Chcem investovať
Obavy o čínsku a svetovú ekonomiku pretrvávajú a posielajú trhy nadol
28. 07. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Pondelkový vývoj na trhoch dopadol až prekvapivo presne v zhode s našimi predpokladmi. Ako sme už včera ráno informovali, počas noci z nedele na pondelok nastali prudké výpredaje na čínskom trhu, ktoré boli spôsobené obavami investorov z oveľa rýchlejšieho spomaľovania tamojšej ekonomiky, čo by mohlo mať fatálny dopad na celý svet. Negatívny sentiment sa šíril naprieč všetkými akciovými i komoditnými trhmi.

Európske akcie otvárali v červených číslach, pričom v priebehu dňa svoje straty iba prehlbovali a deň zakončili vo viac ako dvojpercentnom mínuse. Zverejnené pozitívne hodnoty indexu podnikateľského prostredia IFO v Nemecku síce pomohli euru získať skoro percento voči doláru, avšak strach zo straty konkurencieschopnosti európskych výrobkov na zahraničných trhoch poslal európske trhy paradoxne ešte nižšie.

V zámorí sa trhy rovnako podľa očakávaní pohybovali v červených číslach. Hoci zverejnené hodnoty vývoja objednávok tovarov dlhodobej spotreby prekonali očakávania analytikov, revízia hodnôt z minulého mesiaca smerom dolu zapríčinila, že vplyv tohto zverejnenia na trhy bol minimálny. Rovnako neutrálne na trhy pôsobili výsledky hospodárenia firiem, nakoľko medzi reportujúcimi firmami absentovali významnejšie spoločnosti.

Komoditné trhy sa v pondelok držali rovnako ako akciové trhy v červených číslach. Obavy zo spomaľovania čínskej, resp. svetovej ekonomiky poslali nižšie najmä ropu, ktorá sa už opäť nachádza v medveďom trende charakterizovanom viac ako 20% stratou hodnoty.

Dnešné nočné obchodovanie na trhoch v Ázii bolo poznačené dodatočnými menšími výpredajmi, ktoré nadviazali na včerajšie masívne straty v Číne. Investori začínajú pochybovať o účinnosti opatrení miestnej vlády, ktoré boli zavedené pred dvomi týždňami a mali zabrániť ďalším poklesom tunajších trhov. Japonský index Nikkei uzavrel obchodovanie so stratou 0,1% a čínsky Shanghai Composite stratil ďalších 1,66%.

Dnešné obchodovanie v Európe sa bude spočiatku niesť pravdepodobne opäť na výpredajovej vlne, aj keď nie takej výraznej ako včera. V priebehu dňa očakávame zverejnenie viacerých makroúdajov ako napr. vývoja HDP v Británii za druhý kvartál alebo vývoja indexu podnikateľskej a spotrebiteľskej dôvery v Taliansku, ktoré môžu dodatočne podporiť alebo zvrátiť pohyb trhov. Na druhej strane Atlantiku sa dnes rovnako zverejňujú spotrebiteľská dôvera, ceny domov a odhad indexu PMI v službách. Rovnako dnes pokračuje výsledková sezóna, pričom dnes zverejňujú svoje výsledky hospodárenia na rozdiel od pondelka väčšie a významnejšie firmy ako napr. UBS, Orange, LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton, Pfizer, Merck, Ford, UPS, Du Pont a Twitter.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 067,64 -0,58%
 Stoxx 600 385,91 -2,21%
 Euro/dollar 1,1088 +0,95%
 Zlato 1 093,98 -0,47%
 Ropa WTI 47,39 -1,56%