Akciové trhy reagujú poklesom, investori vyhľadávajú bezpečné aktíva.
- Novým nájomcom Bieleho domu sa stal D. Trump.
- Jeho víťazstvo prináša na trh neistotu a zvýšenú volatilitu.
- Globálne akcie sa červenajú, investori vyhľadávajú zlato a dlhopisy.
- Americký dolár na väčšine párov oslabuje, prepadá sa taktiež mexické peso.
- Víťazstvo D. Trumpa môže zapríčiniť odklad zvyšovania úrokových sadzieb FEDom.
Novým prezidentom Spojených štátov amerických sa stal Donald Trump. Jeho víťazstvo prináša na finančné trhy značnú neistotu a zvýšenú volatilitu. Finančné trhy vo voľbách preferovali víťazstvo H. Clintonovej, ktorý by zachovala súčasné smerovanie USA. Trumpovo víťazstvo naopak prináša neistotu ohľadne politického a ekonomického vývoja krajiny. Investori hľadajú podporu v tzv. bezpečných aktívach, medzi ktoré patrí zlato a americké štátne dlhopisy. Naopak akciové trhy strácajú.
Vývoj termínových kontraktov (futures) amerických akciových indexov indikuje prepad akciového trhu o približne 5 %. Obchodovanie začali negatívne taktiež európske trhy. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei oslabil o viac ako 5 % a index honkongských akcií Hang Seng stratil viac ako 2 %.
Americký dolár stratil na páre s eurom od rána 2,3 % na 1,128 EUR/USD. Záujem investorov sa tak presúva na euro japonský jen a švajčiarsky frank. Hodnote zelenej bankovky neprispieva nevypočítateľnosť krokov nového prezidenta, čo môže zapríčiniť odklad zvyšovania úrokových sadzieb FEDom na decembrovom zasadnutí.
Mexické peso sa prepadlo o viac ako 13 % na rekordné minimum 20,75 mexického pesa za americký dolár. Pokles je zapríčinený vyhláseniami D. Trumpa, ktorý v predvolebnej kampani sľuboval obmedzenie prílivu migrantov do USA a prehodnotenie obchodných dohôd medzi oboma krajinami.
Cena zlata stúpla v reakcii na zvyšujúce sa preferencie D. Trumpa o takmer päť percent na šesťtýždňové maximum. Zlato je všeobecne považované za bezpečnú investíciu v období ekonomickej a politickej neistoty. Nahor zamierili taktiež ceny striebra a platiny.
Cena ropy WTI reagovala na zverejnené výsledky prezidentských volieb taktiež poklesom a prepadla sa o viac ako 4 % na 43,07 amerických dolárov za trojskú uncu. Neskôr však svoje straty vymazala.
Negatívne dopady Trumpovo víťazstva by mohli najviac pocítiť rozvíjajúce sa trhy, predovšetkým tie, ktoré sú významnými obchodnými partnermi USA. Prípadné zavedenie prílišného protekcionizmu zahraničného obchodu by mohlo ohroziť najmä Kanadu, Mexiko, Čínu a Južnú Kóreu. Z dlhodobého hľadiska predstavuje ochranárska politika, ktorú Trump vo volebnom programe sľuboval, zníženie hospodárskeho rastu nie len pre USA, ale taktiež pre globálnu ekonomiku. Dôležité bude, nakoľko sa tieto sľuby prenesú do reálnych krokov.