Chcem investovať
Koniec nudy v Čechách
04. 04. 2017 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Uplynulé dva týždne na finančných trhoch reflektovali prvý výraznejší neúspech Donalda Trumpa v napĺňaní predvolebných sľubov, Veľká Británia oficiálne zahájila proces vystúpenia krajiny z EÚ a u našich západných susedov sa konalo posledné pokojné zasadnutie ČNB pred ukončením devízových intervencií.

Na marcovom zasadaní nerozhodla banková rada ČNB o zmene aktuálneho nastavenia menovej politiky. Podstatné však je, že tvrdý záväzok, podľa ktorého bude ČNB brániť posilneniu českej koruny na páre s eurom, je už minulosťou a koruna môže byť po ktoromkoľvek ďalšom pravidelnom alebo mimoriadnom zasadnutí ČNB vydaná na milosť trhu. Predstavitelia ČNB už nebudú indikovať možné scenáre načasovania tohto kroku ako v minulosti. Vzhľadom na vysoký objem špekulatívneho kapitálu je však otázne, ktorým smerom sa koruna po tomto kroku vydá. Všetko nasvedčuje, že prvé dni po exite od zásahov centrálnych bankárov budú divoké.

Trumpov neúspech oslabil dolár

Investori v USA venovali najväčšiu pozornosť hlasovaniu o návrhu D. Trumpa zrušiť zdravotnú reformu z pera predchádzajúceho prezidenta Obamu, tzv. Obamacare. K hlasovaniu však kvôli nedostatočnej podpore republikánov neprišlo. Neschopnosť dosiahnuť dohodu pri prvom dôležitom návrhu dáva najavo, že ani s daňovou reformou to nebude mať Trump jednoduché. Práve očakávaná daňová reforma bola faktorom rastu akciových indexov od jeho novembrového zvolenia – vzrástli o viac ako 14 %. Na prvý výraznejší neúspech Trumpovej administratívy reagoval negatívne americký dolár, ktorý poklesol na štvormesačné minimum.

Britský rozvod spustený

Hlavnou udalosťou v Európe bola aktivácia článku 50 Lisabonskej zmluvy zo strany Veľkej Británie, ktorým sa oficiálne zahájil proces vystúpenia krajiny z EÚ a zároveň aj dvojročná lehota na vyjednávanie konkrétnych podmienok rozvodu. Britská premiérka odovzdala podpísanú žiadosť predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi. Udalosť výraznejšie neovplyvnila finančné trhy, keďže ju investori očakávali. Pozornosť sa sústredila do Škótska, kde parlament schválil vypísanie referenda o nezávislosti od U.K. Škótsko ako jediná krajina hlasovala v júni 2016 za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ.

Inflačné tlaky oslabujú euro

Z ekonomických dát boli najsledovanejšie výsledky predbežnej marcovej inflácie eurozóny. Medziročný nárast indexu spotrebiteľských cien v spoločnej ekonomike prekvapivo klesol zo štvorročného februárového maxima (na úrovni 2 %) na 1,5 %. Euro reagovalo poklesom, avšak táto správa je pozitívna pre akcie, pretože ECB nebude v najbližšej dobe nútená sprísňovať menovú politiku a „politika lacných peňazí“ bude pokračovať aj naďalej.

Stretnutie pracovnej skupiny OPEC-u pomohlo cene ropy

Cena ropy WTI sa po dlhšom období poklesu – v dôsledku vysokých svetových zásob tejto komodity – dokázala opäť vyšplhať nad hranicu 50 USD za barel. Spoločný výbor ministrov krajín OPEC a nečlenských krajín sa na zasadnutí v Kuvajte dohodol, že treba preskúmať možnosť predĺženia dohody o znížení produkcie ropy o ďalších šesť mesiacov.

Pozornosť finančných trhov sa v najbližších týždňoch sústredí do Francúzska, kde koncom apríla prebehne prvé kolo prezidentských volieb. V prvej televíznej debate kandidátov zabodoval Emmanuel Macron, čím sa zvýšila pravdepodobnosť, že bude úspešnejší než pravicová kandidátka Marine Le Pen, ktorá sľubuje referendum o vystúpení krajiny z EÚ. Investori budú pozorne sledovať aj stretnutie Grécka s medzinárodnými veriteľmi. Cieľ je jasný – schváliť tretí záchranný program pre Grécko, ktorému opäť hrozí nesplatenie záväzkov.

Investori v USA očakávajú do konca roka dvojité zvýšenie základnej úrokovej sadzby FED-u. Najbližšiu príležitosť utiahnuť menové kohútiky dostanú centrálni bankári na májovom zasadnutí. Pozornosť sústredia aj na presadenie a  konkrétne detaily daňovej reformy novej administratívy. D. Trump narazil vo svojich radoch na prvé prekážky a zdá sa, že ich presviedčanie nebude také jednoduché, ako to bolo pri jeho voličoch.