančnej pomoci pre Grécko na úrovni 52 miliárd euro s trvaním do roku 2018. V štúdii tiež zhodnotili, že bude potrebné znova predĺžiť splatnosť gréckych dlhov až na 40 rokov a tiež zdvojnásobiť dobu odkladu úrokov, tzv. „úrokové prázdniny“ na 20 rokov. Až po vykonaní týchto opatrení bude možné považovať grécky dlh za udržateľný. Reálnu efektívnosť ďalšieho balíčka finančnej pomoci však bude možné zhodnotiť až po jeho realizácii, čo taktiež kvituje aj spomínaná správa MMF. Podobná analýza z dielne MMF z roku 2011 predpokladala do konca tohto roku výnosy z privatizácie štátneho majetku v Grécku na úrovni približne 50 miliárd eur. Realita? Zatiaľ iba okolo 3,2 miliardy eur. Okrem zverejnených informácií je však zaujímavé tiež načasovanie zverejnenia analýzy, dva dni pred konaním referenda v Grécku.

Zverejnená analýza bola vodou na mlyn gréckej vláde, najmä premiérovi Alexisovi Tsiprasovi a gréckemu ministrovi financií Janisovi Varoufakisovi, ktorý ešte dodatočne situáciu pred referendom vyhrotil a oznámil, že v prípade víťazstva „Áno“ úsporám v nedeľnom referende odstúpi.

Akciové trhy v Európe boli tiež mierne ovplyvnené zverejnenými hodnotami Indexu nákupných manažérov v službách za jún v zhode s očakávaniami na úrovni 54,4 bodov a maloobchodnými predajmi v eurozóne za máj, kde boli očakávania mierne prekonané. Medzimesačný nárast maloobchodných tržieb bol 0,2% oproti očakávaným 0,1%.

Americké trhy zostali v piatok zavreté z dôvodu sobotných osláv Dňa nezávislosti, aj preto bola likvidita na trhoch a pohyby v značne zúženom rozsahu.

Výsledky gréckeho nedeľného referenda boli až nečakane jednoznačné, keď vyše 61% Grékov odmietlo podmienky posledného návrhu dohody veriteľov a dali tak vláde premiéra Tsiprasa ešte silnejší mandát na vyjednávanie s veriteľmi. Dá sa tak očakávať tuhší boj medzi vyjednávacími tímami o podmienkach ďalšej pomoci. V pondelok ráno nečakane zareagoval grécky minister financií Janis Varoufakis, ktorý napriek presvedčivému víťazstvu „Nie“ v referende podal demisiu. Jeho nasledovník má byť oznámený po dnešnom stretnutí gréckej vlády.

Na výsledky referenda tiež zareagovali trhy a ako prvé tie v Ázii, kde japonský Nikkei i hongkongský Hang Seng uzavreli výrazne nižšie. Čínske indexy zakončili deň pre zmenu v zelených číslach, nakoľko negatívny sentiment z Európy bol pretlačený kladným hodnotením zavedených opatrení regulátorom trhu, ktorý sa snaží stabilizovať tunajšie trhy po predchádzajúcich masívnych, niekoľko týždňov trvajúcich výpredajoch.

Európa otvárala v hlboko červených číslach: DAX približne o 2% nižšie, Stoxx 600 o 2,7% nižšie, pričom aktuálne sa straty ustálili na hodnote – 1%, po oznámení šéfa euroskupiny Dijsselbloema o naplánovaní ďalšieho stretnutia na utorok o 13. hodine, kde očakávajú ministri financií členských krajín od Grécka nové návrhy. Rovnako by mali prebehnúť rozhovory medzi predstaviteľmi troch inštitúcií a európskymi lídrami o ďalšom postupe.

Na poli makrodát očakávame na starom kontinente nemecké továrenské objednávky, španielsku priemyselnú produkciu, PMI indexy maloobchodu v eurozóne a dôveru investorov Sentix. USA zverejnia ISM index za nevýrobné odvetvia hospodárstva a index podmienok pracovného trhu. Obchodovaniu však bude určite primárne dominovať vývoj potenciálnej budúcnosti Grécka.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 076,78 —- *
 Stoxx 600 383,42 -0,53%
 Euro/dollar 1,1114 +0,27%
 Zlato 1 168,48 +0,20%
 Ropa WTI 56,93 0,00%

* Americké trhy zostali v piatok kvôli sviatku zavreté