Politická nestabilita v Brazílii poslala nadol aktíva rozvíjajúcich sa trhov.
- Grécky parlament schválil reformy požadované od medzinárodných veriteľov pre uvoľnenie ďalšieho balíka záchranného programu.
- Týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA poklesol na 232 tisíc – najnižšia hodnota za 28 rokov.
- Index aktivity od filadelfského FED-u skončil výrazne nad očakávaniami trhu a zvýšil pozitívne vyhliadky amerického priemyslu
- Maloobchodné tržby vo Veľkej Británii zaznamenali v troch mesiacoch do konca apríla najlepší výsledok za posledných 15 rokov.
- Ekonomický kalendár dnes ponúka výsledky spotrebiteľskej dôvery v eurozóne.
Európske akciové indexy nadviazali na negatívny sentiment zo stredu týždňa v dôsledku obáv o schopnosť americkej administratívy presadiť kľúčové prorastové reformy. Širší index Stoxx 600 oslabil o 0,50 % na 389 bodov. V červenom zakončili aj jednotlivé regióny. Britský FTSE 100 poklesol o 0,89 %, nemecký DAX oslabil o 0,33 % a francúzsky CAC 40 odovzdal 0,53 %.
Hlavné americké akciové indexy dokázali zakončiť v pluse, čím dokázali vymazať časť strát od začiatku týždňa. Pozitívnu náladu investori za Atlantikom čerpali aj z výsledku indexu aktivity spracovateľského priemyslu od filadelfského FED-u, ktorý skončil výrazne nad trhovými očakávaniami (38,8 bodu vs. očakávaných 19,5 bodu), čo naznačuje pokračujúcu silnú kondíciu amerického priemyslu. Index Dow Jones Industrial Average vzrástol o 0,27 %, širší S&P 500 pridal 0,37 % a technologický Nasdaq uzatvoril so ziskom 1,73 %.
Hodnota amerického dolára na devízovom trhu oproti košu najvýznamnejších mien pridala 0,31 % na 79,879 bodu – prerušenie série piatich obchodných dní poklesu. Eurodolár oslabil o pol percenta na 1,1103 EUR/USD.
Cena ropy WTI na svetových trhoch pridala 0,57 % na 49,35 USD za barel. Upokojenie politického napätia a posilnenie amerického dolára sa prejavila na cene zlata. Žltý kov oslabil o 1,12 % na 1 247 USD za trojskú uncu.