Chcem investovať
Microsoft preberá LinkedIn za 26 mld. dolárov
14. 06. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Investori naďalej masívne nakupujú bezpečné aktíva a ochranu.

  • VIX zaznamenal jeden z najsilnejších rastov v uplynulých dvoch dekádach vzhľadom na pomerne malý pokles akcií.
  • Európske trhy stratili štvrtý deň v rade a americké tretí. Objemy sú v USA nízke.
  • Dlhopisy naďalej rastú a lámu rekordy.
  • Nervozitu vyvoláva hlavne Brexit.
  • Negatívny sentiment pretrváva aj v utorok.

Vstup do nového týždňa sa nelíšil od záveru toho predchádzajúceho. Kritické neisté udalosti v najbližších dvoch týždňoch naďalej viedli k opatrnosti investorov, silnému záujmu o bezpečné aktíva a ochranu pred prípadnými poklesmi a k čiastočnému knihovaniu ziskov na rizikových aktívach. Kalendár bol v pondelok prázdny, čiže sa neobjavili správy, ktoré by rozptýlili pozornosť investorov.

Jedinou azda bolo ohlásené prevzatie sociálnej siete zameranej hlavne na trh práce a rozvoj kariéry LinkedIn (+46,6 %) spoločnosťou Microsoft (-2,6 %) za 26 mld. dolárov. Microsoft celú transakciu realizuje za hotovosť. So 100 mld. dolárov na knihách by to nemal byť problém, no spoločnosť bude prevzatie financovať dlhom. Ide o tradičný americký problém, kedy veľká časť hotovosti pochádza zo ziskov v zahraničí, kde aj zostáva na účtoch. Daňové zákony uvaľujú až 35 % sadzbu dane na tzv. repatriáciu ziskov zo zahraničia, teda prevod na domáce bankové účty v USA. A to je príliš vysoká cena, keď si Microsoft dokáže na trhu požičať za smiešne úročenie.

Ani ohlásená transakcia však technologickému odvetviu nepomohla a bolo jedným za najhorších v rámci amerických indexov. Sklamaním boli akcie Apple (-1,5 %), ktoré negatívne reagovali na začiatok developerskej konferencie. Na negatívnej strane ho sprevádzali ešte producenti komodít a priemyselné firmy. No všetky odvetvia nakoniec ukončili deň červené.

Ako sme spomínali, charakter obchodovania je ochranný a zabezpečujúci držané pozície. Svedkami silnejších výpredajov sme včera boli len v Ázii, v Európe sa zmiernili a v USA šlo len o tretí deň poklesov v rade, počas ktorých stratil index S&P 500 necelé dve percentá. Nejde teda o žiadnu paniku. Nakoniec aj objemy počas červených dní v USA sú netradične nízke. Paneurópsky index Stoxx 600 poklesol za štyri dni ku včerajšiemu záveru o 5,6 %, keďže je predsa len dopad prípadného Brexitu priamejší.

Index volatility VIX na akciový index S&P 500 však narástol za 6 obchodných dní, z ktorých akcie poklesli len tri, o 55,7 % (gro rastu prišlo v ostatných dvoch obchodných dňoch). Nad hodnotu 20 sa dostal prvýkrát od konca februára. Akciový index S&P 500 včera poklesol o 0,8%. Rast VIXu o 23 % bol najväčší pri menej ako percentnom poklese S&P 500 od roku 1990.

Ide o jednoznačný dôkaz záujmu o ochranu, no aj nízkej ochoty zbavovať sa rizikových aktív. Príčina vzorca tohto správania investorov je jednoduchá. Trhy primárne reagujú na prípadný Brexit, teda opustenie Európskej únie Britániou. Pokiaľ však referendum skončí v prospech zotrvania, budeme svedkami silnej rely v dôsledku opadnutia tohto rizika a úľavy. Investori nechcú riskovať, že by neboli súčasťou tohto potenciálneho zotavenia. Preto radšej svoje portfólia zabezpečujú, napr. put opciami (predajnými), ktorých hodnoty vlastne index VIX odzrkadľuje.

Podobne sa správajú aj iné bezpečné aktíva. Zelené bolo včera zlato a silný dopyt zostáva na dlhopisových trhoch. Pri súčasných úrovniach by sme predpokladali skorú korekciu prekúpených a predražených kvalitných svetových dlhopisov. Výnos nemeckého 10-ročného dlhopisu sa dnes prvýkrát v histórii dostal do negatívneho pásma pod 0% a americké dlhopisy sa obchodujú s výnosom pod 1,6 %. Pokiaľ by na týchto úrovniach aj zavreli, išlo by o najnižší zatvárací výnos od augusta 2012.

Dnešné ráno ponúklo v Ázii známky stabilizácie. Viaceré indexy sa nachádzajú aj v minimálne zelených číslach, no priemery za celý región sú červené, nadol ťahané opäť japonskými akciami trpiacimi na silnejúci jen. Vo štvrtok zasadá Bank of Japan a vzhľadom na vývoj tamojšej meny sa intervencia nedá vylúčiť. Zelenými sú čínske akcie, čo ale súvisí najmä so zajtrajším rozhodnutím spoločnosti MSCI o zaradení čínskych A akcií do svojich indexov.

No v Európe známky upokojenia dlho nevydržali. Indexy sú dve hodiny po otvorení v stratách medzi jedným a dvomi percentami. Prudšie posilňujú dlhopisy jadrových krajín, ropa stráca 1,5 % a dolár posilňuje.

Európske aktíva podľa nášho názoru zasa citlivejšie reagujú na tému Brexit. V noci boli zverejnené ďalšie dva prieskumy preferencií v referende a v oboch mal tábor „odísť“ mierny náskok. Navyše najpopulárnejší bulvárny denník v Británii s najväčším nákladom The Sun vyjadril silnú podporu odchodu krajiny z Európskej únie, kedy dnes vyšiel s titulnou stranou beLEAVE in Britain.

Pozornosť trhu je aj na zajtrajšom ukončení zasadania FEDu. Netrúfame si aktuálne odhadovať jeho záver. Nervozita na trhu rastie a ťažko jednoznačne zhodnotiť, či ju budú centrálni bankári reflektovať. Každopádne krátkodobé možné upokojenie napätia pred budúco týždňovým referendom majú v rukách oni.

Kalendár je dnes bohatší a môže rovnako ovplyvniť obchodovanie. USA zverejnia producentskú infláciu a maloobchodné predaje. Oba údaje vplývajú na rozhodovanie FEDu a odzrkadľujú silu ekonomiky. Španielsko, Švédsko a Británia ponúkajú inflačné čísla a eurozóna priemyselnú produkciu.