Chcem investovať
Najsilnejší týždeň na akciových trhoch od decembra 2014
23. 11. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Akciové trhy vymazali časť predošlých strát a pridali okolo 3 percent. Išlo o najlepší týždeň od decembra 2014, pričom z posledných 8 týždňov je až 7 ziskových.

  • Komodity mierne poklesli a vysielajú tak opačný signál ako akcie
  • Podobne dopadli aj high-yield dlhopisy, ktoré zaostali za rastom
  • Dolár pokračoval v posilnení, dôvodom je divergencia politiky ECB a FEDu
  • Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v decembri ostáva na úrovni 68%
  • Pfizer a Allergan ohlásili plánovanú megafúziu v hodnote 150 miliárd dolárov
  • Volkswagen neplánuje kompenzovať vlastníkov dieselových áut v Európe

Najsilnejšími sektormi boli technológie a spotrebiteľské firmy, najhoršie dopadli energetické spoločnosti. Prezident ECB Mario Draghi uviedol, že môžeme očakávať viac kvantitatívneho uvoľňovania a v Decembri banka prehodnotí svoju monetárnu politiku. Podľa niektorých ekonómov hrozí v Eurozóne deflácia, aj keď inflácia je na úrovni 1,1%, čo je pod 2% cieľom centrálnej banky, ale vyššie než 0,6-1,2% od apríla 2013.

Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb na decembrovom mítingu FEDu ostáva na 68%, viceprezident Fisher pri rozhovore dodal, že centrálna banka urobila všetko preto, aby informala trhy o plánovanom raste úrokov. Akcie reagovali rastom na tieto vyhlásenia, čo bol trochu rozdiel oproti predošlým reakciám na podobné správy. Výrobca tenisiek a športového oblečenia Nike ohlásil rozdelenie akcií a ich postupné skupovanie na otvorenom trhu do výšky 12 miliárd dolárov. Akcie reagovali 5% nárastom.

High-yield dlhopisy nerástli primerane s akciovým trhom a opäť zaostávali. Z historického hľadiska sú tieto cenné papiere dobrým ukazovateľom prichádzajúcich ekonomických recesií. Najslabšími sektormi boli telekomunikácie, médiá a energetika.

Americký dolár pokračoval v posilnení kvôli značnej divergencii politiky ECB a FEDu. Z dlhodobého hľadiska škodí silná mena Amerike, jej exporty sa stávajú drahšími, naopak pomáha nakopnúť dopyt po produktoch z EU. Jadrová inflácia (bez cien energií a jedla) sa dostala k úrovni 1,9%, čo je najvyššia úroveň od augusta minulého roku.

Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) ohlásila, že softvér Volkswagenu, ktorý obchádzal emisné testy, je inštalovaný na viac vozidlách, než sa doteraz predpokladalo. Firma zároveň neplánuje kompenzovať majiteľov dieselových áut v Európe, ale iba v Amerike a Kanade. Hotovosť na účtoch pravdepodobne nebude stačiť na splatenie všetkých záväzkov, Volkswagen si teda zobral pôžičku od 13 bánk v hodnote 20 miliárd dolárov.

 Po mesiacoch špekulácií vyhlásilo MMF plánované zahrnutie čínskeho yuanu medzi SDR, čo je svetový kôš rezervných mien. Ak sa návrh schváli 30. novembra, vojde to platnosti v októbri 2016. Dodáva to tak Číne väčšiu kredibilitu a dôveru na finančných trhoch.

Globálny rast sa spomaľuje, reportované výsledky firiem sú o 20% nižšie než boli očakávania pred rokov. Akciové trhy sú blízko historických maxím, rast je však ťahaný stále menším podielom akcií.

Tento týždeň nás čakajú čísla HDP, PMI, predaje domov a objednávky tovarov dlhodobej spotreby.