Chcem investovať
Kontroverzná taxislužba aj globálny ubytovateľ vstupujú na burzu
12. 02. 2019 Čas čítania: 5 min
Blog
Blog

Rok 2019 by mal byť pre verejný úpis akcií (IPO) podobne priaznivý ako uplynulých 12 mesiacov. Hoci ich počet medziročne klesol približne o pätinu, hodnota vzrástla o 6 % na vyše 200 mld. USD (štvorročné maximum). Vlani vstúpilo na globálne akciové trhy vyše 1 350 spoločností pôsobiacich najmä v technológiách, zdravotníctve a v priemysle (celkovo až 652 IPO). Medzi nimi napr. webové úložisko Dropbox či hudobná a streamovacia spoločnosť Spotify. V roku 2019 si IPO geograficky podelia regióny Ázie a USA, pričom prevládať bude technologický sektor. Na burzu vstúpi pravdepodobne menší počet malých a stredne veľkých firiem, ktorých hodnota sumárne prekoná rok 2018. Ktoré IPO stoja za povšimnutie?

Uber

Žiadna súkromná spoločnosť nevyvolala za posledné obdobie viac pozornosti než Uber. Taxikárske služby cez smartphone sa rýchlo rozšírili a získali obľubu po celom svete. Na druhej strane však narušili biznis tradičných taxislužieb a nahnevali mnoho regulátorov. Uber sa aktuálne zotavuje zo série škandálov i súdnych sporov a snaží sa zlepšiť si imidž. Pokiaľ by sa potvrdilo ocenenie na úrovni 120 mld. USD, patril by medzi 5 najväčších IPO v USA.

Lyft

Dvojka v sektore prepravných služieb a menší konkurent Uberu sa snahou o zalistovanie na burze snaží vyťažiť z legislatívnych problémov jeho konkurenta. Keďže podiel Lyftu na trhu dosahuje len 30 %, priestor na rast a „ujedanie z koláča Uberu“ je omnoho vyšší. Pôsobnosť v USA rozširuje Lyft službami zdieľaných bicyklov a elektrických skútrov. Pri zavádzaní nových technológií však nie je taký agresívny ako Uber, a to aj napriek partnerstvu s General Motors či Fordom. Tento rozdiel vysvetľuje oveľa menšie ohodnotenie firmy, ktoré by malo dosiahnuť približne 15 mld. USD.

Pinterest

Rok 2018 bol zložitý pre sociálne médiá, a to najmä kvôli zneužívaniu súkromných dát. Medzi spoločnosti, ktoré unikli týmto škandálom, patrí Pinterest. Sociálna sieť, zverejňujúca obrázky a články, zvýšila v roku 2017 tržby o 50 % na vyše 700 miliónov USD. Očakávaná hodnota spoločnosti po vstupe na burzu dosahuje 12 mld. USD. Aj keď je konkurencia veľká, Pinterest môže ťažiť zo škandálu Facebooku. Siahnu po ňom investori hladní po diverzifikácii do sociálnych sietí s čistým stolom a bez škandálov.

Slack

Plán vstúpiť na burzu oznámila aj obľúbená platforma pre zasielanie správ v kanceláriách. Spoločnosť, ktorej softvér poskytuje spolupracovníkom alternatívu elektronickej pošty, poverila úpisom akcií Goldman Sachs. Očakávané ohodnotenie spoločnosti dosahuje 10 mld. USD. Slack vznikol v roku 2009. Je zameraný na cloudové riešenia, ktorým sa v uplynulom období na burze príliš nedarilo. Práve z toho môže Slack ťažiť.

Airbnb

K najočakávanejším vstupom na burzu patrí distribútor zdieľaných ubytovacích služieb. Hodnota firmy sa odhaduje na 30 mld. USD. Airbnb má atraktívny biznis model s konkurenčnými výhodami a na rozdiel od Uberu a Lyftu dosahuje prevádzkový zisk. Spoločnosť zatiaľ neoznámila presný termín vstupu na trh. Podľa generálneho riaditeľa Briana Cheskyho „bude pripravená vstúpiť na burzu v priebehu roku 2019“. V boji proti tradičnému hotelovému priemyslu a ostatným službám pri prenájme domov a bytov sa spoločnosti darí, proti regulátorom a daňovým úradom však ťahá za kratší koniec.

Palantir Technologies

K najväčším IPO v tomto roku patrí špecialista na vyhľadávanie dát. Ocenenie firmy by mohlo dosiahnuť 41 mld. USD. Spoločnosť nie je orientovaná na spotrebiteľov a nemá uznanie, ako jej známejší konkurenti. Napriek tomu ide o jednu z najlepšie hodnotených amerických spoločností držaných v súkromných rukách v oblasti data miningu a analýzy dát.

WeWork

Medzi očakávané IPO patrí aj spoločnosť zameraná na zdieľanie kancelárskych priestorov. Hodnota firmy s viac než 500 pobočkami v 96 mestách vo svete sa odhaduje na 45 mld. USD. Minuloročné príjmy spoločnosti dosiahli približne 2 mld. USD. WeWork má viac než 500 tis. členov, avšak strata v dôsledku investícií do budúceho rastu sa prehlbuje. To môže byť pre investorov problém.

Prosperitu firmy IPO negarantuje

Verejným úpisom akcií využijú spoločnosti priaznivé ekonomické časy. Globálna ekonomika bude aj napriek spomaleniu v dobrej kondícii. Centrálne banky si dajú pauzu pri zvyšovaní úrokových sadzieb, čo akciovému trhu dodá vietor do plachiet. Investori by si však mali dávať pozor na príliš optimistické očakávania. Samotný proces IPO prosperitu negarantuje. Keďže sa na trh chystajú aj firmy, ktoré negenerujú zisk, investori budú oddeľovať zrno od pliev, čo môže zapríčiniť zvýšenú volatilitu oboma smermi. Efektívnejším spôsobom, ako sa vyhnúť zvýšenej rozkolísanosti, je investovanie prostredníctvom diverzifikovaných indexových fondov zameraných na IPO.

Autor: