Chcem investovať
Kedy ECB zníži úrokové sadzby?
07. 03. 2024 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Nižšie sadzby znamenajú lacnejšie pôžičky a hypotéky, čo opäť rozhýbe ekonomiku.

Európska centrálna banka sa tento týždeň opäť stretne v súvislosti s klesajúcou infláciou. Všeobecným očakávaním je, že jej ďalším krokom v oblasti úrokových sadzieb bude ich zníženie. Základná úroková sadzba je kľúčovým nástrojom pre boj s infláciou. S tým, ako inflácia postupne klesá, sa otvára príležitosť na podporenie ekonomiky, uvoľnenie úverovania a zníženie úrokových sadzieb.

Nižšie sadzby rozhýbu ekonomiku

Nižšie sadzby znamenajú lacnejšie pôžičky a hypotéky, čo opäť rozhýbe ekonomiku. Jedinou otázkou pre trhy je, kedy sa tak stane. Pred niekoľkými mesiacmi boli trhy presvedčené, že marcové zasadnutie bude to pravé. To však už zjavne neplatí. Čo je teda teraz pravdepodobné?Na rozdiel od predchádzajúcich zasadnutí bude teraz na programe otázka načasovania zníženia úrokových sadzieb. Vzhľadom na to, že hospodárstvo v eurozóne je celkovo odolnejšie, ako sa pôvodne myslelo, je na Európsku centrálnu banku menší tlak, aby rýchlo znižovala úrokové sadzby. Preto sa očakávania trhu posunuli smerom k prvému zníženiu úrokových sadzieb v júni.

Na pokles sadzieb si ešte počkáme

Európska centrálna banka pravdepodobne zaujme opatrný prístup, pretože by nechcela zničiť svoj pokrok v boji proti inflácii. Očakávame teda, že na prvé zníženie úrokových sadzieb o 25 bodov si počkáme do júna. To, koľko ďalších znižovaní úrokových sadzieb bude nasledovať, samozrejme, závisí od údajov. Trh zatiaľ kalkuluje s tromi zníženiami do konca roka.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.