Chcem investovať
Mix troch faktorov ovplyvní svet v tomto roku. Viete, o čo ide?
19. 01. 2021 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Rok 2020 bol jedným z najturbulentnejších rokov vôbec. Covid-19, najrýchlejší pokles trhov v histórii či bezprecedentné stimuly vlád a centrálnych bánk, ktoré vrátili finančné trhy do kondície. V tomto roku sa pozornosť investorov upriami najmä na tieto oblasti:

1. Vakcinačný plán a rýchlosť očkovania populácie sú rozhodujúce faktory pre obnovenie ekonomickej aktivity. Krajiny sa chcú vymaniť z marazmu reštriktívnych opatrení a neustálych lockdownov. Úspešná a efektívna vakcinácia je svetlom na konci tunela. Celosvetovo je teraz zaočkovaných viac ako 42 mil. obyvateľov. Ide o základný parameter pre návrat „poškodených“ sektorov k predpandemickým úrovniam. Letecký a ropný priemysel, hotelierstvo a cestovný ruch sa bez mobility nedokážu dostať k predchádzajúcim tržbám. Bankový sektor si to vlani odniesol tiež, pretože vzrástli riziká ekonomických škôd a nesplácania úverov. Práve vakcinačný plán je prísľubom pre návrat k „normálu“. Ten by sa následne mal čím ďalej, tým viac odzrkadľovať aj na ozdravovaní daných sektorov.

2. Jednofarebná vláda pod vedením Joe Bidena má jedinečnú príležitosť presadiť čo najviac z predvolebných sľubov. Demokrati majú v moci Kongres, Senát aj post prezidenta, čo im dáva jedinečnú príležitosť na zmeny. Ich pozornosť sa upiera na obnoviteľné zdroje energie, na tzv. zodpovedné podnikanie – ESG. Očakáva sa rast sektora s konopnými produktami – liberalizácia trhu. V neposlednom rade podporuje nová administratíva aj medzinárodný obchod a deeskaláciu obchodnej vojny s EÚ a Čínou. To by mohlo pomôcť aj týmto regiónom. Na opačnej strane chce vláda USA zdaniť bohatých a luxusnú spotrebu, zaviesť vyššie dane pre veľké korporácie. To sa môže odzrkadliť najmä na slabšom raste cien akcií veľkých technologických gigantov.

3. Pretrvávajúce megatrendy budú nemenným parametrom aj v roku 2021. Rast digitalizácie spoločnosti a technologická revolúcia. 5G siete, dátové riešenia, internet vecí, umelá inteligencia, automatizácia a robotika, ale aj e-športy, vesmírny priemysel, elektromobilita, či starnutie populácie. Toto sú odvetvia s vysokým potenciálom, ktoré budú v najbližších rokoch na vzostupe, a teda nemali by uniknúť ani pozornosti investorov.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.