Chcem investovať
Najväčšia akvizícia Buffetta a komentár viceprezidenta FEDu poslali indexy do ziskov
11. 08. 2015 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Pondelkové obchodovanie prebiehalo v súlade s našimi očakávaniami. Trhy v Európe i v zámorí vymazali piatkové straty vďaka pomerne silnému rastu cien akcií i komodít. Nakoľko na oboch stranách Atlantiku absentovalo zverejňovanie významnejších makroekonomicých dát i výsledkov významnejších firiem, dominantnými správami sa stalo verejné oznámenie najväčšej akvizície Warrena Buffetta i vyjadrenie viceprezidenta FEDu Stanleyho Fishera. Buffettova Berkshire Hathaway oznámila akvizíciu výrobcu dieselagregátov a raketových motorov Precision Castparts v hodnote viac ako 37 miliárd dolárov, čo podporilo rast cien akcií v priemyselnom sektore, ktorý v poslednom čase pomerne výrazne strácal z dôvodu obáv investorov o kondíciu celosvetovej ekonomiky.

Druhou hybnou správou pre trh bolo už spomínané vyjadrenie viceprezidenta FEDu Fishera, ktorý poukázal na obavy FEDu z nízkej inflácie a oznámil, že FED by nemal zvyšovať úrokové sadzby, kým neuvidí, že sa inflácia vracia na normálnejšie úrovne. Následkom čoho došlo k oslabeniu doláru a výraznému nárastu cien komodít ako aj akcií na oboch stranách Atlantiku.

Dnešné nočné obchodovanie v Ázii bolo opäť ovplyvnené dianím na čínskych trhoch, kde prikročila centrálna banka prekvapivo k oslabeniu juanu o 1,8%. Šlo o bezprostrednú reakciu na posledný vývoj na miestnom trhu a snahu podporiť domáci export devalváciou vlastnej meny, čím by sa zvýšila konkurencieschopnosť čínskych výrobkov v zahraničí. Zároveň však devalvácia juanu má i negatívny dopad na miestne firmy, nakoľko sa im predražuje financovanie vydaných dlhopisov v zahraničných menách ako je dolár alebo euro. Aj preto čínsky Shanghai Composite uzavrel obchodovanie na zhodnej úrovni, na akej deň otváral.

Dnešné obchodovanie v Európe bude pravdepodobne spočiatku v réžii výberu včerajších ziskov, pričom následne môžu na trh vplývať zverejnené makroúdaje z Nemecka, konkrétne hodnoty indexu ZEW a v zámorí sa dnes pre zmenu uverejňuje júlový vývoj veľkoobchodných zásob. Výsledková sezóna nám pomaly končí, preto dnes zverejňujú iba menšie firmy ako napríklad Fossil Group alebo Prudential.