Európske akcie včera pokračovali v profitovaní z optimizmu, že Grécko by sa mohlo dohodnúť s veriteľmi po predložení nového návrhu, ktorý európski lídri označili za doposiaľ najrelevantnejší.
Správy k téme včera chýbali a investori úpenlivo očakávajú dnešné stretnutie ministrov financií eurozóny a zajtrajšie finále gréckej ságy v podobe summitu lídrov EÚ. Častejšie sa skloňovalo len riziko chýbajúcej dostatočnej podpory reformných opatrení v radoch vládnucej strany Syriza. Implementácia dohody sa môže udiať s podporou opozičných strán, čo však môže viesť k pádu vlády v Aténach.
Podporu európskym akciám poskytlo aj výrazne slabšie euro a posilňujúce dlhopisy väčšiny európskych krajín. Investori nakupovali európsky dlh pod váhou konštruktívnej nálady ohľadom Grécka.
Prekvapivo silné hodnoty PMI indexov na starom kontinente zverejnila spoločnosť Markit. Odhad celkového indexu za eurozónu poskočil na 54,1, čo naznačuje najsilnejšiu expanziu európskej ekonomiky od prepuknutia dlhovej krízy. Ekonómov potešilo oživenie najmä francúzskeho hospodárstva, ktoré bola doposiaľ prakticky jediným nepodieľajúcim sa na uplynulom európskom ozdravení podporenom kvantitatívnym uvoľňovaním ECB.
Americké trhy zostali opatrnejšie. Prím za Atlantikom zohral prejav člena Rady guvernérov FEDu Jeroma Powella. Ten predpovedá americkej ekonomike silnejšie oživenie v druhej polovici roka. Pokiaľ sa tento očakávaný scenár naplní, FED utesní politiku už na septembrovom zasadaní a celkovo pristúpi k dvom zvýšeniam v tomto roku. Investorov prekvapil slovami, že by centrálna banka mala zastaviť reinvestície do hypotekárnych cenných papierov s prvým zvýšením, čo by znamenalo sťahovanie likvidity z trhu rovnajúce sa dvom zvýšeniam sadzieb o 25 bodov.
Powellove vyjadrenie vidíme ako hlavný hybný faktor trhov. V jeho dôsledku dolár posilnil voči euru o 1,55%, čo bolo najviac za minimálne mesiac. Silný dolár a výhľad prísnejšej politiky stiahli cenu zlata a vládnych dlhopisov.
Americké dáta potvrdili doterajší trend. Investori sa tešili z údajov objednávok tovarov dlhodobej spotreby, ktoré ale podľa nášho názoru nenaznačujú silnejšie oživenie výdavkov firiem. Celkové objednávky v máji poklesli o 1,8%, výraznejšie oproti očakávaniam a pripísali si kontrakciu v ôsmich z ostatných desiatich mesiacov. Po vyňatí dopravných prostriedkov a zbrojárskeho priemyslu objednávky rástli o 0,4%, no aprílový údaj bol revidovaný na -0,3% z pôvodného rastu o percento. Slabší bol i odhad júnového výrobného PMI indexu, ktorý poklesol na najnižšiu hodnotu od októbra roka 2013.
Na druhej strane však stáli najvyššie predaje nových domov od začiatku roka 2008, rastúce ceny domov a expandujúca priemyselná aktivita v regióne richmondského FEDu. Realitný trh potvrdil významnú podporu ekonomike. Jastrabí komentár člena FEDu a povzbudivé dáta vrátili na trhy september ako možný termín prvého zvýšenia sadzieb.
Aj z tohto dôvodu si americké akcie pripísali len mierne zisky, i keď technologický index Nasdaq Composite a index malých spoločností Russell 2000 opäť siahli na nové historické maximá.
Ropa zaknihovala silné zisky v očakávaniach ďalšieho poklesu zásob v USA a nárastu geopolitického rizika v podobe napätie medzi západom a Ruskom v dôsledku plánovaného rozmiestnenia zbraní NATO na východných hraniciach Európskej únie.
Pozornosť trhov dnes zostane stále na Grécku. Včera aténska vláda strávila deň dolaďovaním detailov a snahou získať všetkých poslancov pre dohodu. Dnes by nové závery mali byť prezentované ministrom financií eurozóny, ktorí sfinalizujú dohodu pre zajtrajšie stretnutie lídrov krajín únie. Paralelne sa grécky premiér Tsipras stretne so šéfkou MMF Christine Lagardovou a šéfom ECB Mariom Draghim. Napriek rastúcemu optimizmu a očakávaniam dohody, ktorej stále pripisujeme väčšiu pravdepodobnosť, deklarovať víťazstvo a vyhnutie sa bankrotu Grécka stále nemôžeme.
Nemecká kancelárka Merkelová sa dnes stretne s britským premiérom Cameronom, kde by témou malo byť hlavne postavenie Británie v Európskej únie. Špekulácie o jej odchode budú významnou témou v Európe po ukončení gréckej ságy v najbližšom roku do konania referenda a nesú potenciál ďalšieho nebezpečného precedensu. Stretnutie na programe majú i ministri zahraničných vecí členských krajín NATO na pozadí narastajúceho napätia medzi západom a Ruskom.
Makrokalendár tiež stojí za zmienku. USA, Francúzsko a Holandsko sfinalizujú prvokvartálnu zmenu HDP. Nemci zverejnia podnikateľskú dôveru IFO a Francúzi ešte zmenu počtu nezamestnaných.
Aktívum | Hodnota | Denná zmena |
S&P 500 | 2 124,20 | +0,06% |
Stoxx 600 | 398,83 | +1,16% |
Euro/dollar | 1,1167 | -1,53% |
Zlato | 1 278,60 | -0,61% |
Ropa WTI | 61,01 | 2,23% |