Chcem investovať
Kto nahradí Jeffa Bezosa? V Amazone odovzdáva štafetu
04. 02. 2021 Čas čítania: 3 min
Blog
Blog

Druhý najbohatší človek na svete a zakladateľ internetového obchodu Amazon J. Bezos oznámil, že v druhej polovici tohto roka ukončí pôsobenie vo funkcii generálneho riaditeľa. Z Amazonu však neodchádza. Stane sa výkonným predsedom správnej rady. Jeho nástupcom má byť Andy Jassy, ktorý je v súčasnosti na čele cloudového podnikania Amazonu.

„Ako výkonný predseda sa budem naďalej zúčastňovať na dôležitých aktivitách Amazonu,“ tvrdí 57-ročný Bezos a dodáva, že byť šéfom je obrovská ťarcha. „Pohltí vás to. Keď máte takúto zodpovednosť, je ťažké venovať pozornosť aj niečomu inému.“ Svoj krok odôvodnil tým, že získa viac času na iné aktivity. Je známe, že rovnako, ako najbohatší človek sveta Elon Musk, aj šéf Amazonu má záľubu napríklad v objavovaní vesmíru. Jeho ďalšie kroky teda zrejme povedú aj touto cestou.

Líder v internetovom predaji

Myšlienka na vznik Amazonu vznikla v garáži, kde Bezos spolu s manželkou skladovali knihy a svojpomocne ich rozvážali. Internet bol ešte len v počiatkoch, keď vizionár Bezos založil v roku 1994 online kníhkupectvo s názvom Cadabra. O rok neskôr ho premenoval podľa najmohutnejšej rieky na svete – Amazon. Obchod zameraný pôvodne na predaj kníh sa postupne rozšíril do rôznych oblastí. K ponuke pridali CD, DVD, čítačky kníh, tablety… Dnes je Amazon platformou, na ktorej sa dá zohnať prakticky čokoľvek, čím sa stáva suverénnym lídrom v oblasti e-commerce v Amerike.

S nástupom pandémie zaznamenal Amazon skokový nárast tržieb, keďže pozornosť nakupujúcich sa sústredila práve do online sveta. Spoločnosť vykázala vlani tržby vo výške 386 mld. USD a akcie Amazonu vzrástli o 67 %, najmä vďaka zmenám v maloobchode počas pandémie. Zisk Amazonu bol 7,2 mld. USD, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Koronakríza však pomohla aj šéfovi Tesly E. Muskovi, ktorému sa minulý rok mimoriadne darilo. Vďaka tomu zosadil z vrcholu rebríčka najbohatších práve Jeffa Bezosa. Ten si držal prvenstvo od roku 2017 a ako prvý človek na svete prekročil so svojím majetkom hodnotu 200 mld. USD.