Chcem investovať
Kupovať nehnuteľnosť ako investíciu sa už neoplatí
13. 02. 2018 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Mnohí Slováci kupujú nehnuteľnosť ako investíciu. V súčasnosti však už nemožno rátať s takým rastom jej ceny ako v uplynulých rokoch. Kým za posledné tri roky vzrástli ceny bytov o viac ako 25 %, v tomto roku sa očakáva miernejší rast, dokonca až ich stagnácia.

Samotná špekulatívna investícia do kúpy bytu preto nie je taká výhodná ako napríklad pred piatimi rokmi. Celkovo ceny nehnuteľností podľa aktuálnych údajov Národnej banky Slovenska (NBS) v 4. štvrťroku 2017 klesali, najmä v prípade rodinných domov. Najviac sa prepadla priemerná cena bývania v Prešovskom kraji (-8,6 %). Cenu bývania postupne znižuje aj pomerne rozsiahla ponuka bytov a domov z dokončovaných projektov, čo sa pravdepodobne premieta aj do cenovej politiky developerov a sprostredkovateľov.

,,Spomaľovanie medziročného rastu priemernej ceny bývania a nakoniec jej medzikvartálny pokles v poslednom štvrťroku môžu byť istým signálom, že aktuálna priemerná cena bývania sa už pravdepodobne dostáva k stropu reálnych finančných možností slovenských domácností,“ uviedla NBS.

Vlastné bývanie je však skôr spotreba ako investícia. Nekupujete si nehnuteľnosť preto, aby ste ju neskôr predali zo ziskom. Je to miesto, kde chcete bývať, vychovávať svoje deti, miesto, kde sa chcete dobre cítiť, miesto, kam sa chcete radi vracať. Pri jej kúpe či neskoršom zariaďovaní majú preto častokrát prednosť emócie pred rozumom. Ak sa ju neskôr rozhodnete predať, len málokedy sa nájde kupujúci, ktorý zaplatí plnú sumu za vašu 10-ročnú „novostavbu“, či oranžovú kuchynskú linku alebo zelené kachličky v kúpeľni, ktoré ladili s vašimi osuškami. Na vlastnej nehnuteľnosti môžete v budúcnosti nominálne aj reálne zarobiť, pamätajte však na to, že z dlhodobého hľadiska ceny nehnuteľností rastú a vaše ďalšie vlastné bývanie už bude minimálne o infláciu drahšie. Meter štvorcový v bytoch a domoch stál podľa NBS vo štvrtom štvrťroku 2017 v priemere 1360 eur, predchádzajúci kvartál to bola hodnota 1378 eur. Vtedy boli ceny na viac ako osemročnom maxime.

,,Ceny rezidenčných nehnuteľnosti v priebehu roku 2017 rástli v medziročnom porovnaní priemere o 6,5 %. Špecifikom bolo spomalenie rastu starých bytov, čo bolo spôsobené zvýšením výstavby  a záujmu  o novostavby. Predpokladáme, že v roku 2018 bude pokračovať trend vývoja cien z roku 2017, t.j. novostavby budú naďalej rásť v priemere o 5 % a ceny starších bytov budú stagnovať a v niektorých prípadoch klesať. Podmienky pri hypotekárnych úveroch budú naďalej veľmi výhodné,” povedal Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Ani odborníci z NBS neočakávajú, že v tomto roku by mali byť Slováci svedkami prudšieho zdražovania. Skôr sa očakáva stagnácia alebo len mierne navyšovanie ceny. A to najmä pri rodinných domoch. Na realitnom trhu by malo byť citeľné aj sprísnenie poskytovania hypotekárnych úverov zo strany NBS.

Buďte opatrní pri kúpe starých domov, ktoré si vyžadujú vyššie náklady na údržbu a opravy, alebo nehnuteľností v regiónoch so slabým pracovným trhom alebo v regiónoch príliš závislých na určitom sektore. V rámci rodinných domov sa podľa NBS vo 4. štvrťroku 2017 prehĺbilo zníženie priemernej ceny štandardných rodinných domov (o 1,3 p. b. na 2 %), kým priemerná cena relatívne málo obchodovaných priestrannejších rodinných víl vzrástla.

S investovaním do nehnuteľností je spojených niekoľko nákladov a poplatkov, ktoré sú výrazne vyššie ako poplatky spojené napríklad s investovaním do akcií. V prvom rade sú to jednorazové poplatky v podobe provízie realitnému maklérovi (2 až 3 % z ceny nehnuteľnosti), poplatky katastru nehnuteľností a notárovi. Medzi pravidelné poplatky je potrebné počítať – daň z nehnuteľností, poistenie a pravidelné poplatky spojené s údržbou alebo opravami nehnuteľnosti.

Autor: