Chcem investovať
Možný odchod Británie z EÚ čoraz viac zneisťuje trhy
14. 06. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Akcie a ropa ešte siahli na nové maximá roku 2016, no nasledoval únik do bezpečných aktív v závere minulého týždňa.

Začiatkom júna zostali svetové trhy volatilnejšie bez konkrétneho smeru. Investori prejavujú stále viac rozpakov a neistoty ohľadom sily svetovej ekonomiky, zmätočného výhľadu menovej politiky a blížiacich sa politických rizík.

Jún bol pre akcie najskôr opatrne pozitívny. Americké indexy sa dokázali pozrieť na nové maximá tohto roka a index S&P 500 minulú stredu uzavrel len 0,6 % pod historickým rekordom z mája minulého roka. V závere uplynulého týždňa však nálada ochladla.

Očakávania budúcej menovej politiky americkej centrálnej banky FED zaznamenali prudkú zmenu. Kým v priebehu mája pevne silneli predpoklady blížiaceho sa utesnenia politiky, práve májový report tvorby pracovných miest tieto očakávania úplne nabúral. USA vytvorili najmenej čistých pracovných pozícií od septembra 2010. Dobré aprílové dáta, ktoré viedli centrálnych bankárov a investorov k presvedčeniu o oživení rastu amerického hospodárstva a zvýšení úrokov, sa nateraz javia ako krátkodobé pozviechanie sa po ekonomicky slabom prvom kvartáli.

V súlade s dátami a očakávaniami zvýšenia sadzieb sa vyvíjali i jednotlivé triedy aktív. Dolár v máji prudko posilnil, no report nezamestnanosti ho opäť zrazil nižšie.

Svetové dlhopisy majú za sebou dva týždne silného dopytu, ktorý ich výnosy stlačil na bezprecedentne rekordné alebo niekoľko ročné minimá. Na 3-ročnom minime zatvárali výnosy amerických vládnych dlhopisov (1,64 %), no švajčiarske, japonské a nemecké padli na historické minimá (-0,48 %, -0,16 %, resp. 0,03 % – všetky s 10-ročnou splatnosťou). Príčinu – okrem konania centrálnych bánk (ECB spustila program nákupu korporátnych dlhopisov) – vidíme v obavách o svetový rast a infláciu a v rastúcich politických rizikách. Objem dlhu obchodovaného so záporným výnosom do splatnosti sa približuje k 11 biliónom dolárov.

V závere minulého týždňa investori začali viac reflektovať potenciálne opustenie Európskej únie Veľkou Britániou. Ostatné prieskumy odhalili dotiahnutie straty preferencií tábora „odísť“ a dokonca budovanie jeho malého náskoku. Prieskumy sa rôznia rádovo v percentách, no zhodujú sa v pomerne veľkej skupine stále nerozhodnutých voličov (okolo 15 %). Tzv. Brexit môže v najbližších týždňoch prehĺbiť nervozitu, keďže okrem libry ho dosiaľ veľmi málo aktív premietalo do svojho ocenenia.

Z rastúcej neistoty a výhľadu nízkych sadzieb profitovalo zlato zmazávajúce májové straty. Ropa siahla, podobne ako akcie, na nové maximá roka 2016. Vyššie ju tlačia náznaky rýchlejšie miznúcej ponuky mimo OPECu. Zisk vyše 17 % si v uplynulých dvoch týždňoch pripísal zemný plyn. Pri ňom sa fundament tiež, zdá sa, začína zlepšovať v podobe opatrne klesajúcej produkcie v USA a rastúcej spotreby najmä elektrárňami.

Výhľadovo nás čakajú veľmi zaujímavé dva týždne. Ekonomický kalendár je pomerne plný, no politické udalosti zohrajú primárnu rolu. V stredu to bude zasadanie amerického FEDu a vo štvrtok zasadá Bank of Japan a Bank of England. O týždeň neskôr 23. 6. náš čaká britské referendum o opustení EÚ a 26. 6. opakované španielske parlamentné voľby.

Na našom negatívnom postoji voči akciám sa nič nemení. Aktuálne by politické riziká, najmä Brexit, mohli ťahať indexy nižšie.  Ďalší vývoj bude záležať od výsledku kľúčových udalostí. V prípade ich negatívnych záverov môžeme byť svedkami prudších poklesov akcií a iných rizikových aktív.