Chcem investovať
Nájde ropa v tomto roku dno?
09. 02. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Ceny ropy stratili za ostatných 20 mesiacov tri štvrtiny svojej hodnoty a padli na takmer 13-ročné minimum.

Ide o druhý najdlhší medvedí trh ropy v ostatných dvoch dekádach a po roku 2008 o druhý najprudší v histórii. K poklesu cien viedlo spomalenie svetového hospodárstva, ukončenie stimulov americkej centrálnej banky FED, masívne posilnenie dolára a hlavne silná produkcia prevyšujúca dopyt.

Pod ňu sa podpísal nárast ťažby čierneho zlata z bridlicových ložísk v USA, kde sa produkcia od roku 2007 takmer zdvojnásobila. Na čo sa konvenční producenti ako Saudská Arábia, ktorých náklady sú podstatne nižšie, rozhodli bojovať o svoj trhový podiel. Produkciu rovnako zvýšili s cieľom vytlačiť z trhu podstatne nákladnejších bridlicových producentov. Výsledkom je súčasný stav energetických trhov.

Sme názoru, že ropa pravdepodobne v najbližšom roku nájde dno, ak sa tak už nestalo. Hlavným argumentom je voľná ruka trhu. Vždy každé aktívum časom našlo dno a vždy tomu tak bude.

Za ostatných 20 rokov ide o štvrtý prepad cien ropy o viac ako 50% a druhý najväčší. Zároveň ide o druhý najdlhší medvedí trh, ktorý doposiaľ trvá 19 mesiacov, čo je doba od dosiahnutia posledného vrcholu v lete roka 2014 po doterajšie dno v druhej polovici januára 2016. Predchádzajúce prepady boli z pohľadu trvania podstatne kratšie: v roku 2008 ropa stratila 76,7% za 5 mesiacov, v rokoch 2000 až 2001 to bolo 53,1% za 12 mesiacov a v rokoch 1997 až 1998 klesla o 59,9% za 23 mesiacov. V každom prípade bola ropa po dosiahnutí dna do troch rokov výrazne vyššie.

Ropu teda dnes vnímame ako atraktívnu investičnú príležitosť. Preto sme pripravili emisiu zaisteného riešenia, ktorá hrá na nárast jej ceny. V prípade splnenia podmienok môže investor dosiahnuť celkový  výnos až do výšky 27%.  Úpis prebieha do 1. marca 2016. Viac informácií nájdete tu.

Dôvody, ktoré hovoria v prospech rastu ceny ropy

Situácia na trhu je tento krát mierne odlišná oproti minulosti, hlavne z politických dôvodov. Na energetických trhoch je prítomný extrémny konkurenčný boj. Akíkoľvek producenti však túto situáciu dlhodobo neustoja. Saudi sa môžu dušovať, že majú náklady na produkciu do 10 dolárov, no ďalších 80 dolárov majú náklady na chod krajiny, na sociálne zabezpečenie a výdavky na obranu. Ostatné OPEC krajiny na tom nie sú inak.

Západní súkromní producenti reagujú na pokles cien tradične trhovo a podnikateľsky. Radikálne redukujú kapitálové výdavky – v priemere ich za dva roky znížili od 60% do 80%. Je otázkou času, kedy sa tieto škrty začnú prejavovať v produkcii. Nasledujúci graf ukazuje prepad počtu vrtov hľadajúcich ropu a pripravujúcich trvalé produkčné vrty v USA. Túto štatistiku na týždennej báze zverejňuje vŕtacia spoločnosť Baker Hughes. Počet vrtov od vrcholu koncom roka 2014 prepadol o 70%. Baker Hughes očakáva v tomto roku ďalší pokles o 30%.

Očakávania boli, že prepad cien ropy sa bude rýchlejšie premietať do produkcie. Ako ukazuje ďalší graf, zatiaľ sa tak tomu príliš nedeje. Problémom je, že existujúce vrty fungujú na plné obrátky, keďže drvivá väčšina producentov je zadlžená a potrebuje cash flow na hradenie záväzkov. Prípadne odpredávajú aktíva pod cenu súkromnému kapitálu, ktorý si môže dovoliť produkovať i pri nižších cenách. Americká produkcia vyvrcholila v apríli minulého roka na 9,7 mil. barelov denne. Dnes je na 9,2 mil. barelov a očakávania sa pokles na 8,7 miliónov na konci tohto roka.

Takáto nízka cena ropy nie je prospešná pre nikoho a produkcia je stratová, čo je dlhodobo neudržateľný stav. Buď sa sentiment zmení, producenti zakročia obmedzením ponuky a vytlačia cenu na prijateľné úrovne, alebo zbankrotujúDlhodobo nedokážu ustáť situáciu a vydržať ani krajiny OPECu, Ruska, Mexika alebo Brazílie.

Neočakávame tentokrát návrat cien ropy v tvare V. Zásob je priveľa a trh zostane dobre zásobený určitý čas. Preto sa cena zastabilizuje na vyšších úrovniach, kde môže zostať aj niekoľko rokov. Nevylučujeme opačný šok, teda výrazný prepad ponuky v dlhšom horizonte. Veľa nových ložísk má podstatne kratšiu životnosť oproti tradičným konvenčným zdrojom z minulosti. Výdavky firiem sú úplne zastavené. Budúci pokles ponuky v dôsledku vyčerpania ložísk nebude mať byť čím nahradený, čo povedie k skokovému rastu ceny ropy.

Cenám ropy v tomto alebo budúcom roku pomôžu stimuly centrálnych bánk v USA a Číne. FED už naznačuje možný obrat kurzu menovej politiky. Sadzby už s najväčšou pravdepodobnosťou v roku 2016 nezvýši a nevylučujeme ich opätovné zníženie alebo ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Podľa nášho názoru rovnakým smerom mieri Čína, ktorej problémy dosahujú kolosálne rozmery a nebude schopná ich riešiť inak ako tlačením peňazí. Očakávame oslabenie dolára v tomto roku. Pokles jeho hodnoty a nová likvidita tiež pomôžu cenám ropy.