Hlavným fundamentom dnešného obchodného dňa je zasadnutie ECB.
- Inflácia v USA rástla v decembri najrýchlejšie za posledné dva roky.
- Prejav J. Yellenovej potvrdil postupné zvýšenie úrokových sadzieb FEDom.
- Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii zostala nezmenená (4,8 %).
- Cena zlata prerušila rast trvajúci sedem obchodných dní v rade.
- Goldman Sachs zvýšila v 4Q 2016 svoj zisk štvornásobne.
Včerajšie obchodovanie bolo na zverejnené dáta bohaté. Investori vyhodnocovali dáta inflácie v eurozóne a USA, prejav šéfky FEDu Janet Yellenovej a výsledková sezóna priniesla ďalšie dobré výsledky finančných domov za Atlantikom. Americký dolár vymazal časť strát od začiatku týždňa, cena ropy naopak poklesla. Hlavným fundamentom dnes bude zasadnutie ECB. Zmena nastavenia menovej politiky sa neočakáva. Pozornosť bude nasmerovaná na tlačovú konferenciu M. Dragiho.
Európske akcie dokázali po utorkovom poklese rásť. Zverejnené boli dáta inflácie a britského trhu práce. Európsky štatistický úrad potvrdil svoj predbežný odhad decembrovej inflácie eurozóny. Spotrebiteľské ceny vzrástli v medziročnom porovnaní o 1,1 %. Potvrdený bol taktiež odhad nemeckej inflácie, ktorá v decembri vzrástla viac než dvojnásobne o 1,7 %. Britský trh práce potvrdil dobrý výkon. Nezamestnanosť zostala nezmenená na úrovni 4,8 %.
Širší index Stoxx 600 uzatvoril obchodovanie so ziskom 0,18 % na 363 bodov, britský FTSE 100 si polepšil o 0,38 % na 7 247 bodov, nemecký DAX vzrástol o 0,51 % na 11 599 bodov a francúzsky CAC 40 stratil 0,13 % na 4 853 bodov.
Americké akciové indexy zakončili včerajšie obchodovanie blízko nuly. Investori vyhodnocovali dáta inflácie, priemyselnej výroby, prejav šéfky FEDu a výsledky spoločností za 4Q 2016. Spotrebiteľské ceny v USA zrýchlili medziročne v decembri podľa očakávaní o 2,1 % – najvyššie tempo rastu za dva a pol roka. Najrýchlejší nárast za posledné dva roky zaznamenala taktiež americká priemyselná výroba, ktorá výrazne akcelerovala o 0,8 % (po predchádzajúcom poklese).
Index Dow Jones Industrial Average oslabil o 0,11 % na 19 804 bodov, širší index S&P 500 si pripísal 0,18 % na 2 271 bodov a index technologického Nasdaqu posilnil o 0,31 % na 5 555 bodov. Darilo sa najmä finančným titulom, naopak energetický sektor v dôsledku poklesu cien ropy oslabil.
Na devízovom trhu dokázal v stredu americký dolár oproti väčšine menových párov spevniť. Britská libra vymazala časť zo ziskov, ktoré dosiahla po prejave Theresy Mayovej o detailoch Brexitu. Eurodolár oslabil o 0,77 % na 1,0630 EUR/USD.
Cena ropy WTI včera poklesla o 2,67 % na 51,08 amerických dolárov za barel. Podľa agentúry IEA prispeje zvýšenie ropy v kombinácii s poklesom produkcie OPECu k výraznému navýšeniu produkcie amerických bridlicových producentov. Oživenie produkcie by sa malo týkať najmä Brazílie, Mexika a Číny. Ropný priemysel kvôli prepadu cien ropy výrazne zvýšil svoju nákladovú efektivitu a väčšina producentov je pri cenách okolo 55 amerických dolárov za barel zisková.
Spotová cena zlata včera poklesla o viac ako 1 % na 1 204 amerických dolárov za trojskú uncu, čím prerušila rast trvajúci sedem obchodných dní v rade.