Z nečinnosti americkej centrálnej banky ťažia najmä rizikovejšie aktíva.
- Americký akciový index Nasdaq Composite opäť posunul svoje historické maximum.
- Zlato a ropa sa obchoduje v zelenom už štvrtý po sebe idúci deň.
- Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA za uplynulý týždeň dosiahol najnižšiu hodnotu od júla tohto roka.
- Viac ako 90 % aktívne riadených fondov dosahuje horšie výsledky ako benchmark.
- Ekonomický kalendár dnes ponúka viaceré výsledky indexu PMI európskych krajín.
Obchodovanie na finančných trhoch včera neprinieslo výraznejší ekonomický fundament. Investori tak len reagovali na rozhodnutie amerického FEDu, ktorý úrokové sadzby nezvýšil, čim poslal na trh odkaz, že éra lacných peňazí stále pokračuje. Darilo sa dlhopisom a taktiež všetkým rizikovým aktívam vrátane akcií či komodít. Americký dolár v dôsledku rozhodnutia FEDu oslaboval na väčšine menový párov.
Americký akciový index Nasdaq Composite vo včerajšom obchodovaní opäť posunul svoje historické maximum a index S&P 500 sa obchoduje necelé percento pod najvyššou dosiahnutou hodnotou. V raste pokračovali taktiež európske a ázijské akcie. Nemecký akciový index DAX rástol štyri obchodné dni po sebe a opäť sa dostal nad úroveň 10 600 bodov. Ázijský akciový index MSCI Asia Pacific sa obchoduje najvyššie za viac ako rok.
Nečinnosť FEDu pomohla taktiež komoditám. Cena ropy WTI si vo včerajšom obchodovaní pripísala viac ako 2 % zisku a zelená sa už štvrtý po sebe idúci deň. Rastu nezabránila ani správa z Ruska, podľa ktorej táto krajina dosiahla tento týždeň nový rekord v ťažbe ropy na úrovni 11,75 miliónov barelov denne. Zlato sa vyšplhalo na najvyššiu úroveň za posledné dva týždne.
Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA poklesol v minulom týždni o 8 000 žiadateľov na 252 000. Trhový konsenzus bol nastavený na stagnáciu na úrovni 260 000 žiadateľov. Zverejnené výsledky sú najnižšie od júla tohto roka.
Objem finančných prostriedkov v indexových fondoch zaznamenal za posledných desať rokov 6-násobný nárast. Výsledky spoločnosti S&P Global ukázali, že až deväť z desiatich aktívne riadených amerických akciových fondov zaostal svojou výkonnosťou za benchmarkom. V percentuálnom vyjadrení je to viac ako 90 %. Horšie výsledky aktívne riadených fondov tak nahrávajú pasívnym indexovým fondom, ktoré dokážu svoj benchmark kopírovať s veľkou presnosťou. Pasívne indexové fondy, zvýšili svoj podiel na americkom trhu o 2 bilióny amerických dolárov od roku 2013, čím ich trhový podiel dosiahol jednu tretinu finančného trhu v USA.