Chcem investovať
Indexové fondy spravujú stovky miliárd dolárov
14. 02. 2017 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Niektoré z ETF fondov dosahujú dlhodobo vysoké – až dvojciferné priemerné ročné výnosy.

Keď Slováci plánujú investovať do fondov, vyberajú si zväčša podielové. Málokto volí indexové fondy, čiže tzv. ETF (exchange-traded funds), ktoré sa obchodujú na burze. O týchto fondoch sa totiž pomerne málo vie. A to je chyba. Tieto fondy totiž predstavujú zaujímavú investičnú príležitosť a navyše veľmi výnosnú.

ETF investujú do tých istých aktív ako podielové fondy, teda napríklad do akcií, dlhopisov, komodít či do realít. Ich výhodou je, že investovanie do nich je transparentné, diverzifikované, spájajú sa s ním nízke poplatky a je pri nich možná aj nízka vstupná investícia. ETF väčšinou sledujú dlhopisové alebo akciové indexy, teda sú pasívne riadené – ich výsledky nie sú ovplyvňované ľudskými rozhodnutiami o tom, ktoré akcie alebo dlhopisy treba predať či kúpiť. ETF fondy sú oproti podielovým fondom navyše daňovo výhodnejšie, lebo pri investovaní dlhšom, ako jeden rok, sú väčšinou výnosy z ich predaja oslobodené od dane a zdravotných odvodov. No a napokon – niektoré z týchto fondov dosahujú dlhodobo vysoké – až dvojciferné priemerné ročné výnosy.

Veľryby v investičnom oceáne

Najväčší správcovia ETF fondov pritom nie sú neznáme firmy, ale veľké mená v investičnom svete. Sú to väčšinou veľké americké investičné spoločnosti s obrovským objemom spravovaného majetku, ktorý sa ráta nie na miliardy, ale na bilióny dolárov. A objem ich aktív neustále rastie. Napríklad v roku 2005 globálne ETF fondy spravovali len 450 miliárd dolárov. Na konci minulého roka to už boli takmer 4 bilióny dolárov.

Kým v podielových fondoch narástol majetok od roku 2001 do 2014 o 127 %, ETF fondy nafúkli v rovnakom čase svoje aktíva až o 2 279 %!

Ku koncu minulého roka tvorili veľkú trojku spoločnosti BlackRock, Vanguard a State Street, ktoré majú pod palcom viac ako 80 % aktív v ETF fondoch.

Investičný gigant BlackRock vlastní správcu fondov iShares, ktorý ma pod sebou viac ako 800 fondov s majetkom vyše jeden bilión dolárov. K augustu minulého roka ovládali takmer 37 % trhu s ETF. Tieto fondy sledujú najmä veľké akciové indexy ako napríklad Dow Jones alebo Standard & Poor’s.

Druhým najväčším správcom je spoločnosť Vanguard, ktorá založila pred viac ako 40 rokmi prvý indexový fond na svete so spravovaným majetkom 647 miliárd dolárov a s trhovým podielom vyše 18 %. V jej portfóliu bolo v minulom roku 141 fondov. Je známa ponukou lacnejších investičných produktov a pasívne riadenými fondami. Zameriava sa tiež na fondy na rozvíjajúcich sa trhoch. Zaujímavé je, že firma je vlastnená jedným zo svojich fondov.

Menší žraloci

State Street Global Advisors spravuje fondy pod značkou SPDR, ktoré majú pod správou 538 miliárd dolárov s podielom na trhu vyše 15 %. Z viac ako dvoch stoviek fondov je najznámejší a najviac obchodovaný SPDR S&P 500 známy pod skratkou SPY, ktorý je zároveň aj najväčším ETF fondom na svete s majetkom 225 miliárd dolárov.

Štvorkou na svete je investičná spoločnosť Invesco PowerShares, ktorá manažuje aktíva nad 100 miliárd dolárov vo viac než 180 fondoch, ale jej trhový podiel sú len necelé 4 %. Tento správca aktív sídli v Chicagu a má obchodnú stratégiu zameranú na akciové indexy. Jej najznámejší a veľmi populárny ETF je QQQ, ktorý sleduje akcie na burze Nasdaq. Aktíva fondu dosahujú výšku 44 miliárd dolárov, čo ho radí na siedme miesto v rebríčku najväčších ETF na svete.

V prvej päťke je len jedna európska firma. Na starom kontinente je na tomto poli najaktívnejšia nemecká Deutsche Asset Management, ktorá patrí pod Deutsche Bank. Jej podiel na svetovom trhu sú však len necelé 3 %.

Z ázijských správcov je najväčší Nomura Asset Management, ktorý sa tiež radí v  niektorých rebríčkoch do prvej svetovej päťky správcov ETF. Jeho podiel na svetovom trhu sú však len približne 2 % a riadi majetok v hodnote necelých 80 miliárd dolárov.

Budúci rast

Investiční analytici tvrdia, že popularita ETF fondov bude rásť aj v budúcnosti. Odhadujú, že do roku 2020 by sa trh s týmito investičnými fondmi mohol zdvojnásobiť. Dôvodov na takýto dynamický rast je viacero, ale dominujú najmä nízke náklady na investície, rozširujúce sa možnosti investovania a inovácie. Slovenskí investori majú navyše pridanú hodnotu aj v tom, že výnosy z predaja ETF sú po roku od nákupu oslobodené vo väčšine prípadov od dane z príjmov fyzických osôb.

Mario Skybla