Chcem investovať
Možné uvoľnenie pravidiel európskeho QE tlačí úroky na trhoch ešte nižšie
04. 07. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Svetové trhy zaknihovali štvrtý ziskový deň a najsilnejší týždeň roka 2016.

  • Na trhu sa objavili správy o zrušení obmedzení nákupov dlhopisov zo strany ECB.
  • Výnosy vládnych dlhopisov opäť lámali rekordy.
  • Ekonomické dáta boli pozitívne.
  • Zo záporných výnosov a dostatku likvidity profitujú drahé kovy.
  • Dnes sú USA zatvorené.

Aj posledný obchodný deň minulého týždňa pokračovala konštruktívna nálada na svetových finančných trhoch. Šlo tak o štvrtý ziskový deň akcií, ktorý prispel k tomu, že uplynulý týždeň sa stal najziskovejším v tomto roku. Akciové trhy pokračovali v zmazávaní strát nadobudnutých počas dvoch dní po odhlasovaní prekvapivého odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Index S&P 500 zavrel po týždni opäť nad psychologickou hranicou 2100 bodov.

Hlavným dôvodom rastu trhov je výhľad menovej politiky centrálnych bánk vo svete. Rely sa ešte markantnejšie podpisuje na svetových dlhopisoch, ktorých zisky sú bezprecedentné a každý deň prepisujú historické štatistiky.

V piatok na trhu dominovali chýry a špekulácie z prostredia ECB. Európska menová autorita zvažuje a intenzívne diskutuje úpravu pravidiel programov kvantitatívneho uvoľňovania. Jedným z takýchto opatrení by malo byť zrušenie nákupov vládnych dlhopisov jednotlivých krajín podľa kľúča zodpovedajúceho pomerom príspevkov do rozpočtu únie alebo veľkostiam ekonomík. ECB má aktuálne problémy s nákupom nemeckých dlhopisov, do ktorých sa investori natlačili po víťazstve Brexitu v referende ostrovnej krajiny. Iné reči hovoria o úplnom zrušení limitov na nákupov.

Na tieto správy radikálne reagovali najmä dlhopisy periférie. Výnos španielskych 10-ročnýc vládnych dlhopisov padol na nové historické minimum 1,14 %, kým na začiatku týždňa stál na 1,63 %. Ich výnos poklesol dokonca pod americké 10-ročné splatnosti, ktoré však rovnako padli na nové historické minimá. Kompresia výnosov pokračuje i dnes ráno. Výnosy 10-ročných japonských obligácii sú rovnako najnižšie v histórii (-0,26 %). A bezprecedentný moment zažíva Švajčiarsko, ktorého celá výnosová krivka až po 50-ročné splatnosti sa nachádza v negatívnom pásme. Švajčiari si momentálne vedia požičať prostriedky aj na 50 rokov tak, že im veritelia platia za požičanie peňazí.

Z úročenia padajúceho stále hlbšie do záporných úrovní naďalej profitujú drahé kovy. Zlato si v piatok pripísalo 1,4 % a striebro výborných 5 %, čo ho vytlačilo na nové 3-ročné maximum. Od februára sa kontinuálne darí i zemnému plynu v USA, ktorého cena v piatok zavrela na novom 13-mesačnom maxime. Ropa skončila tiež zelená napriek rastu počtu vrtov hľadajúcich čierne zlato o 11 podľa spoločnosti Baker Hughes.

Proti prúdu sa však vyslovil druhý americký centrálny bankár v prejave po Brexite. Loretta Mesterová zopakovala, že ponechanie sadzieb nízkych dlhú dobu riskuje turbulencie trhov v budúcnosti. Na ostatnom zasadaní hlasovala proti zvýšeniu sadzieb kvôli Brexitu podľa jej vyjadrenia.

Trhom v piatok ešte pomáhali dobré ekonomické dáta. Zvýšenie ekonomickej aktivity vo výrobe prezentovali indexy PMI/ISM v Európe i USA. Na starom kontinente šlo o menší rast, no ekonomika si už tretí rok drží stabilnú pozvoľnú expanziu. Za Atlantikom sme boli svedkami prudšieho oživenia po roku a pol malátnosti priemyslu.

Okolo rekordných úrovní sa pohybovali i predaje áut v USA. Investori tak aktuálne majú k dispozícii najideálnejšiu kombináciu zlepšujúcej sa ekonomiky a pretrvávajúcej podpory centrálnych bánk.

Dnes konštruktívna nálada opatrne pokračuje piaty deň v Ázii i Európe. Pondelok však ostane pokojnejším dňom kvôli absencii amerických obchodníkov. USA dnes slávia Deň nezávislosti 4. júl.