ČNB nebude naďalej indikovať načasovanie ukončenia devízových intervencií.
- Inflácia v Nemecku spomalila zo štyri a pol ročného maxima na úroveň 1,5 %.
- Exit od kurzového záväzku môže nastať na ktoromkoľvek ďalšom zasadnutí ČNB.
- Trump v tomto roku predstaví infraštruktúrny plán v celkovom objeme 1 bilióna USD.
- Kuvajt podporí predĺženie ropnej dohody o ďalšieho pol roka, WTI opäť nad 50 USD za barel.
- Ekonomický kalendár dnes ponúka výsledky predbežnej inflácie v eurozóne za marec.
Česká národná banka bude aj naďalej pokračovať v režime devízových intervencií s cieľom udržiavať kurz českej koruny blízko úrovne 27 EUR/CZK. Zmien sa nedočkali ani úrokové sadzby, ktoré zostávajú na historickom minime.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tlačovej konferencii uviedol, že koniec režimu devízových intervencií môže nastať kedykoľvek po konci tzv. tvrdého záväzku, teda na ktoromkoľvek pravidelnom alebo mimoriadnom zasadnutí centrálnej banky. Predstavitelia ČNB podľa jeho slov nebudú indikovať možné scenáre načasovania tohto kroku.
Z európskych ekonomických dát boli najsledovanejšie výsledky predbežnej marcovej inflácie v Nemecku. Medziročný nárast indexu spotrebiteľských cien v najväčšej ekonomike eurozóny prekvapivo poklesol zo štyria a pol ročného maxima na úrovni 2,2 % na 1,5 %, na čo euro reagovalo poklesom.
Európske akciové trhy zakončili včerajšie obchodovanie v pluse. Širší akciový indexy Stoxx 600 posilnil o 0,51 % na 380 bodov. Britský FTSE 100 oslabil o 0,06 % na 7 369 bodov, nemecký DAX vzrástol o 0,44 % na 12 256 bodov a francúzsky CAC 40 pridal 0,41 % na 5 089 bodov.
Americké akciové indexy mierne spevnili a technologický index Nasdaq Composite sa vyšplhal na nové rekordné maximum. Index Dow Jones Industrial Average vzrástol o 0,33 % na 20 728 bodov, širší S&P 500 pridal 0,29 % na 2 368 bodov a technologický Nasdaq s prírastkom 0,28 % uzatvoril na úrovni 5 914 bodov.
Hodnota amerického dolára na devízovom trhu oproti košu najvýznamnejších mien pridala 0,5 % na 100,52 bodu. Zelenej bankovke pomohla revízia rastu HDP za 4Q, podľa ktorej ekonomika USA rástla ročným tempom 2,1 %. Eurodolár v dôsledku slabých inflačných dát z Nemecka oslabil o 0,8 % na 1,0681 EUR/USD.
Cena ropy WTI pokračuje rastom tretí obchodný deň v rade, čím sa dokázala opäť vyšplhať nad hranicu 50 amerických dolárov za barel. Pozitívnemu sentimentu pomohli slová kuvajtského ministra ropného priemyslu, ktorý vyslovil ochotu predĺžiť ropnú dohodu v druhej polovici roka.