Štvrtok priniesol na trhy konsolidáciu predchádzajúcich ziskov.
- Kalendár zostáva tento týždeň pomerne prázdny na kľúčové správy.
- Ropa včera neudržala ceny nad 50 dolárov za barel.
- Očakávania zvýšenia sadzieb mierne ustúpili, čo sa podpisovalo najmä pod ceny dlhopisov.
- Japonský premiér Shinzo Abe uviedol, že uplynulý prepad cien komodít môže naznačovať blížiacu sa krízu.
Svetové akciové indexy si vo štvrtok vybrali prestávku na konsolidáciu po dvoch, dlhšiu dobu nevidených, dňoch solídnych ziskov. Investori stále vyčkávajú na zásadnejšie katalyzátory, ktorými budú až júnové udalosti, prípadne dnešný prejav šéfky americkej centrálnej banky Janet Yellenovej. Včera pozornosti trhov dominovali ekonomické dáta, individuálne korporátne správy, ropa a samozrejme nekončiace očakávania a špekulácie ohľadom menovej politiky FEDu.
Britské dáta potvrdili opatrnosť spotrebiteľov a najmä firiem pred júnovým referendom o zotrvaní v Európskej únii. V apríli poklesol objem hypoték a v marci produkcia služieb. Ostrovná ekonomika zverejnila revíziu rastu HDP za prvé tri mesiace roka. Expanzia o 0,4 % medzikvartálne bola v súlade s trhovými očakávaniami potiahnutá hlavne spotrebou a vládnymi výdavkami. Investície biznisu a export v prvom štvrťroku poklesli.
USA ponúkli vcelku kľúčové dáta. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby sa v apríli, podľa prvého odhadu, slušne odrazili po slabom vývoji v úvode roka. Marcový rast bol rovnako revidovaný vyššie. Ide o ďalšie významné potvrdenie solídneho vstupu amerického hospodárstva do druhého kvartálu, ako spomíname v priebehu celého týždňa. Silnejší oproti očakávaniam bol aj rast rozrobených neukončených predajov domov, ktorý indikuje budúce zrealizované predaje. Týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti poklesli na mesačné minimum.
Paradoxne však dáta nemali tradičný efekt na širšie trhy, ako by sme predpokladali. Očakávania zvýšenia sadzieb včera poklesli. Dôvodom môže byť prejav člena FEDu Jeroma Powella, ktorý upozornil, že i keď je ďalšie zvýšenie veľmi reálne v blízkej dobe, trajektória utesňovania politiky bude veľmi pozvoľná.
Dolár včera oslabil druhý deň v rade. Nejde však o nijako zásadné pohyby a skôr by sme ich nazvali korekciou predchádzajúceho posilnenia. Zlato zaznamenalo siedmy deň strát v rade. Najmarkantnejší bol však pohyb dlhopisov kratších splatností. Ich výnosy padli najviac za mesiac, teda ceny posilnili, čo jasne potvrdzuje čiastočné zmiernenie očakávaní sprísňovania menovej politiky v USA.
Ropa sa nedokázala udržať nad 50 dolármi. Významnejšie správy na trhoch s čiernym zlatom chýbali. Obchodníci preto pristúpili k vyberaniu ziskov po dosiahnutí psychologickej hranice pred budúco mesačným zasadaním OPECu. Technicky by prekonanie hranice 50 dolárov za barel malo byť vnímané pozitívne, no ropa musí prekonanie tejto rezistencie potvrdiť usadením sa nad ňou. Pokiaľ sa to nepodarí, ide naopak o krátkodobo medvedí signál. Cena 50 dolárov výrazne znižuje tlak na producentov, keďže viaceré ložiská začínajú byť pri nej ziskové, čo by opäť mohlo viesť k návratu odstránenej produkcie na trhy. Preto sme dnes zvedaví na zverejnenie počtu vrtov hľadajúcich ropu v USA od spoločnosti Baker Hughes.
Akcie v Európe a USA sa v priebehu celého dňa hľadali. Štvrtok bol jednoznačne konsolidačným dňom s obchodovaním bez jasného trendu a v úzkom pásme do strany. Nadol indexy ťahali víťazi z predchádzajúcich dní, teda producenti ropy, plynu a iných komodít a finančné spoločnosti reagujúce na pokles trhového úročenia. Naopak nižšie výnosy dlhopisov prospeli porazeným utilitám a telekomunikáciám – sektorom, ktoré vyplácajú vyššie dividendy.
Ázia je dnes prevažne zelená. Európske trhy sa nachádzajú hodinu po otvorení v miernych stratách. Včerajšia konsolidácia tak pokračuje i dnes ráno. Ropa je červená a dlhopisy opatrne posilňujú druhý deň v rade.
Okrem spomínaného prejavu Janet Yellenovej a počtu vrtov od Baker Hughes očakávame prvú revíziu rastu amerického HDP a finalizáciu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity. Viaceré európske krajiny rovnako zverejňujú spotrebiteľskú dôveru. Vplyv na vývoj trhov môže mať aj blížiaci sa koniec mesiaca a veľké udalosti v nasledujúcom.