Chcem investovať
Grécko, Grécko a opäť Grécko…
12. 06. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Vo štvrtok Grécko naďalej dominovalo mediálnym titulkom a ovplyvňovalo vývoj trhov. Úvod dňa v Európe sa niesol ešte v znamení konštruktívnej nálady, kedy akcie nadväzovali na silné zisky z predchádzajúceho dňa. V neskorších popoludňajších hodinách sa indexy na starom kontinente obchodovali s prírastkami cez jedno percento.

Podporu konečne poskytli i dlhopisy, ktoré dokázali ranné straty v priebehu dňa otočiť do silnejších ziskov. Ich slabší týždeň okrem trvalejších dôvodov ako silnejšia ekonomika, možné zvýšenie sadzieb v USA a rastúce inflačné očakávania spôsobovala i masívna ponuka nových emisií. Gro z nich bolo vo štvrtok za nami, trh sa usadil a investori sa vrátili k nákupom.

Euro voči doláru od rána oslabovalo. Dôvody by sme videli hlavne v bohatšom americkom makro kalendári, pri ktorom boli pozitívne očakávania nakoniec aj naplnené. Silnejšie oživenie podľa predpokladov ponúkli maloobchodné predaje, ktoré v máji poskočili o 1,2%. Predchádzajúce dva mesiace boli tiež revidované vyššie, čo je solídny dôkaz vôle Američanov stále míňať peniaze po zvýšení miery úspor za ostatný polrok. Oproti očakávaniam bol silnejší i rast zásob v ekonomike a dovozných cien. Žiadosti o podporu zostávajú pri 15-ročnom minime.

Paradoxne trhová reakcia nebola taká, akú by sme vzhľadom na silné ekonomické výsledky predpokladali. Dlhopisy dokázali zaknihovať najväčší prírastok od marca. Ministerstvo financií USA zaznamenalo druhú silnú aukciu dlhopisov tento týždeň. Tento krát šlo o 30-ročné papiere, po ktorých bol jeden z najvyšších dopytov v tomto roku. Upísaný výnos dosiahol 1,1 bodu pod trhovým.

Údaje neposlali vyššie ani dolár, no americké akcie podobne ako európske, dosiahli vo štvrtok mierne zisky. Vývoj by naznačoval, že trh sa začína stotožňovať so zvýšením sadzieb FEDu a mohol by sa sústrediť na fundamenty. Teda na oživujúcu sa ekonomickú expanziu, ktorá by mala pomôcť i ziskovosti firiem. Je však stále priskoro vynášať takéto súdy.

Väčšiu časť profitov indexy pustili na oboch brehoch Atlantiku po správe, že zástupcovia Medzinárodného menového fondu prerušili rokovania s Gréckom a odišli z Bruselu so slovami, že rozdiely zostávajú markantné a diskusia nikam nevedie. Tento vývoj prekvapil zúčastnených i investorov, i keď trhová reakcia nebola nijako dramatická. Nasledovali ďalšie hlasy z Bruselu (predseda Európskej rady Donald Tusk alebo eurokomisár Valdis Dombrovskis), ktoré jasne potvrdili pretečenie trpezlivosti a doslova položili Grékom ultimátum, nech príjmu požiadavky a predložia opatrenia, inak zostáva jediná cesta bankrotu. Nemecké média podporili obrat nálady ohľadom Grécka správami, že vláda začala pripravovať plány pre prípadný negatívny koniec veľkej ságy.

Červenší deň zaznamenali komodity. Pozitívne dáta a silnejší dolár stiahli zlato. Ropa rovnako pustila zisky predchádzajúcich dní. Medzinárodná energetická agentúra vydala svoj mesačný report, v ktorom síce zvýšila odhad tohtoročného dopytu o 1,4 mil. barelov na 94 mil. barelov denne, no rovnako uviedla, že očakáva ďalší rast ponuky. OPEC stále dodáva na trhy viac ako 1 mil. barelov denne nad stanovenú kvótu 30 mil. Potvrdili to aj dnešné správy zo Saudskej Arábie. Jej predstavitelia uviedli, že sú pripravení zvýšiť produkciu v najbližších mesiacoch. Zároveň spomenuli nové kontrakty na predaj v Indii. Ropa tak pokračuje druhý deň v poklesoch.

Dnešný deň bude podriadený plne faktu, že je piatok. Nervozita môže vzrásť pred víkendom hlavne s ohľadom na zdramatizovanie gréckej situácie a pred budúco týždňovým zasadaním FEDu, či bohatým ekonomickým kalendárom.

Eurozóna zverejňuje aprílovú priemyselnú produkciu a Španielsko ponúkne finalizáciu májovej inflácie. USA dôležitú producentskú infláciu a spotrebiteľskú dôveru. Inak by na programe nemali byť žiadne zásadné udalosti, ale ako sme spomínali, viaceré kritické faktory sa nachádzajú vo finálnej fáze, preto nemusí byť núdza o impulzy a volatilitu.

Deň začína pod váhou Grécka opatrnejšie. Euro i európske indexy sa obchodujú v stratách a klesajú i komodity.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 108,86 +0,17%
 Stoxx 600 393,00 +0,57%
 Euro/dollar 1,1258 -0,58%
 Zlato 1 181,96 -0,36%
 Ropa WTI 60,77 -1,07%