Chcem investovať
Negatívna nálada sa v priebehu januára moc nemení
26. 01. 2016 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Výpredaje rizikových aktív sa v priebehu januára ešte viac prehĺbili. Ide vôbec o najhorší vstup finančných trhov do nového roka.

Za uplynulé dva týždne sa toho veľa nezmenilo. Akcie, komodity a rizikovejší dlh veľmi ťažko hľadali dno. Príčinami negatívneho sentimentu zostávajú obavy o čínsku ekonomiku a jej súkromný dlh, padajúcu ropu s pretrvávajúcimi prebytkami na trhu a o tzv. high-yieldový dlh. Tieto riziká narastajú na pozadí FEDu zvyšujúceho úrokové sadzby a spomaľujúcej svetovej ekonomiky.

Zásoby ropy v USA naďalej rastú. Produkcia sa zvyšuje aj inde vo svete. Jadrové veľmoci zrušili sankcie voči Iránu, čo by malo zase len pridať ponuku na trh. Prepadnuté ceny ropy majú zatiaľ minimálny dopad na jej produkciu.

Čínske dáta potvrdili spomaľovanie tamojšej ekonomiky. Rast HDP bol v minulom roku najslabší za 25 rokov. No krajine sa podarilo zastabilizovať akciové trhy a hodnotu onshore a offshore juanu. Navyše čínska centrálna banka pumpuje rekordnú likviditu na trh (v minulom týždni najviac od roku 2012), čo nakoniec prispelo k nájdeniu dočasného dna trhmi.

Šéf ECB Mario Draghi podporil trhy po pravidelnom zasadaní slovami, že stimuly budú v marci prehodnotené a že ECB je pripravená spraviť viac. Dosť jednoznačne pripustil obavy z pokračujúceho spomaľovania inflácie (deflácie).

Americká ekonomika podľa dát maloobchodu a priemyslu ďalej oslabuje. Robustnejšie boli len predaje domov. Trh už reagoval znížením očakávaní len na jedno ďalšie zvýšenie sadzieb v tomto roku (najskôr v septembri).

Zasadanie americkej centrálnej banky bude vrcholnou udalosťou tohto týždňa. Sekundovať jej bude Bank of Japan, pri ktorej sa špekuluje o rozšírením programov podpory ekonomiky.

Najbližšie dva týždne sú veľmi bohaté na kľúčové dáta ako US nezamestnanosť, PMI indexy a iné. Rovnako v tomto období vyvrcholí výsledková sezóna (až polovica firiem indexu S&P 500).

Nateraz by sme videli opatrné pokračovanie korekcie doterajších strát počatej na záver minulého týždňa. Následne však akcie vidíme na nových minimách a ropu potenciálne ich testujúcu.