Chcem investovať
Houston má problém – paralyzoval ho Harvey
28. 08. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Šéf ECB Draghi i MMF potvrdili zotavenie globálneho trhu, euro rastie na dvojročné maximá.

  • Povodne na juhovýchode Texasu poškodili základy amerického ropného priemyslu.
  • Euro dosiahlo svoje dva a pol ročné maximá po vystúpení M.Draghiho v Jackson Hole.
  • Začína tretie kolo rozhovorov medzi EU a Veľkou Britániou o Brexite.

Štvrté najväčšie mesto USA Houston sa borí s povodňami spôsobnými tropickým hurikánom Harvey. Pre ekonomiku to znamená ohrozenie kľúčovej oblasti amerického ropného priemyslu. Očakáva sa, že hurikán zoslabí až vo štvrtok. Hoci škody sa neočakávajú v rozsahu neslávne známej Katriny, povodne a dažde už teraz ohrozujú infraštruktúru, priemysel a spôsobujú rast cien ropných produktov, predovšetkým benzínu.

Svetová ekonomika sa zotavuje a silnie – takto znie odkaz prezidenta ECB M.Draghiho na stretnutí svetových bankárov v horskom meste Jackson Hole vo Wyomingu. Pozitívna konsolidácia je v počiatočnej fáze v Európe a Japonsku, na rozdiel od stavu ekonomického cyklu v USA. Spomenul tak ako aj ostatní bankári, že tento pozitívny trend bude do značnej miery kompenzovaný silnejúcim neprianým vplyvom globálnej demografie. Následne po vystúpení M.Draghiho euro vyrazilo na úrovne, ktoré sme nevideli viac ako 2,5 roka a smeruje k úrovni 1,2 eur za dolár.

Hoci ešte koncom júna sa zdalo, že tretie kolo rokovaní o Brexite bude len o vyjasňovaní si pojmov. Po „únikoch“ informácií z vlády zverejnených v britskej tlači je zrejmé, že sa čaká tvrdý zápas. Spornými bodmi budú najmä Európsky súdny dvor, ktorý Briti chcú eliminovať, budúca podoba írskej hranice s Britániou, finančné vyrovnanie za Brexit a prechodné obdobia vo vzájomných vzťahoch medzi EU a Spojeným kráľovstvom a ich nastavenie.