Chcem investovať
Neistota na trhoch praje pravidelnému investovaniu
15. 11. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Index najväčších amerických spoločností S&P500 zaznamenal v mesiaci október pokles o 2 %. Ako to poznamenalo investičné stratégie Across?

V mesiaci október sa najlepšie darilo dlhopisovej stratégii Bond+, ktorá investuje do štátnych a korporátnych dlhopisov strednej a východnej Európy. Pohyby na akciovom trhu sa jej vôbec nedotkli. Mesačný nárast predstavoval 0,5 %. Stratégia Bond+ rastie už deviaty mesiac za sebou. Od začiatku roku si pripísala úctyhodných 8,5 %. A stále nestráca na atraktivite, o čom značí hrubý výnos portfólia do splatnosti vo výške 6 % p.a.

Investičné stratégie Across Intelligent Portfollio+, ktoré investujú do regionálne diverzifikovaných akciových a dlhopisových indexových fondov, zakončili mesiac október v miernej strate od 0,10 % do 0,47 %, v závislosti od podielu akciovej zložky. Na výsledky trhu obdobne reagovala aj stratégia Pavis+, ktorá koncentrovane investuje do malých a stredných verejne obchodovaných amerických spoločností. Za mesiac október poklesla oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,4 %. Z dlhodobého pohľadu sú však všetky akciové stratégie vysoko v kladných číslach.

Akciové trhy nepretržite rastú od roku 2009. Pasívni investori, ktorí kopírujú trh prostredníctvom indexových fondov, sú vysoko v zisku. Do kedy je tento rast udržateľný? Už pred troma rokmi analytici vyhlasovali, že sa rastový trend končí. Napriek tomu index S&P500 rástol priemerným tempom 7 % ročne. Aj to potvrdzuje fakt, že budúcnosť sa nedá predpovedať a časovanie vstupu na kapitálový trh nie je vhodnou investičnou stratégiou.

Preukázateľne lepším riešením je pravidelné investovanie. Jeho výhodou je priemerovanie ceny, za ktorú vstupujete na kapitálový trh. Ak napríklad akcie na trhu klesajú, nakupujete ich výhodnejšie. Ako náhle sa trend obráti a začnú rásť, profitujete.

Porovnali sme pravidelné investovanie do európskych akcií v investičnom horizonte 10 rokov a jednorazovú investíciu, a to v priebehu posledných 20 rokov. Výsledkom bolo, že pravidelné investovanie vďaka priemerovaniu vstupnej ceny dosiahlo vždy vyššie zhodnotenie ako jednorazová investícia. Priemerný výnos jednorazovej investície bol 5,9 % p.a. a najhorší možný výsledok -0,9% p.a. Pri pravidelnom investovaní dosiahol priemerný výnos až 10,7 % p.a. a najhorší výsledok bol +4,5 % p.a.

Nielen v neistých časoch je teda vhodné zamýšľanú investíciu rozdeliť a postupne ju investovať v pravidelných intervaloch. Príkladom je riešenie Across Sporenie+, ktorého bonusom navyše je oslobodenie výnosu od dane.

Podrobnejšie výsledky investičných stratégií Across sú obsiahnuté v mesačných reportoch alebo investičných profiloch.

Report Across Bond+

Report Across Pavis+