Chcem investovať
Japonský index Nikkei s denným ziskom 7,7%
09. 09. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Divoká jazda finančných trhov na húsenkovej dráhe ďalej pokračuje. Tieto dni však pozitívnym smerom a aj tento týždeň sme svedkami rekordných zápisov svetových aktív.Konštruktívna nálada sa včera budovala hneď od záveru ázijského obchodovania. Podporili ju hlavne špekulácie o nových stimuloch v Číne po zverejnení slabších dát zahraničného obchodu a uzavretie tamojších akcií v zelených číslach po pravdepodobných nákupoch štátnymi entitami.

Nálada sa od rána prelievala i do obchodovania na starom kontinente, kde investori naopak pozitívne prijímali silnejšie dáta nemeckého obchodu. Tie viedli k úvahám, že globálna ekonomika nie je v takom zlom stave. Nakoniec lepšia bola i prvá revízia druhokvartálneho rastu HDP eurozóny. Spoločná ekonomika v druhom štvrťroku expandovala o 0,4% a medziročne o 1,5%.

Solídne zisky európskych trhov viedli k zelenému otvoreniu i v USA. Viackrát sme spomínali, že korelácia medzi indexmi za Atlantikom a čínskymi indexmi je historicky najvyššia a včerajší vývoj tento trend potvrdil. Druhotriedne americké dáta potvrdili opatrnú expanziu americkej ekonomiky, či už išlo o rast dôvery medzi malými podnikmi alebo zlepšenie podmienok trhu práce podľa indexu FEDu. Tieto správy však zostali bez trhovej reakcie a akcie do záveru rozširovali prírastky až nad 2,5%. Index Dow Jones Industrials si pripísal druhý najlepší deň v tomto roku.

Za pozitívnym vývojom okrem spomínaných špekulácií o čínskych stimuloch stojí aj zatváranie short pozícií hedge fondmi, či individuálne korporátne správy ako napr. očakávania dnešnej prezentácie nových produktov Apple. Objemy však zostali menšie. Stále nie je jasné, ako sa o týždeň rozhodne FED, preto by sme nateraz veľa súčasnej rely nedávali a naďalej treba počítať s vysokou pravdepodobnosťou zvýšenej volatility. I keď samotný index VIX uzavrel na trojtýždennom minime a backwardation na jeho futuresoch sa pomaly vytráca, čo signalizuje znižujúce sa obavy investorov a potenciálne pokračovanie rastu. Aspoň nateraz.

Paradoxne lepšie dáta a ani pretrvávajúce polarizované názory ohľadom konania FEDu neviedli k trhovému nárastu očakávaní zvýšenia na septembrovom zasadaní. Práve naopak, pravdepodobnosť odvodená od futures kontraktov poklesla opäť pod 30%. Rovnako správanie trhu by naznačovalo odsúvanie očakávaní. Aspoň podľa vývoja akcií, či dolára. No na druhej strane rastúce výnosy na amerických vládnych dlhopisoch naznačujú opak.

Dnešný deň pokračuje presne tam, kde včera skončil. Konštruktívna nálada zo zatvorenia Wall Streetu sa plne prenáša do ázijského obchodovania. Japonský index Nikkei 225 si pripisuje nárast o neuveriteľných 7,7%, čo by mal byť najväčší denný zisk minimálne za ostatné štyri roky. Darí sa aj ostatným trhom: Čína +2,3%, Hong Kong +4,2%, Taiwan +3,6%, Kórea +3% apod. Silnejšie korekcie predchádzajúcich strát si pripisujú i lokálne meny a dlhopisové spready sa zužujú.

Ázijskí investori sa dnes dočkali vytúženej podpory zo strany vlád. V prvom rade čínsky minister financií naznačil fiškálne reformy a stimuly ako úprava daňového systému, vládne výdavky do infraštruktúry a nám známe PPP projekty v oblasti rôznych investícií. Opäť sa špekuluje i o nákupoch čínskych akcií štátom. Sekundoval mu japonský premiér Shinzo Abe, ktorý utvrdil krajinu o pokračovaní v nastolenej ekonomickej trajektórii a úmysloch znížiť firemné dane o minimálne 3,3%.

Európske akcie otvárajú rovnako tretí deň do zelena a zisky sa pohybujú okolo 2%. Futures na americké indexy signalizujú aspoň v európskom dopoludní otvorenie percento nad včerajšími zatváracími úrovňami. Komodity, ani euro nedokážu profitovať zo všeobecného optimizmu.

Kalendár je dnes prázdnejší. Niektoré krajiny v Európe zverejňujú vývoj júlového priemyslu (Holandsko, Veľká Británia a Grécko). Veľká Británia sa pochváli i obchodnou bilanciou. V USA máme na programe len týždenný vývoj hypoték a ďalšie detaily pracovného trhu ako počet otvorených pozícií, počet ľudí dobrovoľne opúšťajúcich prácu apod. Prezident Európskej únie Jean-Claude Juncker prednesie v Európskom parlamente správu o stave únie. Nemecký parlament začína diskusiu o budúcoročnom rozpočte za účasti kancelárky Merkelovej.