Chcem investovať
Investorské legendy: SIR JOHN MARKS TEMPLETON
26. 01. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Prinášame vám druhú sériu legendárnych investorov, ktorí historicky prekonávali výnosy akciových trhov a sú dnes vzorom mnohým úspešným investorom.

SIR JOHN MARKS TEMPLETON

john templetonnww

„Investujte v bode maximálneho pesimizmu“.

Narodil sa do chudobnej rodiny v Tennessee. Vďaka štipendiu vyštudoval Univerzitu Yale, a krátku dobu bol zamestnaný v brokerskej firme. V roku 1937 založil firmu Templeton, Dobbrow & Vance. Počas nasledujúcich 25 rokov vytvoril jedny z najväčším medzinárodných podielových fondov na svete, ktoré v 1992 predal spoločnosti Franklin Group. Bol pionierom globálneho investovania, vďaka čomu sa stal miliardárom. Ku koncu života daroval veľkú časť majetku cez svoju nadáciu, zároveň ho kráľovná Alžbeta II. pasovala za rytiera.

Po celom svete hľadal podhodnotené spoločnosti s výbornými dlhodobými prospektami. Veril, že najlepšie investície sú tie, na ktoré sa iní investori nepozerajú.

Sídlil v Lyford Cay na Bahamách, a bol členom Lyford Key Club, kde sa stretávali úspešní biznismeni z celého sveta. Bolo to jeho obľúbené miesto na debatu a výmenu názorov s ľuďmi z reálneho biznisu, namiesto stretávania sa s analytikmi a manažérmi z Wall Street, ktorí sa mu vždy snažili niečo predať.

MICHAEL STEINHARDT

Michael_Steinhardt_0

„Používam fundamenty. Ale faktom je, že často je môj investičný horizont krátkodobý.“

Máloktorý investor na Wall Street dosiahol výkonnosť ako on, priemerný výnos 24% ročne počas 28 rokov, viac ako dvojnásobok indexu S&P500. Inak povedané, $1 dolár investovaný v jeho fonde mal na konci hodnotu $481, oproti $19 v bežnom podielovom fonde. Zaujímavé je tiež, že neobchodoval iba akcie, ale aj dlhopisy, meny a opcie.

Už ako malý sa často zdržiaval blízko brokerských kancelárií a sledoval grafy jednotlivých akcií. Zmaturoval ako 16-ročný, a iba za 3 roky dokončil Wharton School of Finance v 1960. Niekoľko rokov pracoval v rôznych finančných firmách, až sa rozhodol v 1967 založiť svoju. Mal dlhodobý investičný horizont, ale často robil krátkodobé obchody na základe makroekonomickej analýzy. Jeho najcennejšie rady sú:

– Urobte čo najviac chýb, keď ste mladí. Čím viac sa vtedy naučíte, tým menej kritických chýb urobíte v budúcnosti.
– Pracujte na tom, čo vás baví.
– Kľúčom k analýze je prispôsobiť a spracovať čo najviac dát, aby ste boli schopní spoznať zmenu.
– Robte dobré rozhodnutia na základe nekompletných informácií. Nikdy nebudete vedieť všetko, čo potrebujete, je teda dôležité ako sa rozhodnete, s tým čo máte.
– Verte svojej intuícii, ktorá funguje v mysli ako superpočítač. Môže vám pomôcť urobiť správnu vec v správny čas, ak jej dáte šancu.
– Nerobte malé investície. Ak už riskujete peniaze, odmena za to musí byť dostatočne veľká, aby sa vyrovnala vynaloženému času a úsiliu.

CARL ICAHN

Joh icahne

„Nie som Robin Hood. Baví ma zarábať peniaze.“

Icahn študoval na univerzite Princeton vďaka štipendiu. Neskôr sa zamestnal ako broker a v 1968 si kúpil miesto na Newyorskej akciovej burze, a založil firmu, cez ktorú obchodoval opcie. Postupne však začal kupovať priamo väčšie podiely vo firmách a tlačiť na manažment. Investoval do mien ako Texaco, Uniroyal, Revlon, Time Warner alebo Netflix. Vybudoval si reputáciu ako bezcitný finančný „žralok“, potom čo kúpil Trans World Airlines, a rozpredal jej najziskovejšie aktíva konkurencii, aby splatil dlh, ktorým akvizíciu financoval. Firma v roku 1992 skrachovala.

Dnes je jedným z najbohatších ľudí na svete s odhadovaným majetkom 22 miliárd dolárov. Značnú časť majetku daroval nadáciám na dobročinné účely. Podľa investora Wilbura Rossa, Icahnovho kamaráta a dávneho soka, je Carl „najsúťaživejším človekom akého poznám… je veľmi dobrý v terorizovaní ľudí a zničení ich obrany.“

Icahnovou stratégiou je kúpa akcií firmy, o ktorej si myslí, že je zle manažovaná a predáva sa na burze pod svojou vnútornou hodnotou. Najväčšie nákupy robí v čase veľkých poklesov, keď väčšina ľudí predáva. Keď naakumuluje značnú pozíciu v akcii, snaží sa dostať do dozornej rady, kde je jeho ďalším krokom často výmena vrcholového manažmentu firmy. Potom tlačí na šetrenie nákladov, rozdelenie firmy, skupovanie akcií na trhu, alebo odpredaj aktív. Väčšinou je úspešný, a Wall Street to už pomenoval „Icahn lift“, akcie ktoré nakúpi totiž z veľkej časti neskôr rastú, a investori na jeho krokoch zarobili miliardy.

DAVID DREMAN

David Dreman

„Psychológia je pravdepodobne ten najdôležitejší faktor na trhoch, ale zároveň najmenej chápaný.“

Jeho meno je synonymom tzv. „contrarian“ hodnotového štýlu investovania, ktorý je úplne opačný než praktizuje väčšina účastníkov na burze. V 1958 ukončil univerzitu v Kanade, pracoval na rôznych pozíciách vo finančnom sektore, v 1977 založil Dreman Value Management, kde je doteraz ako prezident firmy.

Investovať opačným spôsobom ako Wall Street sa naučil ako mladý analytik. Nasledoval dav do akcií s nízkymi príjmami a vysokými očakávaniami, a stratil 75% svojho majetku. Po tejto skúsenosti ho začala fascinovať psychika investorov a postupne zmenil svoj štýl. V interview pre Kiplinger Personal Finance Magazine uviedol:

„Kupujem akcie keď spadnú. Mám striktnú disciplínu. Vždy kúpim akcie s nízkymi násobkami ceny a zisku, účtovnej hodnoty a s vysokým dividendovým výnosom.“

Je autorom viacerých kníh a štúdií v renomovaných publikáciách, ktoré dokazujú, že akcie predávajúce sa za nízke násobky ziskov, účtovnej hodnoty a cash flow konzistentne prekonávajú výnos trhu na dlhodobom horizonte.