Chcem investovať
Krajinám OPECu sa nepodarilo dohodnúť na zmrazení produkcie
19. 04. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Uplynulé dva týždne priniesli viacerým akciovým indexom a rope nové tohtoročné maximá.

Za sebou máme dva rozdielne týždne. Kým týždeň od 4. do 10. apríla sa niesol v opatrnom duchu poznačenom vyberaním ziskov na akciách i rope pred oficiálnym začiatkom výsledkovej sezóny, nasledujúcich päť obchodných dní vytlačilo rizikové aktíva na nové maximá v tomto roku.

Aktívam dominovali rozvíjajúce sa trhy, americké akcie a ropa. Dolár poklesol na nové polročné minimum voči euru i košu 16 najobchodovanejších mien, čo naďalej pomáhalo spomínaným aktívam ako rozvíjajúce sa trhy a komodity.

V prípade amerických akcií pomohli i pozitívne prijímané prvé reporty výsledkov hospodárenia za prvý kvartál. Tie sú síce v medziročnom porovnaní po zverejnení čísel prvých 33 spoločností podľa Bloombergu o takmer 12% nižšie, no prekonali očakávania. Ako už býva v uplynulých rokoch zvykom očakávania boli v priebehu prvého kvartálu výrazne redukované (o 15%), aby boli následne poľahky prekonané. Odhady predpokladajú pokles ziskov spoločností indexu S&P 500 o viac ako 8%.

Investorom to nateraz neprekáža a akcie siahli na nové maximá. Americké dáta poukazujú na pokračujúci anemický rast a ani viaceré sklamania nedokázali narušiť sentiment. Slabšie boli maloobchodné predaje, inflácia, zahraničný obchod, spotrebiteľská dôvera, priemyselná produkcia i zásoby v ekonomike.

Uplynulý vývoj naďalej odďaľuje očakávania druhého zvýšenia sadzieb v USA, čo rovnako pomáha rizikovým aktívam. Trhy priraďujú len 50-percentnú pravdepodobnosť ďalšiemu utesneniu menovej politiky v tomto roku.

Prekvapením boli lepšie čínske dáta, ktoré pomohli nálade okolitého sveta. Druhá najväčšia svetová ekonomika rástla v prvom kvartáli v medziročnom porovnaní o 6,7%, čo bolo v súlade s očakávaniami. Silnejší rast zaznamenala priemyselná produkcia a export v marci. Investorov potešili náznaky oživenia čínskej ekonomiky a vyhnutia sa tvrdému pristátiu.

Ropa minulý týždeň siahla na nové maximum roka 2016 (americká WTI nad 42 dolárov za barel) hlavne vďaka očakávaniam dohody o zmrazení produkcie členskými a niektorými nečlenskými krajinami OPEC. Rozhovory však uplynulý víkend stroskotali. Saudská Arábia odmietla dohodu, pokiaľ nebude na nej participovať aj Irán, ktorý naďalej preferuje zvýšenie svojho trhového podielu pred vyššími cenami čierneho zlata po uvoľnení embarga.

Nadchádzajúce dva týždne bude na trhoch dominovať reakcia ropy na stroskotanie rozhovorov a výsledková sezóna (v prípade indexu S&P 500 hospodárenie zverejní až 290 spoločností a v prípade európskeho indexu Stoxx 600 to bude 145 firiem). Sekundovať im bude zasadanie FEDu, kde sa síce neočakáva zmena politiky, no trh bude zvedavý na prípadné opätovné signalizovanie budúceho zvýšenia sadzieb. Pozornosť bude pútať i pomerne bohatý ekonomický kalendár.

Fundament v podobe klesajúcich ziskov a spomaľujúcej svetovej ekonomiky nepodporuje prebiehajúcu rely. Naďalej ju na súčasných úrovniach skôr predávame a očakávame korekciu akcií v najbližšom polroku. Značnú neistotu predstavujú i viaceré politické riziká vo svete.