Hospodárske výsledky za druhý kvartál roka zverejní tento týždeň takmer 200 spoločností indexu S&P 500.
- Pondelkové obchodovanie bolo pokojné, obchodníci vyčkávajú na zásadnejšie fundamenty.
- Nemecký indikátor podnikateľskej aktivity Ifo skončil za júl nad dlhodobým priemerom.
- Japonský export zaznamenal pokles deviaty mesiac v rade.
- Skupina G20 sa na víkendovom summite dohodla na použití všetkých dostupných nástrojov pre podporu globálneho ekonomického rastu.
- Telekomunikačná spoločnosť Verizon oznámila plán na kúpu Yahoo v objeme 4,83 miliárd amerických dolárov.
Začiatok týždňa priniesol v dôsledku chýbajúcich zásadných fundamentov pokojné obchodovanie a výraznejších pohybov sme sa nedočkali. Investori skôr vyčkávajú na dôležitejšie informácie, ktorých bude tento týždeň dostatok (zasadnutie americkej a japonskej centrálnej banky, či zverejnenie stresového testovania európskych finančných domov).
Na amerických akciových trhoch prevládala predajná nálada a obchodníci pristúpili k miernemu výberu ziskov. Dobrej nálade nepomohla ani prebiehajúca výsledková sezóna, kedy bol pondelok najslabším dňom čo sa týka počtu zverejnených obchodných výsledkov. V červenom zatvorili všetky tri hlavné akciové benchmarky (S&P 500, Dow Jones Industrial Average a Nasdaq). Nedarilo sa ani japonskému akciovému indexu Nikkei 225, ktorý zatváral taktiež v červenom. Európske akciové indexy skončili naopak mierne v pluse. Nemecký akciový index DAX sa tak stále drží nad psychologickou hranicou 10 000 bodov.
Včera bol zverejnený ďalší júlový mäkký indikátor vývoja nemeckej ekonomiky (podnikateľská dôvera Ifo), ktorý oproti minulotýždňovému indexu investorskej dôvery ZEW dopadol oveľa pozitívnejšie. Obidve zložky indexu Ifo (súčasná situácia a očakávania do budúcnosti) zhodnotili firmy nad dlhodobým priemerom. Výsledky tak potvrdili pokračujúci solídny rast nemeckej ekonomiky, ktorá v súčasnosti Brexitom výraznejšie netrpí.
Japonský export poklesol deviaty mesiac v rade. Dôvodom je predovšetkým spomaľujúci sa rast globálnej ekonomiky a posilňovanie hodnoty japonského jenu, ktorého sme boli svedkami neprerušene od začiatku tohto roka, čím sa stali japonské výrobky menej konkurencieschopné. Podľa japonského ministerstva financií klesol export do USA, ktoré sú jeho najvýznamnejším exportným partnerom, už štvrtý mesiac v rade. Po opätovnom zvolení súčasného premiéra Abeho, od ktorého sa očakávajú výrazné fiškálne stimuly na podporu japonskej ekonomiky sa japonský jen dostal opäť pod tlak, čo by v dôsledku lacnejších japonských výrobkov v zahraničí mohlo pomôcť exportu znovu sa nadýchnuť.
Zo zverejneného komuniké z víkendového stretnutia ministrov financií skupiny G20 spolu s centrálnymi bankármi v Číne vyplýva, že v dôsledku pomalého zotavovania globálneho ekonomického rastu a nečakaného vystúpenia Veľkej Británie z EÚ použijú jednotlivé krajiny všetky dostupné monetárne, fiškálne i štrukturálne nástroje hospodárskych politík na podporu globálneho rastu. Napomôcť by mala aj pravidelná komunikácia týchto makroekonomických politík a nástrojov s cieľom zníženia neistoty. Krajiny G20 sa taktiež zaviazali, že nebudú devalvovať kurzy svojich mien na účely zvýhodnenia v hospodárskej súťaži.
Americký telekomunikačný operátor Verizon Communications oznámil plánovaný obchod za 4,83 miliardy amerických dolárov, v ktorom prevezme hlavné aktivity internetovej spoločnosti Yahoo. Tá zažíva hospodársku krízu už niekoľko rokov v dôsledku silnej konkurencie zo strany spoločnosti Google. Yahoo stále drží podiel v čínskej e-commerce spoločnosti Alibaba. Finalizácia obchodu je očakávaná v prvom kvartáli 2017 po schválení regulačnými úradmi.
Biofarmaceutická firma Gilead Sciences znížila výhľad predaných produktov do konca roka 2016 a ohlásila klesajúci zisk za druhý kvartál roka vo výške 3,5 miliardy amerických dolárov. Predaj liekov Sovaldi a Harvoni určených na liečbu hepatitídy C sa medziročne znížil o 9 miliónov.
Mierny rast o 0,38 % si pripísali akcie ďalšej biofarmaceutickej spoločnosti Celgene Corp aj napriek rozhodnutiu ďalej nepokračovať v procese schvaľovania lieku Revlimid, ktorý je určený na liečbu lymfómov.
Naopak po zverejnení obchodných výsledkov sa nedarilo spoločnosti General Electrics (-1,31 %). Na padajúce ceny ropy negatívne reagovali energetické firmy ako Chevron (-2,45 %), Exxon Mobil (-1,93 %).
Makroekonomický kalendár je dnes na nové fundamenty štíhly a ponúka výsledky predaja nových domov a spotrebiteľskej dôvery v USA či rozhodnutie o úrokových sadzbách maďarskej centrálnej banky.
Hospodárske výsledky za druhý kvartál roka budú dnes predstavené napr. spoločnosťami BP, Orange, United Technologies, Valero, 3M, Caterpillar, McDonald, Under Armour, Apple, KeyCorp, EI du Pont de Nemours & Co, Verizon Communications, či Twitter a mnoho ďalších.