Charakter obchodovania sa včera príliš nezmenil. Americký akciový index S&P 500 síce prerušil svoj 5-dňový rast, no obchodné trendy vyplývajúce zo zmeny očakávaní ohľadom vývoja sadzieb v USA naďalej významne ovplyvňujú trhy.Viditeľné to je hlavne pri pohľade na jednotlivé sektory. Lídrami včera boli opäť komodity a energie. Tým prospieval slabší dolár, pokračovanie zatvárania shortových pozícií a zmena sentimentu, ktorá vedie k opatrným nákupom. V odvetví produkcie nerastných surovín a materiálov pomáhali i individuálne korporátne správy ako úmysel spoločnosti Freeport-McMoRan osamostatniť ropný biznis alebo zmena vedenia spoločnosti DuPont, ktorá by rovnako mala viesť k rozdeleniu firmy na dve.
Veľmi silný deň má za sebou ropa, ktorá si pripísala zisk takmer 5% (americká WTI). Okrem spomínaného obratu dlhodobého trendu na komoditách spôsobeného očakávaniami zvyšovania sadzieb v USA a silným dolárom bolo niekoľko ďalších dôvodov. Mesačný report ponúkla americká Energetická informačná administratíva (EIA). Obsahoval viaceré povzbudivé správy. Agentúra očakáva v budúcom roku najsilnejší rast dopytu po rope v USA za šesť rokov. Navyše produkcia čierneho zlata v septembri poklesla na ročné minimum 9 mil. barelov za deň. EIA predpokladá pokračovanie poklesu produkcie minimálne do polovice budúceho roka.
Pozitívne očakávania vyvolávajú i správy z ropných trhov mimo USA. Hlavne ochota Rusov sadnúť si za jeden stôl s členmi i nečlenmi OPECu k diskusii o stave energetických trhov. Podobnú vôľu prejavujú aj iné menšie krajiny produkujúce ropu. V ostatných dňoch údajne prebehli rozhovory medzi Rusmi a Saudmi na túto tému. Ropa nadväzuje na silné včerajšie zisky i v ázijskom obchodovaní. V noci súkromný Americký ropný inštitút odhadol pokles zásob ropy v minulom týždni o 1,2 mil. barelov. Oficiálne číslo bude zverejnené dnes a analytici predpokladajú nárast o 2,5 mil. barelov.
Akciové trhy však celkovo konsolidovali predchádzajúce zisky. Obchodné pásmo zostalo pomerne úzke. Nedarilo sa opäť biotechnológiám. Zdravotnícky sektor tak stiahol širšie indexy. Ekonomické správy neboli natoľko povzbudivé, i keď na druhej strane podporili očakávania uvoľnenejšej menovej politiky a aktíva citlivé na ňu. Zlato si pripísalo zisky nad percentom.
Medzinárodný menový fond opäť len nasleduje oneskorene realitu. Včera potvrdil, na čo upozorňujeme takmer od začiatku roka. Znížil odhad rastu svetovej ekonomiky na 3,1% z júlového odhadu 3,3%. Negatívne revízie postihli prakticky všetky regióny. Najmarkantnejšie samozrejme producentov komodít a krajiny s veľkou expozíciou voči Číne. USA a Británia by napriek zníženiu odhadu rastu mali ostať najrýchlejšie rastúcimi hospodárstvami vo vyspelom svete.
Výrazný nárast deficitu, ale v rámci očakávaní, zaznamenala v auguste americká obchodná bilancia, čo negatívne ovplyvní celkový rast HDP v treťom kvartáli. Export poklesol na najnižšiu úroveň za tri roky. Silný dolár si tak naďalej pýta svoju daň. Naopak import narástol podporený hlavne dovozom nových iPhonov a iných technologických noviniek z Číny.
Zaujímavé sú i správy o počte akcií predaných na krátko na burzách (tzv. short interest). Na Newyorskej akciovej burze (NYSE) dosiahol počet shortovaných akcií 15. septembra 18,4 mld., čo je maximum od júla roka 2008, kedy bol jedným z historicky najvyšších. Všetci vieme, čo potom nasledovalo. Dnes máme teda dve možnosti vyplývajúce z tohto stavu. Buď sa scenár zopakuje, čo sa nedá vylúčiť, alebo centrálne banky zasiahnu (najmä americká v duchu práve budovaných očakávaní) a bude nasledovať masívny tzv. short squeeze, teda zatváranie short pozícií znamenajúce nákupy akcií. Údaj je už dva týždne starý a doterajší vývoj nasvedčuje druhej možnosti, ku ktorej sa prikláňame názorovo i my. Tento krát ešte FED pravdepodobne trhy nepotopí.
PepsiCo ako prvá včera ponúkla výsledky hospodárenia za tretí štvrťrok. Spoločnosť výraznejšie prekonala očakávania napriek viacerým problémom a rizikám a zvýšila dokonca výhľad. YUM! Brands, prevádzkovateľ viacerých sietí rýchleho stravovania ako KFC, po zavretí amerických trhov už nemal toľko šťastia. Zverejnenými číslami minul očakávania zisku i tržieb. Horšie výsledky spôsobil výrazne pomalší rast predajov v čínskych obchodoch otvorených aspoň rok (2% oproti očakávanému 9,6%). Akcia prepadla v nočnom elektronickom obchodovaní o 18%. Podobne investori kladne neprivítali report firmy NuSkin (-11%).
Dnes v Ázii pokračujú zisky akcií. Otvorenie tamojších parketov ešte nebolo natoľko presvedčivé, kedy negatívne vplývalo zavretie na Wall Streete a sklamanie niektorých investorov ponechaním menovej politiky Bank of Japan nezmenenej. Negatívne vplývali aj výsledky YUM! Brands potvrdzujúce spomaľujúcu ekonomiku v Číne.
Trhy však nakoniec úvodné tápanie otriasli a vybrali sa k slušným ziskom. Ázijským akciám naďalej pomáha korekcia strát tamojších mien a vyššie ceny komodít. Rovnako ako v USA v ostatných dňoch, aj na ďalekom východe sú tieto sektory lídrami. Silnú podporu ponúka i predbežné vyhlásenie výsledkov technologického giganta Samsung. Ten očakáva v treťom kvartáli medziročný nárast prevádzkového profitu o 80%. Investori sa tejto správe odvďačujú denným ziskom akcie takmer 9%.
Čínske parkety dnes ešte ostali posledný deň zavreté. Ich akcie obchodované v Hong Kongu si však dnes pripisujú takmer 5% a 5-dňové zisky počas sviatkov v Číne zväčšujú na takmer 13%. Vnútrozemské burzy tak budú mať čo dobiehať pri zajtrajšom otvorení. Sme zvedaví, či vývoj aj skutočne podporia a odzrkadlia.
Zelené sú i európske trhy a futures na americké indexy. Nateraz streda vyzerá, že by mohla byť ďalším dňom konštruktívnej nálady vyplývajúcej z odsunu zvýšenia sadzieb. Darí sa komoditám. V stratách sú len dlhopisy. Indexy sa držia napriek slabším reportom priemyselnej produkcie v Nemecku a Španielsku. Lepšie dáta priemyslu reportovala Británia.
Dnes je inak ekonomický kalendár prázdny. Bude nám ponúknutých pár výsledkov ako Tesco, Monsanto a Constellation Brands. Volkswagen má dnes posledný deň na predstavenie riešenia návratu postihnutých vozidiel k emisným štandardom. Grécky parlament by mal hlasovať o vyjadrení dôvery novej vláde a zároveň schváliť rozpočet spĺňajúci požiadavky veriteľov.