Chcem investovať
Index Down Jones na 7-týždňovom minime
18. 05. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Trhy prudšie oceňujú blížiace sa druhé zvýšenie sadzieb FEDom.

  • Ekonomické dáta v USA boli opäť robustnejšie.
  • Členovia FEDu naznačili možné zvýšenie sadzieb.
  • Ropa na 7-mesačnom maxime.
  • Očakávania blížiaceho sa utesnenia menovej politiky rastú a posielajú akcie dole a posilňujú dolár.

Očakávania zvýšenia sadzieb v USA začínajú prudšie rásť a obdobie medzi júlom a septembrom je opäť v hre pre utesnenie menovej politiky. Pomerne slušné včera zverejnené americké dáta a jastrabie prejavy centrálnych bankárov hýbali trhmi. Akciové indexy za Atlantikom v utorok poklesli okolo jedného percenta. Európske parkety zaknihovali minimálne zmeny.

Ekonomický kalendár v USA priťahoval pozornosť investorov a obchodníkov. Najviac očakávané bolo zverejnenie aprílovej spotrebiteľskej inflácie. Ceny tovarov narástli v priemere o 0,4 % medzimesačne, čo predstavuje najsilnejší rast od februára roka 2013. Najväčší podiel na zvýšení životných nákladov mali ceny palív. Medziročná zmena bola v súlade s očakávaniami na úrovni 1,1 %, stále pod inflačným cieľom FEDu 2 %. Jadrová inflácia v medziročnom porovnaní svoj rast spomalila na 2,1 % z marcových 2,2 %.

Silnejšie boli dáta i z realitného trhu a priemyslu. Začaté stavby domov sa v apríli zotavili z prudšieho prepadu v predchádzajúcom mesiaci. Ich počet prekonal očakávania analytikov. Rast zaznamenali aj vydané stavebné povolenia, no tempo bolo nižšie oproti odhadom. Silný vstup ekonomiky do druhého štvrťroku po výbornej minulotýždňovej spotrebe potvrdila priemyselná produkcia expandujúca o 0,7 % oproti očakávaným 0,3 %.

K slovu sa dostali i traja významní členovia menovej komisie americkej centrálnej banky FED John Williams, Dennis Lockhart a Robert Kaplan. Všetci uviedli, že trh práce je v dobrej kondícii, rast miezd sa objavuje a inflácia sa tiež blíži k cieľu menovej autority. Zvýšenie sadzieb v blízkej dobe je podľa ich vyjadrení veľmi reálne a nemožno ho dokonca vylúčiť ani na najbližšom júnovom zasadaní.

Vyššie inflačné čísla spolu s ostatnými signálmi oživujúcej sa ekonomiky v druhom kvartáli a značne jastrabími komentármi členov FEDu nenechali trhy chladnými. Očakávania zvýšenia sadzieb včera výrazne poskočili. Pravdepodobnosť utesnenia menovej politiky v júni za týždeň narástla zo 14 % na súčasných 28 %, v prípade septembra z 26 % na 47 % a decembra zo 45 % na 65 %.

Výrazný pohyb zaznamenali dlhopisy, a to hlavne kratšie splatnosti citlivejšie na sadzby. Výnos 2-ročných vládnych dlhopisov v USA poskočil o 0,044 % na 0,83 % (ceny padli). Rozdiel (spread) medzi výnosom 10-ročných a 2-ročných dlhopisov poklesol na nové 8,5-ročné minimum. Ide o negatívny signál spravidla predchádzajúci zvýšeniu sadzieb centrálnou bankou a indikujúci recesiu.

Dlhšiu dobu signalizované očakávania návratu jastrabieho FEDu a jeho pokusov o druhé zvýšenie sadzieb sa napĺňajú. Najcitlivejšie by mal reagovať dolár, a to posilnením. Predpokladáme jeho návrat pod 1,1 dolára za euro, i keď včera prekvapivo chýbala jeho reakcia. Dnes však zabudnutý pohyb dobieha a pomerne slušne posilňuje voči väčšine svetových mien.

Dolár nesúci najväčšie systémové riziko pre svetovú ekonomiku, následne so sebou stiahne rizikové aktíva ako akcie, komodity, high-yield dlhopisy a meny rozvíjajúcich sa krajín. Od začiatku apríla signalizujeme, že očakávame pokles trhov. Pomer potenciálneho výnosu a prislúchajúceho rizika akciových trhov na súčasných úrovniach nie je zaujímavý. Niekoľko týždňov viaceré indikátory, najmä kreditných trhov, ktoré sledujeme pre predvídanie vývoja indexov, blikajú na červeno a ponúkajú predajné signály. Stále sme názoru, že FED nebude úplne schopný zvýšiť sadzby a že beštia zvaná trh si opäť vypýta svoje. Leto pravdepodobne prinesie zvýšenú volatilitu, ale aj výborné príležitosti, ako tomu bolo na začiatku roka.

Akcie zaznamenali včera výrazné straty napriek zelenej rope. Tá zavrela na novom 7-mesačnom maxime. Dôvody sa nemenia. Sú nimi výpadky produkcie v Kanade a Afrike. Ropné spoločnosti včera opäť evakuovali zamestnancov v provincii Alberta po tom, ako sa lesné požiare opäť rozdúchali a zmierili na ložiská ropných pieskov. V Nigérii pokračujú ozbrojené útoky na ropné zariadenia. Produkcia africkej krajiny padla na najnižšie úrovne za dve dekády. Produkcia čierneho zlata v Latinskej Amerike začína podobne ako v USA prudšie klesať. Navyše energetických obchodníkov prekvapuje silno rastúci dopyt po rope z Indie. Čína rovnako pokračuje v obrovských nákupoch. American Petroleum Institute včera naznačil pokles zásob ropy v USA druhý týždeň v rade (o 2,4 mil. barelov).

Ázia dnes ráno nasleduje utorkové zavretie na Wall Streete, i keď straty sú čiastočne limitované. Na spodnej strane vyčnievajú opäť čínske akcie, ktoré sa ocitajú na dvojmesačných minimách. Dôvodom je sklamanie z prejavu čínskej politickej trojky, od ktorej investori očakávali naznačenie prepojenia búrz v Hong Kongu a Shenzene. Čínska centrálna banka reaguje na silnejší dolár fixovaním juanu najnižšie od začiatku marca, čo tiež nie je pozitívny indikátor.

Naopak japonské akcie vymazali denné straty po zverejnení rastu ekonomiky v prvom kvartáli. HDP krajiny vychádzajúceho slnka rástlo o 0,4 % medzikvartálne oproti odhadovanému rastu o 0,1 %.

Európske akcie otvárajú červené, no v úvode stredy zmazávajú straty. Dolár posilňuje o pol percenta voči euru. Komodity reagujú na jastrabí FED negatívne.

Dnes máme na programe hlavne zápisnicu z aprílového zasadania FEDu. Celý investičný svet bude určite veľmi zvedavý, do akej miery sa centrálni bankári bavili o druhom zvýšení sadzieb a aké šance má na najbližších zasadaniach. Na poli makrodát púta len britská nezamestnanosť a finalizácia aprílovej inflácie eurozóny. Aktívna môže byť naďalej ropa, keďže USA zverejňujú oficiálne čísla zmeny zásob, produkcie a dopytu.