Chcem investovať
Nervóznymi trhmi otriaslo zostrelenie ruskej stíhačky
25. 11. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Investori sa včera venovali zostreleniu ruského bojového lietadla Tureckom.

  • Geopolitika naďalej zostáva v centre pozornosti.
  • Včera Turecko zostrelilo ruskú stíhačku na hraniciach so Sýriou.
  • Prvotné reakcia viedla k rizikovej averzii, ktorá sa však do záveru obchodovania vytratila.
  • Komodity zaznamenali v utorok silnejšie korekcie predchádzajúcich strát.
  • Americký spotrebiteľ sa cíti najmenej komfortne za ostatný rok.
  • Dáta tak naďalej poukazujú na riziko pokračujúceho spomalenia USA.
  • Očakávania ohľadom FEDu však nenarušujú.
  • Zajtra sú americké trhy zavreté, USA preto ponúkajú posledný obchodný deň pred sviatkami sprevádzaný množstvom dát.

Hlavnou správou utorkového obchodovania sa stalo zostrelenie ruskej stíhačky Tureckom. Podľa vyjadrení člena NATO bojové lietadlo narušilo turecký vzdušný priestor a nereagovalo na niekoľko výziev opustiť hranice krajiny, na čo padlo rozhodnutie použiť silu. Ruský prezident Putin samozrejme udalosť nesie veľmi ťažko a zostrelenie označil za „bodnutie do chrbta“ s vážnymi dopadmi na rusko-turecké vzťahy.

Spolupráca dvoch krajín je významná z rôznych uhľov a rovnako konflikt možno vnímať vo viacerých dôležitých rovinách pre svetovú geopolitiku, preto ani trhy nepodceňujú situáciu. Neočakávame samozrejme eskaláciu konfliktu medzi dvoma krajinami. No udalosť určite komplikuje vytváranie svetovej koalície v boji proti Islamskému štátu, zvyšuje napätie v regióne (Rusi presúvajú do Sýrie protiletecký obranný systém) a rovnako nepridáva pozitíva do chladných vzťahov medzi Ruskom a Západom. Zostrelenie má význam pre Turecko i z pohľadu jeho ekonomiky. Krajina dováža veľký podiel energetických surovín z Ruska a Iránu. Skomplikovať môže výstavbu ropovodov a plynovodov pre ruské suroviny.

Investori preto po zverejnení správ zareagovali opatrne a rizikovo averzne. Európske akcie sa priblížili k dvojpercentným stratám. Naopak zlato zo situácie vyťažilo a poskočilo. Podobne silnými ziskami reagovala i ropa. Všetky aktíva však pohyby do záveru obchodovania korigovali. Negatívne deň začali aj americké akcie, dostali sa do straty okolo -0,8%, no negatívne správy otriasli a uzavreli utorok s miernymi ziskami. Indexy potiahli najvolatilnejšie sektory z ostatných dní, a to energetika, komodity a zdravotníctvo. Dolár, ani dlhopisy moc nereagovali a deň ukončili s malými zmenami. Väčšina komodít včera zaznamenala silnejšiu korekciu predchádzajúcich strát a zaznamenali slušné zisky.

Geopolitika včera zatienila ekonomické fundamenty. Prvá revízia amerického HDP zvýšila rast ekonomiky v treťom kvartáli na anualizovaný rast 2,1% v rámci očakávaní z predchádzajúceho pôvodného odhadu 1,5%. Rýchlejší rast spôsobila hlavne väčšia tvorba zásob. Najsilnejší rast za ostatný rok zaznamenali ceny domov podľa indexov Case-Shiller od agentúry Standard & Poor’s. Ostatné dáta však sklamali. Výraznejšie prepadli export i import v súlade s vývojom svetového obchodu, v medziročnom porovnaní o 10,3%, resp. 9%. Na viac ako ročné minimum prekvapivo klesla spotrebiteľská dôvera, ktorej trend sa jasne otáča a indikuje rastúcu opatrnosť amerických spotrebiteľov, čo je ďalší jasný dôkaz spomaľovania tamojšej ekonomiky a zvyšujúceho sa rizika recesie. Slabší bol aj report výrobnej aktivity v regióne FEDu z Richmondu.

Uvedené dáta, ani geopolitikcé napätie nemali dopad na očakávania zvýšenia sadzieb, ktorému futures trhy pripisujú naďalej 74%-nú pravdepodobnosť. Aktuálne sa k zvýšeniu prikláňa až 9 amerických regionálnych FEDov z 12. Správy z prostredia centrálnej banky informujú o príprave prísnejšieho sledovania vývoja bankových bilancií začiatkom budúceho roka, čo tiež indikuje silné odhodlanie politiku utesniť.

Európske dáta boli prevažne vyššie s menším zlepšením v podnikateľskej dôvere Nemecka a Francúzska. Rovnako dáta poukazujúce na pevnejšiu európsku ekonomiku neovplyvňujú očakávania rozšírenia stimulov ECB. Sklamanie však nie je vylúčené, keďže v ostatných dňoch viacerí členovia menovej autority odhalili preferovanie scenára vyčkávania a sledovania situácie. Obávame sa, že cesta späť pre ECB už moc nie je, pokiaľ sa chce vyhnúť nepríjemnému rozčarovaniu trhov.

Dnes je posledný obchodný deň v USA pred zajtrajším voľnom a piatkovým skráteným obchodovaním v dôsledku sviatku Dňa vďakyvzdania a piatkovej nákupnej horúčky zvanej Čierny piatok. O volatilitu preto nemusí byť núdza. USA navyše zverejnia širokú plejádu dát: dôležité osobný príjem a osobnú spotrebu s jej cenami ako hlavným indikátorom inflácie FEDu, objednávky tovarov dlhodobej spotreby, predaje nových domov, spotrebiteľskú dôveru podľa Michiganskej univerzity, odhad PMI indexu v službách, zásoby ropy a zemného plynu.

Streda aj začína turbulentnejšie. Ázia uzatvára deň prevažne červená. Rolu zohráva naďalej zostrelenie ruskej stíhačky. Jedinú výnimku tvoria čínske akcie profitujúce zo silnejšieho čítania sentimentu spotrebiteľov ako ďalšieho možného potvrdenia presunu jadra ekonomiky v prospech terciárnych sektorov. Členovia japonskej centrálnej banky opäť prejavili neochotu rozšíriť stimuly, na čo jen posilňuje voči doláru a sťahuje tamojšie akcie.

V Európe však dochádza k obratu. Akcie mieria do silných ziskov. Euro púšťa všetky skoré ranné zisky a voči doláru sa už obchoduje so stratami okolo 0,2%. So silnejúcim dolárom do strát otáčajú aj komodity. Ropa i zlato rovnako ako euro púšťajú ranné zisky.