Najznámejšia kryptomena na svete odpísala 38 mld. USD.
- Obavy o osud daňovej reformy v USA prevažujú nad optimizmom.
- Čínske makro zaostalo za odhadmi a nedovolilo ázijským akciám rásť.
- Vnútorná slabosť konzervatívcov oslabuje britskú libru.
- Ropný dopyt nebude podľa OPEC-u kulminovať skôr než v roku 2040.
- General Electric (-7 %) znižuje v rámci reštrukturalizácie dividendu.
Americké akciové indexy vstúpili do nového týždňa aj napriek výraznému poklesu tradičného priemyselného konglomerátu General Electric (-7 %) v zelenom – spoločnosť potýkajúca sa výrazným finančným problémom sa v rámci reštrukturalizácie rozhodla znížiť dividendu na polovicu. Akcioví investori si aj naďalej robia starosti o osud daňovej reformy, ktorá by na jednej strane mala byť schválená budúci týždeň, na strane druhej však k zníženiu sadzby korporátnej dane pravdepodobne príde až v roku 2019.
Na devízovom trhu sa pod výpredajový tlak dostala britská libra. Smerom nadol zamierila po víkendovej správe denníka The Sunday Times, podľa ktorej až štyridsať zákonodarcov vo vnútri konzervatívnej strany vyslovilo nedôveru súčasnej britskej premiérke Mayovej. Jedná sa o počet len o osem nižší, než je potrebný na vyhlásenie volieb nového lídra, čo len potvrdzuje vnútornú slabosť vedúcej strany, ktorá medzičasom vedie tvrdé debaty o Brexite.
Najznámejšia kryptomena na svete si počas víkendu prešla tretím najväčším výpredajom od začiatku roka. Bitcoin dokázal na trhovej hodnote stratiť približne 38 miliárd USD. Počas nasledujúcich 12 hodín obchodovania však dokázal časť strát vymazať, keď pridal 11 %, čo predstavuje 10 miliárd USD. Zvýšenú volatilitu Bitcoinu naštartovalo odstúpenie časti ťažiarov od avizovaného štiepenia v súvislosti s chystanou aktualizáciou kryptomeny.
Ázijské trhy ráno zverejnili výsledky čínskych maloobchodných tržieb a priemyselnej produkcie, ktoré neprekonali konsenzus analytikov a nedovolili ázijským trhom rásť. V priebehu obchodného dňa budú v Európe zverejnené výsledky priemyselnej výroby a HDP eurozóny za 3Q. Zaujímavá bude debata usporiadaná ECB, kde vystúpia šéfovia americkej, japonskej a britskej centrálnej banky. USA poobede pridá inflačné dáta v podobe indexu cien výrobcov.