Chcem investovať
Grécky parlament prijal dohodu o tretej pomoci
16. 07. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Stredajšie obchodovanie sa rovnako ako utorňajšie nieslo v pomerne pokojnom duchu. Európske akciové trhy sa celý deň nachádzali vo vyčkávacom režime. Výrazne nimi nepohli zverejnené makrodáta vo Francúzsku a Británii, ani strohé správy z rokovania gréckeho parlamentu.

Na programe bolo schvaľovanie štrukturálnych reforiem, ktoré sú podmienkou pre získanie ďalšej finančnej pomoci. Podľa očakávaní sa v nočnom hlasovaní podarilo tieto reformy schváliť, hoci premiérovi Tsiprasovi so schvaľovaním musela pomôcť opozícia. Z 300-členného parlamentu bolo za 229 poslancov, pričom zo 149 členov vládnej strany Syriza navrhované reformy odmietlo, alebo sa zdržalo hlasovania až 38 poslancov. Schválenie reforiem však bolo iba prvým krokom smerujúcim k ďalšej finančnej záchrane Grécka.

Dnes by sa mala uskutočniť telekonferencia euroskupiny (ministrov financií všetkých členov eurozóny), ktorá má rokovať o ďalšom postupe. Otáznik visí najmä nad poskytnutím nevyhnutnej okamžitej finančnej pomoci Grécku vo výške približne 7 miliárd euro, ktorú by mala poskytnúť EÚ. S tým však nesúhlasia niektoré členské krajiny EÚ ako Británia, Česko alebo Maďarsko. Potrebné je tiež čím skôr zabezpečiť životaschopnosť a samostatnosť gréckeho bankového systému, o čom bude dnes rokovať grécka vláda i ECB na svojom zasadaní.

Okrem tohto má ECB tiež dnes rozhodovať o úrokových sadzbách v eurozóne. Je preto zrejmé, že dnešné obchodovanie už také pokojné nebude a dá sa očakávať zvýšená volatilita.

Včerajšie obchodovanie v zámorí bolo pre zmenu ovplyvnené vyjadreniami šéfky FEDu Janet Yellenovej, ktorá sa vyjadrovala o stave americkej ekonomiky v pozitívnom duchu a stále sa drží plánu zvyšovať úrokové sadzby v tomto roku. Tieto vyjadrenia v kombinácii so zverejneným lepším hospodárením firiem, no posilňujúcim dolárom spôsobili, že včerajšie obchodovanie na amerických trhoch bolo rovnako ako v Európe neisté a indexy nakoniec zakončili na červenej nule. V červených číslach rovnako skončili komoditné trhy, najmä ropa, ktorá odpísala až 3% a nasledovný pokles cien akcií ropných firiem stiahol nižšie aj americký index S&P 500.

Dnešné nočné obchodovanie v Ázii už stihlo zareagovať na schválenie štrukturálnych reforiem v Grécku. Posilnil ako japonský Nikkei, tak aj čínsky Shanghai Composite a rovnako sa dá predpokladať otváranie európskych indexov v zelených číslach.

Počas dnešného obchodovania v Európe očakávame zverejnenie júnových hodnôt inflácie v eurozóne, telekonferenciu ministrov financií euroskupiny i spomínané rokovanie ECB. Za Atlantikom sa dnes očakáva zverejňovanie údajov z pracovného trhu a pokračovanie výsledkovej sezóny. Výsledky hospodárenia dnes zverejňuje napríklad Goldman Sachs, Citigroup, Phillip Morris alebo Google.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 107,4 -0,07%
 Stoxx 600 400,03 +0,43%
 Euro/dollar 1,1095 -0,54%
 Zlato 1 149,45 -0,57%
 Ropa WTI 51,41 -3,07%