Chcem investovať
Očakávania rozšírenia stimulov ECB narastajú
16. 10. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Včera sa trend trhov a správ mierne otočil oproti predchádzajúcim dňom. Katalyzátorom naďalej dominovali hlavne centrálne banky, vývoj ekonomických dát a výsledková sezóna. Novinky v týchto oblastiach viedli k masívnym ziskom akcií, oslabeniu eura a konsolidácií komodít a dlhopisov. Index S&P 500 ziskom 1,5% siahol na nové dvojmesačné maximum. Zavrel najvyššie od výpredajov v druhej polovici augusta. Zlato sa včera neúspešne pokúsilo dostať do pozitívnej výkonnosti od začiatku roka, ktorá by znamenala prvý kladný rok za ostatné tri.

Včerajšia konštruktívna nálada bola už počatá ráno v Ázii na špekulácie o rozšírení stimulov v Číne. Trhom pomáhali i správy o silnejšom raste úverov a financovania v druhej najväčšej svetovej ekonomike. Sentiment sa od úvodu európskeho obchodovania prenášal na starý kontinent, kde absentovali zásadnejšie správy.

Investori tak pozornosť sústredili na americké prebudenie, ktoré prinieslo sériu významných ekonomických dát, výsledkov hospodárenia niekoľkých blue chip firiem a prejavy centrálnych bankárov. Trhové pohyby vyvolali makro údaje.

Čítanie spotrebiteľskej inflácie nebolo natoľko zlé ako očakávania a ako naznačila producentská inflácia zverejnená v stredu. Celková cenová hladina síce poklesla v septembri o 0,2%, no medziročne sa nedostala do deflácie, ale zostala nezmenená. Pokles jadrovej inflácie bol však menší a zrýchlila medziročný rast na 1,9% z 1,8%. Najvýraznejší pokles cien zaznamenali opäť palivá. Jadrová bola naopak ťahaná cenami prenájmov, ktoré rastú najrýchlejšie v pokrízových rokoch. Ťažko teda jednoznačne zhodnotiť vývoj cien v USA. Stagnujúce ceny nemožno považovať za pozitívnu správu, no detailnejší pohľad dovnútra inflácie naďalej vykazuje pomerne zdravý vývoj a solídny dopyt kľúčových indikátorov a odvetví.

V podobnom duchu vyšli týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré poklesli na najnižšiu úroveň minimálne za štyri dekády. Údaj poukazuje na pokračujúcu relatívnu silu trhu práce. Investori okamžite reagovali na povzbudivejšie dáta. Dolár výraznejšie posilnil, zlato a dlhopisy prepadli. Do záveru obchodovania však úvahy potenciálne silnejšej a rezistentnej americkej ekonomiky vyprchali. Zlato dokázalo vymazať straty. Dlhopisy zostali vypredávané, čo súvisí i so silnými ziskami akcií a dolár si rovnako udržal profit. Vplyv na neho však mali správy z prostredia ECB a konsolidácia predchádzajúcich strát.

Prekvapivý prejav ponúkol šéf rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny, ktorý sa skôr radí do tábora európskych jastrabov (preferujú prísnu menovú politiku a odmietajú nekonvenčné nástroje a prílišné stimuly). Uviedol, že ECB nedosiahne ani jeden zo svojich cieľov. Všetky druhy inflácie zaostanú za želateľnými úrovňami centrálnej banky. A v tejto situácii sú dodatočné opatrenia nevyhnutné. Jeho slová tak euro podržali vo výrazných stratách.

Prieskumy výroby FEDu v USA ponúkli opäť zhoršený obraz priemyslu. Takmer všetky zložky indexov medzimesačne poklesli, či už išlo o nové objednávky, nedokončenú výrobu, dodávky, ceny, zamestnanosť alebo 6-mesačný výhľad.

Podporu trhom poskytli zverejňované výsledky. Darilo sa prekvapivo regionálnym bankám, ktoré dokázali zvýšiť čistú úrokovú maržu a objemy úverov vo veľmi ťažkom prostredí. Silný rast ziskov reportovala i Citigroup napriek klesajúcim príjmom. Banka Goldman Sachs zaostala za očakávaniami, no ani to nezabránilo ziskom akcií finančných spoločností, ktoré boli včera so zdravotníctvom lídrami indexov. Čísla nie sú natoľko oslňujúce. Zisky sú udržiavané znižovaním nákladov, čo je možno pozitívnou správou pre firmy a investorov, no negatívnou pre širšiu ekonomiku. Očakávania prekonal aj Philip Morris.

Včera sme zaznamenali i ďalší posun vo FEDe. Prejav mal okrem iných šéf newyorského FEDu William Dudley, ktorý sa dá považovať za trojku v štruktúre FEDu. Ten síce nevylúčil zvýšenie sadzieb v tomto roku, ak budú ciele dosiahnuté, no zjemnil slovník ohľadom ekonomiky. Pripustil, že uplynulé správy naznačujú spomaľovanie ekonomiky a potrebujú viac dôkazov o zlepšení trhu práce. Podľa jeho slov je najväčšou neznámou budúci vývoj hospodárstva. Ide určite o posun jeho myslenia oproti predchádzajúcemu prejavu. Večer však jeho kolegyňa Loretta Mesterová zopakovala svoj názor, že je vhodný čas na zvýšenie sadzieb, ktoré neohrozí ekonomický rast.

V sumáre však napriek silnejšiemu doláru, slabším komoditám a dlhopisom trhy očakávania nezmenili. Decembrovému zvýšeniu futuresy priraďujú 30%-nú pravdepodobnosť a marcovému niečo cez 50%-nú. Prvé plné zvýšenie reflektujú až v lete budúceho roka.

Minister financií USA Jack Lew včera upozornil, že krajina dosiahne dlhový strop už 3. novembra a opäť apeloval na kongres, nech sa poponáhľa s jeho navýšením. Stále ide o veľmi náročnú úlohu, keďže Republikáni si doposiaľ neboli schopní vybrať svojho lídra v Snemovni.

Ázia dnes nadväzuje na záver Wall Streetu. Väčšina indexov sa obchoduje zelená. V Číne sa nálada značne zlepšuje. Štvrtý kvartál býva tradične silným obdobím pre tamojšiu ekonomiku. Vláda zintenzívňuje na konci roka výdavky, aby dosiahla stanovené rastové ciele. Koncom mesiaca sa koná pravidelný výbor komunistickej strany, kde sa plánuje budúci rok a strategické smerovanie krajiny. Investori pred stretnutím očakávajú podporu ekonomiky i zo strany centrálnej banky. V pondelok Čína zverejní zostávajúce septembrové dáta a rast HDP za tretí kvartál. Nedá sa vylúčiť ohlásenie stimulov práve okolo týchto správ, čo by malo pozitívny vplyv na obchodovanie počas celého týždňa.

Európske indexy sú rovnako v miernych ziskoch. Zlato koriguje predchádzajúcu rely a padá i euro. Rovnako hlavný dôvod vidíme v rastúcich očakávaniach nových opatrení ECB po včerajších veľmi holubičích slovách jastraba Nowotného, ktoré mali značný charakter kapitulácie. Eurozóna dnes sfinalizuje septembrovú infláciu, ktorá by mohla byť dôvodom dodatočných krokov menovej autority. ECB zasadá budúci štvrtok a pred stretnutím určite budú narastať špekulácie, či nás niečím neprekvapí.

Kalendár je pomerne bohatý i v USA. Najväčšia svetová ekonomika zverejní septembrovú priemyselnú produkciu, dáta z pracovného trhu ohľadom celkových otvorených neobsadených pozícií, prijímania nových zamestnancov, či dobrovoľného opúšťania zamestnania, spotrebiteľskú dôveru a kapitálové toky. Pokračuje aj výsledková sezóna. Dnes dominujú priemyselné firmy ako General Electric, Honeywell, WW Grainger alebo Parker-Hannifin. Zoznam obsahuje ešte regionálne banky a technologické firmy AMD a Cypress Semiconductor.