Chcem investovať
Investori vítali kombináciu dobrých dát a jemných slov centrálnych bankárov
05. 04. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Akciové trhy za Atlantikom rastú ďalej, Európa po ECB zaostáva.

V USA indexy v uplynulých dvoch týždňoch siahli na nové tohtoročné maximá. Vďačia za to opäť centrálnej banke a jej šéfke Janet Yellenovej, ktorá jasne naznačila, že sa nebude ponáhľať so zvyšovaním sadzieb.

Rast akcií nedokázala zastaviť ani opäť klesajúca ropa, ktorá sa dlho neohriala nad 40 dolármi za barel a korigovala pod 37 dolárov (americká WTI).

Európske akcie od rozšírenia stimulov ECB prekvapivo klesajú. Jedným z dôvodov môže byť silnejšie euro (na polročných maximách okolo 1,14 dolára), rastúce politické riziká (Grécko, odchod Británie a dezintegračné politiky), či pretrvávajúce obavy o finančný sektor – index Stoxx Banks už od vrcholu po zasadaní ECB stratil 13%.

Minulý týždeň mala v New Yorku prejav Janet Yellenová, guvernérka americkej centrálnej banky FED. Jej slová boli úpenlivo očakávané. Dôvodom bolo holubičie vyhlásenie po pravidelnom zasadaní dva týždne dozadu, ktoré však bolo nasledované veľmi jastrabími komentármi jej kolegov. Yellenová vo svojom prejave, ktorí viacerí komentátori považujú za doposiaľ najlepší od jej usadnutia do kresla šéfky FEDu, potvrdila, že sa nebude so zvyšovaním sadzieb ponáhľať. Jej postoj zostáva prekvapivý, keďže FED na sklonku rokov intenzívne komunikoval túžbu normalizovať politiku a uplynulé dáta naznačujú oživenie ekonomiky a hlavne inflácie. Yellenová očividne jej trvalému zvýšeniu neverí a častejšie spomenula riziká svetovej ekonomiky a trhov pre USA.

Ekonomické dáta na čele s americkou nezamestnanosťou a PMI indexmi vôkol sveta naznačili mierny odraz globálneho hospodárstva.

Kombinácia holubičích centrálnych bankárov a dobrých dát viedla ku konštruktívnej nálade. Čínsky juan mohol byť fixovaný v dôsledku slabšieho dolára vyššie. Posilnili i dlhopisy.

Nadchádzajúcim zlomom môže byť prvokvartálna výsledková sezóna, ktorá oficiálne štartuje budúci týždeň. Očakávania hovoria o medziročnom poklese ziskov indexu S&P 500 cez 8%. V pozornosti investorov samozrejme ostanú i ekonomické dáta a konanie centrálnych bankárov. Zhustne politický kalendár, ktorý môže mať opäť dopad na trhy.

Napriek holubičejšiemu postoju FEDu, ktorý sme nakoniec v tomto roku očakávali, stále vidíme pomer výnosu a rizika akcií na súčasných úrovniach ako nepriaznivý a väčší priestor vidíme smerom nadol. Na súčasných úrovniach indexy nenakupujeme, iba niektoré individuálne mená a vyčkávame na korekciu.