Chcem investovať
Svetové ekonomické riziká: Trump, talianske voľby a oslabujúca Čína
20. 02. 2018 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Britská výskumná organizácia Economist Intelligence Unit (EIU) každý rok zverejňuje zoznam najnaliehavejších rizík v ekonomickej a politickej oblasti vo svete. Robí tak aj na mesačnej báze.

V marci tohto roka varuje pred prepadom globálneho obchodu v súvislosti s protekcionistickými krokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa, talianskymi parlamentnými voľbami či prudším globálnym rastom do 4%, ktorý môže spôsobiť prehriatie ekonomiky.

Trumpova zahraničná politika orientovaná na protekcionizmus ale zatiaľ nemá žiadne jasné smerovanie a vzhľadom na populistické vyjadrenia nie je jej vplyv na medzinárodný obchod nateraz exaktne predpovedateľný. Významný vplyv na vývoj zahraničného obchodu bude mať čínska ekonomika, ktorá je druha najväčšia na svete. EIU ako riziko označuje práve zotavovanie sa Číny z ekonomického prepadu v posledných rokoch.

Akciové trhy, ktoré podľa EIU môžu v prípade prepadu destabilizovať svetovú ekonomiku, fungujú na inom princípe. Historicky majú tendenciu reagovať hlbším prepadom v reakcii na prepuknutie významných geopolitických či ekonomických rizík a nie naopak. Rast akcií je pre ekonomiku dobrým signálom vzhľadom na to, že odzrkadľuje rast produkcie a ziskovosť firiem, čo pozitívne vplýva na rast investícií, zamestnanosti, spotrebu domácností, a tým pádom aj hrubého domáceho produktu (HDP).

Pokračujúce oživenie globálnej ekonomiky je po rokoch stagnácie viac než žiaduce. Postupne so sebou však ruka v ruke prinesie postupné upúšťanie od menových stimulov kľúčových centrálnych bán, čo všeobecne zvýši cenu peňazí a štátom predraží financovanie dlhu. Ekonomika sa zvyčajne začne prehrievať v poslednej fáze ekonomického cyklu, čo zatiaľ podľa viacerých ekonomických indikátorov tak skoro nehrozí. Aktuálne riziko však analytici vidia najmä v marcových talianskych voľbách. Víťazstvo euroskeptických strán by predstavovali riziko pre rast eurozóny. Vývoj v tretej najväčšej ekonomike eurozóny je zároveň veľkou neznámou pre finančné trhy.

V predvolebných prieskumoch vedie populistické hnutie Päť hviezd volajúce po opustení eurozóny. Politické turbulencie v Taliansku nie sú ničím výnimočné. Od konca druhej svetovej vojny pôjde už o 65. vládu. Neistý výsledok volieb začal reflektovať dlhopisový trh, kde možno pozorovať nárast výnosového spreadu medzi talianskymi a nemeckými štátnymi cennými papiermi.

Doposiaľ najvážnejšia kríza eurozóny v podobe dlhového problému Grécka jasne naznačila postoj európskych lídrov – udržať celistvosť krajín platiacich eurom po hromade stoj čo stoj. Predvolebná debata v Taliansku, kde je euroskepticizmus jeden z najvyšších v EÚ, ukazuje, že záujem vystúpiť z eurozóny zo strany hnutia Piatich hviezd ochabuje. Na druhej strane cítiť zvýšený záujem ďalších členských krajín EÚ ako napríklad Bulharska, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou požiada o vstup do eurozóny v priebehu roka.

Autor: