Chcem investovať
Inflačné tlaky v eurozóne oslabujú
01. 06. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku zakončili zmiešane.

  • Béžová kniha FED-u posilnila očakávania zvýšenia úrokových sadzieb na nadchádzajúcom zasadnutí.
  • Rast ťažby ropy v Líbyi a Nigérii poslal cenu čierneho zlata nadol, WTI poklesla o takmer 3 %.
  • Dolár oslabuje neprehľadná situácia v USA, euro aj napriek poklesu inflácie zamierilo nahor.
  • Spotrebiteľská dôvera v Spojenom kráľovstve vzrástla v máji na štvormesačné maximum.
  • Ekonomický kalendár dnes ponúka výsledky indexov PMI spracovateľského priemyslu na oboch stranách Atlantiku.

Odhad májovej inflácie v eurozóne poukázal na pokles indexu spotrebiteľských cien na 1,4 % z aprílových 1,9 %. Dôvodom je najmä pokles cien energií a potravín a určitú úlohu zohrala aj sezónnosť. Pokles inflácie pod cieľ ECB centrálnej banke eurozóny neumožní na nadchádzajúcom zasadnutí debatovať o uťahovaní menovej politiky. Určitú zmenu však možno očakávať v zmene rétoriky Bankovej rady ECB, z ktorej pravdepodobne vypadne prísľub ďalšieho uvoľnenia menovej politiky v prípade nepriaznivého ekonomického vývoja a zmena pohľadu rizík na vyrovnané. Viac sa zatiaľ vzhľadom na oslabujúce inflačné tlaky očakávať nedá.

Investori v USA vyhodnocovali závery tzv. Béžovej knihy FED-u, ktorá pravidelne prináša informácie o stave americkej ekonomiky. Odhalila klesajúcu predajnosť v automobilovom priemysle, akcelerujúci ekonomický rast v jednotlivých regiónoch a zároveň poukázala na rastúcu nasýtenosť trhu práce, čo pozitívne vplýva na rast miezd a nárast inflačných tlakov. Zverejnené údaje nepriniesli žiadne negatívne prekvapenie a posilnili možnosť zvýšenia úrokových sadzieb FED-om na najbližšom zasadnutí.

Hlavné americké akciové indexy však zakončili negatívne. Nedarilo sa najmä bankovému sektoru. Strácal v dôsledku oznámenia veľkých finančných domov o očakávanom poklese tržieb z tradingu v 2Q, ktoré poklesnú kvôli nízkej volatilite na trhoch. Poklesol aj sektor základných materiálov, na ktorom sa prejavila klesajúca cena ropy v dôsledku obnovenia produkcie v Líbyi.

Hodnota amerického dolára na devízovom trhu oproti košu najvýznamnejších mien poklesla o 0,37% na 96,922 bodu. Eurodolár posilnil o 0,52 % na 1,1244 EUR/USD. Hodnotu zelenej bankovky oslabuje neprehľadná politická situácia v USA, naopak euro aj napriek poklesu inflácie posilnilo vďaka dobrej situácii na trhu práce.

Cena ropy WTI na svetových trhoch oslabila o takmer 3 % na 48,32 USD za barel. Dôvodom je rastúca produkcia v Líbyi a Nigérii, ktorá vyvoláva obavy o želanom efekte dohody o obmedzení dodávok čierneho zlata na trh OPEC-om a nečlenskými krajinami na čele s Ruskom. Ďalší vývoj ropy naznačia zverejnené výsledky týždenných zásob podľa API a EIA. Spotová cena zlata pridala pol percenta na 1 268 USD za trojskú uncu.