Chcem investovať
Momentum+ prekonalo benchmark o viac ako 5 %
12. 01. 2016 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Rok 2015 bol po troch pozitívnych rokoch pre americké akcie náročným. Indexy v jeho priebehu s ťažkosťami siahli na nové maximá a ich hodnotu nakoniec udržalo pár veľkých technologických mien.

Volatilita vzrástla na úrovne nevidené od roku 2011, kedy finančné trhy mátala európska dlhová kríza a technický bankrot USA po nezvýšení dlhového stropu ústiaci do prvého zníženia ratingu krajiny. Všeobecne išlo o najslabší rok pre americké akcie od finančnej krízy v roku 2008.

Už skoro od úvodu roka sme takýto vývoj predpokladali, čo sa premietlo i do zloženia našich investičných riešení. Akciová long/short stratégia Momentum+ zameraná na americké rastové spoločnosti má investičný proces výberu titulov do veľkej miery automatizovaný. Počet potenciálnych akcií pre long pozície prechádzajúcich filtrami stratégie v priebehu roka výrazne poklesol, čo je signálom možného vrcholenia trhov a ekonomického cyklu. Naopak short strana začala ponúkať stále väčší počet akcií.

Aj v dôsledku týchto skutočností čistá expozícia voči trhu portfólia Momentum+ výrazne poklesla na konečných 21 % na začiatku nového roka. Výber titulov pre dlhé i krátke pozície sa ukázal nateraz ako správny, vďaka čomu stratégia výrazne prekonala širšie indexy v posledných dvoch mesiacoch roka. Kým Momentum+ si za toto obdobie pripísalo čistý zisk 2,95%, čím prekonalo svoj benchmark index Russell MidCap o 5,74 % (index poklesol o 2,79 %) a index S&P 500 o 4,65 % (index poklesol o 1,7 %). Nateraz pre úvod roka 2016 očakávame pokračovanie tohto trendu, ako nasvedčuje i jeho prvý týždeň. Stratégia by tak mala výkonnosťou indexy ďalej dobiehať.