Chcem investovať
M. Ďurik na konferencii Kapitálový trh o investovaní do dlhopisov
15. 06. 2018 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Na medzinárodnej konferencii Kapitálový trh 2018 s podtitulom Investovanie do dlhopisov, ktorú 14. júna organizovali v Bratislave Hospodárske noviny, zastupoval spoločnosť Across Private Investments jej generálny riaditeľ Maroš Ďurik. Predstavil dve možnosti investovania do dlhopisov prostredníctvom modernej a v posledných rokoch veľmi obľúbenej formy – indexových fondov (resp. ETF).

O prístupe Acrossu povedal, že globálnu ponuku indexových fondov priebežne analyzuje. Pre každý dlhopisový segment z nej vyberá jeden indexový fond, ktorý považuje za najlepší možný investičný nástroj, a ktorý zohľadňuje špecifiká slovenského investora. Across svoj ,,extrakt“ z toho najlepšieho, čo ponúkajú finančné trhy, nazval Creme de la Creme, čím podčiarkol výnimočnosť tohto konceptu. Určený je pre investorov, ktorí vedia, čo chcú, majú v tejto oblasti prehľad a chcú riadeniu investícií venovať svoj čas.

Pre investorov, ktorí túto ,,podmienku“ nespĺňajú, no chcú investovať do dlhopisov, je určené unikátne riadené portfólio Across Intelligent Bond Portfolio+. Zložené je zo špičkových fondov renomovaných správcov, akými sú BlackRock (iShares), SPDR Global Advisors, Vanguard, Amundi, UBS alebo Deutsche Bank (Xtrackers). Toto portfólio dosiahlo za minulý rok zhodnotenie 2,8 %, kým index globálnych dlhopisov si pripísal len približne 0,5 %.

Veľkou výhodou indexových fondov v porovnaní s tradičnými aktívne riadenými podielovými fondami je eliminácia ľudského faktora a nízke poplatky spojené so správou, čo vedie k vysokej pravdepodobnosti vyšších výnosov v indexových fondoch. Ich nezanedbateľnou výhodou je aj oslobodenie od dane z príjmov fyzických osôb pri predaji indexového fondu po roku od nákupu.