Chcem investovať
Očakávaná veľká divergencia sa v tomto roku nekoná
15. 10. 2015 Čas čítania: 8 min
Analýzy
Analýzy

Streda opäť priniesla charakter obchodovania, ktorý už dlhšiu dobu naznačujeme a predpokladáme.Hlavnou hybnou silou boli očakávania ohľadom budúcej menovej politiky FEDu a slabnúca americká ekonomika. Rovnako na trhoch pretrváva polemika, čo si želať viac: Silnú ekonomiku s prísnejšou menovou politikou alebo ponechanie úrokov na nule v dôsledku anemického hospodárskeho rastu? Ekonomické dáta v USA boli opäť slabšie. Investorov nepotešili ani korporátne správy, a tak indexy zaznamenali ďalšie straty. No detailnejší pohľad na sektory prezrádza rast odvetví citlivých na slabnúci dolár a úrokové sadzby. Víťazom včera boli zlato, producenti komodít, rozvíjajúce sa trhy a dlhopisy, ktoré sme pred ostatným zasadním FEDu odporúčali nakupovať.

Európske obchodovanie bolo ešte pomerne pokojné. Pohybovalo sa v pomerne úzkom pásme v miernych stratách. Dáta na starom kontinente boli slabšie (inflácia vo Francúzsku a Španielsku a priemyselná produkcia za celú eurozónu). Ich zverejnenie zapadalo do celosvetového kontextu vývoja ekonomiky, no zostalo bez reakcie, keďže rovnako ako inde vyvoláva špekulácie o rozšírení stimulov.

Skutočné veci sa začali diať až v USA, ktoré reportovali septembrové maloobchodné predaje, producentskú infláciu a vývoj zásob v ekonomike. Všetko významné ukazovatele a všetky tri vyšli horšie oproti očakávaniam a potvrdili, že stagnácia, deflácia a opatrnosť vo svete zasahuje už aj americkú ekonomiku.

Predaje maloobchodníkov rástli medzimesačne minimálnych 0,1%. Navyše augustový vývoj bol revidovaný na nezmenenú úroveň z pôvodného rastu 0,2%. Darilo sa jedine predajom áut a reštauráciám. Všetky ostatné zložky poklesli na čele s predajom lacnejúcich palív. Spotrebitelia nie sú ochotní úspory z benzínu míňať na iné položky, v čom sa začiatkom roka ekonómovia mýlili. Zásoby obchodníkov ako významná zložka HDP nerástli druhý mesiac v rade. Producentská inflácia poklesla v septembri o 1,1% medziročne. Medzimesačný pokles bol výraznejší oproti očakávaniam, aj v prípade jadrovej, ktorá ale medziročne rastie o 0,8%.

Dáta okamžite vyvolali diskusiu ohľadom zvyšovania sadzieb. Očakávania boli zasa odsunuté, keďže sme dostali ďalšie neklamné indikátory spomaľujúcej ekonomiky a inflácie. Decembrové futuresy na úrokové sadzby narástli na nové maximum indikujúce už len 27%-nú pravdepodobnosť zvýšenia. Drvivá väčšina ekonómov, ktorí nám na začiatku roka tvrdili, že FED určite v tomto roku zdvihne úročenie, sa opäť tradične mýlili. Aj pravdepodobnosť marcového zvýšenia je už dokonca pod 50%. Naše očakávania signalizujúce rovnakú možnosť uvoľnenia menovej politiky FEDu (záporné sadzby alebo ďalšie kolo nákupov cenných papierov na trhu) ako utesnenia stále viac premieta i trh.

A to nenecháva ceny aktív pokojnými. Dolár včera oslabil na dvojmesačné minimum voči košu 16 najobchodovanejších mien. Každým prejavom člena FEDu je dolár slabší a slabší. Dolár sa stal obeťou vlastnej sily a množstvo systémových rizík naviazaných na zelenú bankovku núti FED ho oslabiť, ako sme signalizovali od začiatku roka. Tzv. dolárový index (DXY) oslabil z úrovne cez 100 na 94. My ho vidíme v najbližších mesiacoch až pod 90, pokojne okolo 85. Opäť sa celý trh očakávajúci paritu s eurom mýlil. Keď sú očakávania väčšiny investorov až príliš naklonené na jednu stranu, stačí malá zmena sentimentu, aby došlo k veľkým pohybom. Základné trhové pravidlo hovorí, že nikdy nemôžu mať všetci pravdu.

A z tohto vývoja aktuálne profitujú aktíva citlivé na dolár, ako sme správne koncom leta predpokladali. Zlato si včera opäť pripísalo silné zisky, prekonalo 200-dňový kĺzavý priemer, čo je silno pozitívny technický indikátor a uzavrelo na 4-mesačnom maxime. Od dna začiatkom augusta je vyššie o 9%. Producenti zlata (GDX) narástli od dna koncom augusta krásnych 30%. Akcie rozvíjajúcich sa trhov v podobe amerického ETF EEM sú vyššie 13%. Ropné spoločnosti (XLE) 13,6%, kým index S&P 500 len 6,8%.

Deflácia a výhľad nižších sadzieb podporili i dlhopisy. Výnos amerických vládnych 10-ročných dlhopisov poklesol opäť pod 2%. Predpovede veľkej tohtoročnej divergencie odchodu kapitálu z dlhopisov do akcií vplyvom utesňovania menovej politiky FEDu sa absolútne nenapĺňajú. Kým akcie sú od začiatku roka v strate okolo 3%, 10-ročné dlhopisy sú v zisku 2,4% (ETF IEF).

Napriek ziskom energetických a komoditných akcií sa včera indexom nedarilo. Okrem anemickej ekonomiky na to mali vplyv korporátne správy. Najväčší svetový retailer Wal-Mart výrazne redukoval výhľad zisku pre najbližšie dva roky. V roku 2017 dokonca očakáva pokles profitu o 6-12% oproti roku 2016, na čo akcia reagovala prepadom o 10% a stiahla americké indexy do červených čísel. Ide o ďalšiu obeť silného dolára, slabnúcej ekonomiky, či silnej čínskej expozície. Okrem týchto faktorov majú vplyv i rastúce mzdy a konkurencia od menších špecializovaných obchodov a online predajcov.

Zverejňované výsledky neboli rovnako očarujúce. Väčšina firiem síce očakávania prekonala, no detaily neboli natoľko oslňujúce. Všetky tri veľké doposiaľ reportujúce banky JPMorgan, Bank of America a Wells Fargo zaznamenali pokles príjmov. Delta Air Lines profitovala z nižších cien palív. Intel dokázal zvrátiť úvodné straty a uzavrieť v zisku. Očakávania výrazne prekonal BalckRock vďaka nárastu aktív pod správou. Po zavretí trhov slabšie čísla reportoval Netflix. Ponúkol nižší výhľad na naznačil možnú emisiu akcií v budúcom roku.

Dnes si nevydýchneme. Ázia prekvapivo otriasa negatívny koniec dňa na Wall Streete a všetky trhy sa obchodujú v zelenom. Stoja za tým dve skutočnosti. V prvom rade odsúvanie očakávaní prvého zvýšenia sadzieb v USA, ktoré výrazne pomáha tamojším menám. Viaceré z nich sa dostávajú na niekoľko mesačné maximá voči doláru. V druhom rade pomáhajú správy z Číny, ktorá pristúpila k reorganizácii štátom vlastnených telekomunikačných spoločností. Zároveň do nich naliala prostriedky a ohlásila nové investície v odvetví. Krok vyvoláva špekulácie, že by vláda mohla pokračovať s reformami i iných štátom vlastnených sektorov vedúcich k vyššej efektivite a transparentnosti.

Výsledková sezóna ponúkne reporty 13 spoločností indexu S&P 500. Medzi nimi sú viaceré banky (Goldman Sachs, Citi, ale aj menšie tzv. regionálne banky), Schlumberger, Wynn Resorts, Philip Morris, UnitedHealth Group a iné.

Zaujímavý je i ekonomický kalendár USA, ktoré zverejnia sériu významných dát. V prvom rade pôjde o infláciu ako jeden z faktorov odkladania zvýšenia sadzieb. Očakáva sa jej návrat do záporných hodnôt. Okrem toho USA ponúknu údaj z trhu práce v podobe týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti a dva kľúčové prieskumy problémovej priemyselnej aktivity z okolia newyorského a filadelfského FEDu. V Európe za zmienku stojí len summit lídrov EÚ, kde by hlavnou témou mala byť opäť utečenecká kríza.

Vyzdvihujeme prejavy troch centrálnych bankárov za Atlantikom: James Bullard, William Dudley a Loretta Mesterová. V uplynulom týždni dvaja priami členovia Rady guvernérov (Brainardová a Tarullo) spochybnili roky zaužívanú teóriu svojej šéfky Yellenovej, že plná zamestnanosť povedie k rastu inflácie a jednoznačne sa vyjadrili proti zvýšeniu sadzieb v tomto roku. Názorový rozkol vo FEDe narastá, preto bude veľmi zaujímavé sledovať vývoj myšlenok ostatných členov. Všetci traja dnes rečniaci centrálni bankári sú vplyvnými postavami FEDu.