Investori a stávkové kancelárie sa stále viac prikláňajú k zotrvaniu Británie v EÚ.
- Rizikové aktíva tak opatrne profitovali z očakávaní ďalší deň.
- Prieskumy zostávajú tesné, no svet sa prikláňa k neopusteniu únie.
- Yellenová zostala opatrná a nového veľa nepovedala.
- Dolár silnel, zlato a dlhopisy strácali, čo by nasvedčovalo, že očakávania zvýšenia sadzieb v USA po referende opäť porastú.
Utorok ponúkol pokračovanie rastu akcií z predchádzajúceho dňa, no miera rizikového apetítu ochladla. Ostatné prieskumy pred referendom v Británii minimálne favorizujú zotrvanie v Európskej únii. Stále sú však preferencie natoľko tesné, že je podľa nich priskoré a nemožné deklarovať víťazstvo jednej alebo druhej strany.
Trhy však pomerne jasno začínajú vsádzať na neopustenie únie Britániou. Azda najzreteľnejšie to preukazuje britská libra na takmer 5-mesačnom maxime voči americkému doláru. Stávkové kancelárie zaznamenávajú výrazne väčší záujem o stávky v prospech prehry zástancov Brexitu. Európske akcie v podobe indexu Stoxx 600 pridali za tri obchodné dni takmer 6 %.
Tento vývoj znižuje rastový potenciál trhov v prípade naplnenia očakávaní. Špekulanti jednoznačne hrajú na zotrvanie Británie v EÚ. Inštitucionálni investori natoľko nešpekulujú na túto udalosť. Sme názoru, že v prípade víťazstva tábora „zostať“ bude nasledovať tzv. rast z opadnutia rizika, no jeho miera je limitovaná a podstatne menšia oproti potenciálnemu prekvapeniu v podobe víťazstva odchodu z EÚ, keďže s týmto variantom sa počíta podstatne menej.
Všeobecne však investori zostávajú opatrní a odmietajú vstupovať do zásadných pozícií. Zabezpečenie portfólií zostáva vysoké. Vidieť to na malom poklese dlhopisov po priklonení sa váh pravdepodobnosti v prospech zotrvania. Podobne sa správajú bezpečné prístavy na forexových trhoch ako japonský jen alebo americký dolár. Zlato tiež zaznamenalo len dva červené dni, ktorými korigovalo zo 17-mesačného maxima.
Zaujímavé sú aj indexy volatility. Z cien opcií sa dá odvodiť tzv. implikovaná volatilita. Investori majú stále vysoký záujem o ochranu akciových pozícií, čiže dopyt po opciách je silný a ich ceny vysoké. Dokonca rozdiel medzi touto implikovanou volatilitou a skutočnou dosahovanou volatilitou akcií v uplynulých dňoch je jeden z historicky najväčších. Investori si tak jednoznačne nechávajú zadné vrátka otvorené a napriek konsenzu prikláňajúcemu sa k zlyhaniu Brexitu dôvera nie je veľká.
Sledovanou udalosťou včerajšieho dňa okrem politických debát vo Veľkej Británii bola návšteva šéfky americkej centrálnej banky FED Janet Yellenovej v kongrese. Yellenová ponúkla veľmi opatrné slová, z ktorých bolo cítiť vyčkávanie na výsledky referenda. Jej prejav sa nelíšil od minulotýždňového po pravidelnom zasadaní menovej komisie.
FED síce prejavuje túžbu druhýkrát v cykle zvýšiť sadzby, no u jednotlivých členov stále víťazí strach z pravidelne sa vynárajúcich rizík rôzneho charakteru. Je vysoko pravdepodobné, že v prípade zotrvania Británie v EÚ sa očakávania utesnenia politiky americkej centrálnej banky vrátia na trhy. A pokiaľ si ekonomika udrží aspoň doterajší rast, k téme zvýšenia sa vrátia i samotní centrálni bankári.
Už včera tak mierne rástli trhové očakávania prísnejšej budúcej politiky. Pravdepodobnosť vyšších sadzieb v decembri tohto roka sa priblížila opäť 50 %, kým pred týždňom sa nachádzala len na 40 %.
To sa podpisovalo pod posilnenie dolára, rast výnosov dlhopisov a prepad cien zlata. Samozrejme nedá sa tento vývoj pripísať len menovej politike FEDu. Investori stále tieto dni najviac reflektujú vývoj očakávaní ohľadom Brexitu.
Dnes včerajší trend nasledujeme. Ázijské indexy sú väčšinou zelené. Výnimku tvoria len japonské akcie naďalej trpiace na silný jen. Európa je opatrne zelená, i keď viaceré periférne trhy sa nachádzajú v stratách.
Dlhopisy mierne posilňujú a dolár pred poludním stráca. Ropa rastie na odhad zmeny zásob podľa American Petroleum Institute, podľa ktorého poklesli v uplynulom týždni až o 5,2 mil. barelov. Oficiálne číslo bude zverejnené dnes a analytici predpokladajú zníženie rezerv ropy o 1,3 mil. barelov.
Streda je aj posledný deň pred zajtrajším britským referendom. Yellenová pokračuje v návšteve kongresu, no druhý deň nezvykne priniesť nové informácie. Na poli dát zaujmú americké predaje domov a vývoj ich cien. V Európe pôjde len o odhad spotrebiteľskej dôvery.